Linux gittikçe Windows'a mı benziyor?

Linux işletim sisteminin yaratıcısından, Linux hakkında herkesi şaşırtan ilginç açıklamalar!

  • Ali Güngör
Linux da Windows gibi şiştikçe şişiyor mu?
Her güncellemeyle yüzde 2 performans kaybı!

LinuxCon 2009'da Linux'un yaratıcısı Linus Torvalds açık kaynak kodlu kernel'in iyice şiştiğini ve dev gibi olduğunu söyledi.

Yuvarlak masa tartışmaları esnasında moderatorlük yapan Novell mühendisi James Bottomley, Linus Tovalds'a Linux kernel özelliklerinin yeterince istikrarlı hale gelmeden, çok hızlı çıkıp çıkmadığını sordu. Bir Intel araştırmasına gönderme yapan Bottomlet her yeni Linux kernelinde performansın yüzde 2 düştüğünü belirtti. Son 10 sürümle birlikte toplam düşüşün yüzde 12'ye ulaşmış durumda olduğunu söyleyerek, Linus'a "Bu bir problem mi?" sorusunu yöneltti.

Torvalds'ın cevabı oldukça net oldu "Şişiyor ve dev gibi oluyoruz. Evet bu bir problem" dedi. Linux topluluğunun bu soruna karşı ne yaptığı sorulduğunda ise "Ee, bir planımız olduğunu söylemeyi çok isterdim" dedi...

Haberin devamında: Linus'un açılması devam ediyor...

Peki Linux'a ne olacak?

Penguen şişmanlıyor!

Kalabalıktan gelen alkış ve gülüşlerin ardından "Demek istediğim şu ki bundan 15 yıl önce istediğim küçük, rafine ve hiper-verimli kernelden çok uzağız. İcache izi korkutucu derecede büyük, kernel dev gibi ve şişmiş durumda. Her yeni eklenen özellikle birlikte daha kötü hale geliyor. İstikrar ise bir problem değil. Eklediğimiz hızda program hatası tespit ederek gideriyoruz."

Kendisine bu seviyede entegrasyonun kabul edilebilir olup olmadığı sorulduğunda ise bunun kabul edilemez olsa bile kaçınılmaz olduğunu belirten Torvalds, sonuçta Linux'un eklenen özelliklerle daha geniş kitlelere ulaştığını ve şişme konusunda Windows ile aynı kaderi paylaştığını söyledi. Bottemley "Özetle birilerinin çıkıp bir plan yapmasını ve o yüzde 12 performansı yerine koymasını bekliyorsunuz. Sonuçta bu açık kaynak" diye esprili bir şekilde konuyu kapattı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Yav her kusurlu işlerine windowsu da bulaştırmasalar olmaz heralde.
"Kernel şişiyor, performans düşüyor, yapacak bişey yok." deniliyor.
"Evet, Windows ile aynı kaderi paylaşıyoruz." deniliyor.
Hey Allahım.. :)

demekki neymiş: Windowsa işkembeden sallayıp laf atmayacakmışsınız..

windows kadar şiştiğinizde ben göreeğim sizin güvenliğinizi hızınızı ve ücretsizliğinizi.
karşılığını vermediğiniz emek haramdır!!!

her sey güzel ama sonuc kismini itiraf edecek kadar cesaret yok sanirim: sonucunda sise sise hantal bir sistem olacak diyememisler.

windows kadar şiştiğinizde ben göreeğim sizin güvenliğinizi hızınızı ve ücretsizliğinizi.
karşılığını vermediğiniz emek haramdır!!!

---------------------------------------

senin beyninde bir sorun mu var? GNU nedir diye hiç merak ettin mi?
böylelerinin sömürülmesi müstahak. Son olarak:

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMA!!!

Hayatında hiç Linux kullanmamış arkadaşlar lütfen yorum yapıp Linux'un hantal olduğunu, Windows gibi olduğunu yazmayın, alakası yoktur.
Bu bahsedilen %12lik performans kaybı öyle sizin düşündüğünüz Windows'daki gibi kilitlenme, mavi ekran, 2 program açınca ramin dolması, sistem kasması vs. vs. vs. değildir. Linux'un hız ve performans testlerine Windows yaklaşabilmez bile (Bkz: Gentoo).
Linux'un (kernele verilen ad Linux'tur) bu performans kaybı ve şişmesine bir sebep sürücü desteği yüzünden kernelin boyut olarak şişmesidir. Diğer bir sebebi kernelde kullanılan teknolojilerin eski sistemlere de uyumlu olması için geç kaldırılmasıdır. En nihayetinde de Linux tüm ortamlarda (PC, mac, ppc, cep telefonları) kullanılabildiğinden kernel tüm bu sistemlere destek verecek şekilde hazırlanmıştır.
İşte Linus Torvalds'ın yorumunu yaptığı hanatllaşma ve performans kaybı bundan olmakta. Adam kendisi de "Demek istediğim şu ki bundan 15 yıl önce istediğim küçük, rafine ve hiper-verimli kernelden çok uzağız." diyor. Yanlış birşey söylemiyor ya da "ah vah Linux'da dandikmiş" gibi bir yorum çıkarılacak sözler değil bunlar. Linux'un ne olduğunu bilen birisi "evet Linus Torvalds haklı" der.
Tabi ilk çıkan Linux'un ne olduğunu bilmediğinden bazı arkadaşlara bu sanki çok vahim bir durummuş gibi görünebilir. Linux çekirdeğinin tarihini ve gelişimini okumanızı tavsiye ederim.
Saygılarımla...

eğer bu performans düşüşü eklenen özellikerin yanında sırıtmıyorsa pek sorun olmaz. en nihayetinde yapılan işler arttıkça yük artıcaktır. ayrıca bilgisayarlar her sene %50 lerden daha fazla performans artışı oluyor.

bence bu oran diğer işletim sistemleri ile karşılaştırılmalı. örneğin windowsda bu oran %30 ların üzerindedir.

Off arkadaşlar adamlar linux sistemini windows işletim sistemiyle aynı çatı altında konuşmayalım.Burada söylenen söz şu: onlar gibi şiştik.Fakat windowsla eşdeğer şişme değil.Bu aradakiş ince çizgiyi iyi anlamak gerek.

Anlamadigim bunu icat eden adam bu bir problemdir diyor. Linux fanatikleri normaldir diyor, Linux dan anlamassiniz siz diye böbürleniyor ya siz cok biliyorsunuz yada bu Linus Torvalds sizin bildiginizi bilmiyor. Bu kadar fanatizm olunmaz ki alla alla

kedij yazmış:
windows kadar şiştiğinizde ben göreeğim sizin güvenliğinizi hızınızı ve ücretsizliğinizi.
karşılığını vermediğiniz emek haramdır!!!

---------------------------------------

senin beyninde bir sorun mu var? GNU nedir diye hiç merak ettin mi?
böylelerinin sömürülmesi müstahak. Son olarak:

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMA!!!
-----------------------------------------------------------------------------

beynimde bir sorun var doğrudur, sizin gibi at gözlüğü takmış insanları küçümseyen ve hakaretten çekinmeyen agresif ve cahil olduğunu kabul etmeyen tipleri bir türlü anlamak istemiyor. Beynimdeki daha büyük sorun ise bu kadar fanatik olup hala saçma sapan şeylerin kahrını çekiyor olmanız.
GNU nun ne olduğunu çocuk bile bilir. iki kelime bir şey öğrendiğinizde arkasını getiriniz. Bilgilerinizde GNU gibi yarım :)

Ayrıca linuxun windowstan hantal olduğunu kimse söylemedi, nasıl hemende uydurdunuz anlamıyorum. Bizim dediğimiz linux şiştikçe hantallaşacaktır ve yukardaki makaledede yazıldığı gibi gün geçtikçe yavaşlayacak, yeni özellikler kazandıkçada güvenlik açıkları artacaktır.

kendi babalarınız bunu dile getiriyor biz değil

Ben bu Windows' u savunan insanları anlamıyorum. Bana, dünyada yaşayan, hiç bir üretime katılmayan, ancak tüketen hatta tükettiğini sanan aslında çoktan kendisi tükenmiş olan, modern çağın köleleri gibi geliyor.

Ne konuda kölelik yapıyoruz sorması ayıp? kendi dilek arzu ve inisiyatifimizle satın alıp kullanıyoruz. kimse bize zorla windows satıp zorla kullandırmıyor. Linux kullanınca nasıl özgür olduğumuzu da bir türlü anlamış değilim. Parasını verdiğim windowsu dilediğim gibi dilediğim şekilde kullanıyorum ne bileklerimde kelepçe nede etrafımda duvarlar hissediyorum. Ayrıca üretim benim işim değil üretmesi gerekenler üretiyor bizde parayı basıp alıyoruz. Dünyanın bir çarkı var ve bizde görevimizle bu çarkın bir parçasıyız.

Peki windowsu neden savunuyoruz?
Savunuyoruz çünkü ezici bir çoğunlukla kullanım başarısını yakalamış ve standartları belirleyen olmuş bir işletim sistemi. Her donanım üretilirken windowsun sürümleri göze alınarak yapılıyor bu büyük bir başarıdır ve uyumdur. Programları en yaygın teknik desteği en yaygın kullanımı da bir o kadar kolay ve tanıdık. herhangi bir sorununuz olsa herhangi bir forumdan rahatca destek alabilirsiniz. Dahası herkes giderken mersine biz niye gidelim tersine? Öyle ki microsoft batacak olsa devletler bile bu konuda bir şeyler yapıp ayakta tutmaya çalışacaktır.

Bir Allahın kuluda çıkıp neden Linuxa geçmemiz gerektiğini mantıklı olarak artı ve eksileriyle anlatmıyor:)

Microsoftun parası Linuxun çenesini yoruyor.

@infoman
Windowsa bu kadar bağlanmış ve hatta saplantı derecesine gelmiş birisine Linux'u anlatmaya gerek yok. Size windowsla mutlu günler dilerim. Linux zaten biraz pro bir iştir. Amma ve lakin; kullanan da vazgeçemez, bir daha win'e dönmez. Neden acaba? Araştırırsanız bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

infoman yazmış:

Ayrıca linuxun windowstan hantal olduğunu kimse söylemedi, nasıl hemende uydurdunuz anlamıyorum. Bizim dediğimiz linux şiştikçe hantallaşacaktır ve yukardaki makaledede yazıldığı gibi gün geçtikçe yavaşlayacak, yeni özellikler kazandıkçada güvenlik açıkları artacaktır
--------------------------------------------------------------------------------

Linux bugün parçacık hızlandırıcıları gibi inanılmaz derecede hızlı işlem gerektiren yerlerde bilgisayarları birbirine ulayarak üstün bilgisayarlar haline getirmekte kullanılıyor, onca devletin parasını akıttığı yerlerde neden Linux kullanılır acaba? Çünkü Linux ile elde edilen performansın haddi hesabını Windoze kullanıcıları bilemez. Sizin performans dediğinizde anladığınız, Crysis oynarken bilgisayarın arada tekleyip teklemediğidir. Linux 1991'den beri geliştirilen (2009-1991=18 yıl yani) bir sistem ve bu süre boyunca hepsi hepsi %12 performans kaybı yaşanmış, o da yazıda belirtildiği üzere Linux'un çekirdeğinin kapsama alanının genişletilmesinden kaynaklanmakta. Aslında bu, çözülmesi imkansız bir sorun da değil, normalde donanım sürücüleri çekirdekten ayrı yüklenirdi, şimdi çekirdeğe tümleştirildiği için böyle oluyor, isterlerse hızlı performans için sürücülerin ayrıca ve teker teker, ihtiyaç halinde yüklendiği özel Linux sürücüleri vs. de geliştirilebilir. Linux demokrasidir ve demokrasilerde çareler tükenmez. Kaldı ki "Linux eninde sonunda aşırı hantallaşacak, yavaşlayacak, güvenlik açıkları artacak..." laflarıyla neyi kastettiniz, Vista gibi birşey olması ise, buna kargalar bile güler, ama evet, bir parçacık hızlandırıcısındaki mühendisler istedikleri işlem hızına ulaşabilmekte sıkıntı çekebilirler - kolayı var, ya eski kernellerden birini kurarlar, ya da mevcut kerneli kendi istekleri doğrultusunda uyarlarlar. Dedim ya, Linux demokrasidir ve demokrasilerde çare tükenmez.

Artı şu fanatizm konusunda da bir çift lafım olacak... Linux kullanıcılarının birçoğunda bilgisayarında Windoze bulunur, çünkü ya satın aldıklarında hazır gelmiştir (büyük çoğunluğu böyledir) ya da bilgisayarda sıkılınca Crysis oynamak için kurmuşlardır (gerçi Crysis'i wine ile oynamak da mümkünmüş ya....)... Oysa infoman gibi windoze fanatikleri (eğer kendisi M$ Türkiye çalışanı değilse) bilgisayarlarına Linux kurmaz, yalnızca Linux'a sövmek için fırsat kollarlar (yahu biz rezil oluyorsak bari bedavaya rezil oluyoruz, sizin gibi rezil olmak için üste para vermiyoruz)

Yine infoman demiş ki kimse bize zorla Windoze satmıyor... CART!!! Satıyorlar sayın infoman... Siz bir gidin bakın kaç tane bilgisayarcıda Linux yüklü, ya da işletim sistemi yüklenmemiş bilgisayar bulabilirsiniz? Allah'ın emri gibi, neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlar windoze kurulu gelir, masaüstü toplama bilgisayar almaya kalkarsınız, bilgisayarcı size zorla windoze kurmaya kalkar, hele çoğumuzun bilgisayarını taksitle kampanyalardan aldığını hesaba katarsanız, ben windoze yüklü gelmeyen kampanya bilmiyorum, siz biliyorsanız haber verin öğrenelim... Windoze yüklü bilgisayara Linux yüklemeye kalksanız garanti kapsamı dışında bırakırlar, teknik servise gitseniz, Türkiye'nin en büyük teknik servisinde bile bir tane Linux'dan anlayan adama rastlayamazsınız doğru dürüst... Mevcut piyasa şartları bizi windoze kullanmaya zorlar. Çünkü halkımız bilgisayardan fazla anlamaz, bilgisayar esnafı da aslında çok anlamaz bilgisayardan, o nedenle işlemcisi İntel, hatta ekran kartı da intel, sonracığıma işletim sistemi de windoze vista olan bilgisayarlardan geçilmez ortalık... Devlet kurumlarına gidersiniz, her fırsatta vatandaşın tasarruf yapmasını isteyen devlet, kurum bilgisayarlarının hepsine windoze yüklemiştir (Pardus projesini bizzat kendileri geliştirttikleri halde), çocuğunuzu okula gönderirsiniz, milli eğitim bilgisayar dersinde çocuğunuza windoze dersi verir, daha sayayım mı? Hâlâ bize windoze zorla satılmıyor diyebilecek misiniz?

Mükemmel bir cevap olmuş. Yazan arkadaşı can-ı gönülden tebrik ederim. Linux özgürlüktür ve de aslında bir lükstür. Çünkü sistemi açtığınız gibi internette istediğiniz gibi dolaşırsınız. Altta çalışması gereken antivirüs, anti-spyware, anti-malware, cartware, curtware ve firewall'a ihtiyaç duymaz. Birazcık da kullanmasını bilirseniz kesinlikle çökmez ve şişmez! Kurduğunuz gibi çok uzun süre kullanırsınız. System restore point'miş, şuymuş buymuş ihtiyaç duymaz. Bana göre linux'u en azından denemek bile insanın kendine yaptığı bir güzelliktir, ayrıcalıktır. Daha ne diyeyim?

Yazdığım yorumlara cevap yazanlara cevabım:)
Ben bilgisayarım da her şeyi her zaman yapabilmeliyim elimi kolumu bağlamamalıdır. Oyunda oynarım internette gezerim film izler müzik dinlerim bilgilerimi saklarım okurum, fotoğraflarımı saklarım arkadaşlarımla görüşürüm. herşeyi yaparım. oyun oynamak için bir işletim sistemi yok diğer şeyler için diğer işletim sistemi, gibi saçma sapan bir düşünce adının özgürlük ve bilgisayarın tadını kaçırmaktan başka bir şey olamaz. hız hız diye çıldırıyorsunuz, sanki 1 saatlik bir render yapıyorsunuz da işletim sistemi değişince bu süre 15 dakikaya düşüyor :) Linuxun hızlı olması içinin boş olmasından kaynaklanıyor

18 yılda %12 hız kaybını sizde hesapladınız mı? nasıl hesapladınız ve bu rakama nasıl güvenebilirsiniz? yav kardeşim hız farkı %12 de bugünün işlemcileri ne kadar hızlandı farkında mısınız? sanırım bugün ki işlemcileri kullanarak bu gün test etmişler o zaman ki işlemcileri kullanarak o zaman test etmişler :) sonra hız farkı %12 denmiş:) komik olmayın lütfen. disketle kurulan işletim sistemi neredeeeeeeeee DVD ile kurulan işletim sistemi neredeeeeeee? böyle bir saçmalığa nasıl kanıyorsunuz anlamıyorum birde saçmalığın savunucusu oluyorsunuz. komik.

çekirdekte çekirdek, çekirdekte çekirdek :) sanırım linux sadece çekirdekten ibaret olsa gerek ki alıp kullanmayan yok. herşey çekirdek olsaydı, linux her zaman aynı çekirdeği kullanır ve kullanıcılarını mutlu etmeye devam ederdi.:) Linux insanları kendine bağlamaya çalışan melek yüzlü bir köle tüccarıdır. Özgürlük ve demokrasi kavramını bildeğiniz ve bu konuda saçmaladığınız gayet aşikar. bu gün windowsu ücretsiz isteyenler yarın bütün programları ücretsiz isteyecektir ve oyunlar dahil birçok uygulamaya ücretsiz sahip olma hayali ne kadar saçmadır. ben emeğimin karşılığını isterim, babamın hayrına çalışmıyorum. ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama gelin bir vakıf kuralım orda hayrına çalışın desem köşe bucak kaçarsınız ve kırk tane bahane söyler üstüne hakaret edersiniz.:)

hantallaşmaya gelirsek: içerik ne kadar az olursa o kadar güvenlik açığı az olur. msn olmazsa msnnin açığından faydalanan virüsler olmaz dolayısıyla msn ile gelen virüsünüz olamaz:) ama gün geçtikçe linux içine eklenen uygulamalar artıyor ve artacak donanıma binen yük artıp yavaşlamaya sebep olacaktır. şişme ve yavaşlama muhabbetinin açılımı budur.

fanatizm: fanatik olsaydım futbol takımı tutar karşı takımın taraftarlarıyla sözlü veya fiziksel kavgaya girişirdim. fanatik olsaydım AMD işlemciyi bırakıp intel işlemci almazdım. fanatik olsaydım ATI ekran kartını bırakıp NVIDIA ekran kartına geçmezdim. fanatik olsaydım windows XP mac e, macten vistaya vistadan da windows 7 ye geçmezdim. linux kullandım mı evet linux ta kullandım. işte fanatik olsaydık heryin fanatikliğini yapardık. ayrıca fanatizim en sev-me-di-ğim şeydir.
siz para vermeden rezil oluyormuşsunuz üzüleceksiniz fakat biz sizin kadar rezil olmuyoruz:)

daha önceden windows lisansım olduğu için ben yeni bir bilgisayar alırken işletim sistemi kurulu olmadan aldım. yeterli araştırma yaparsanız sizde işletim sistemi olmayan size uygun bir bilgisayar bulabilirsiniz. ayrıca sizin bildiğiniz gibi bilgisayar üstünde kurulu olarak gelen windowslar ayrıca alacağınız windowslar kadar pahalı değil. bilgisayar üreticisi ile yapılan anlaşma ile dudaklarınızı uçuklatacak kadar ucuz meblağlara windows sahibi oluyorsunuz. donanımı araştırdığınız kadar işletim sistemini de araştırsanız yeni bir bilgisayar sahibi olurken sıkıntı yaşamazsınız.
Linux birçok bilgisayar üreticisi tarafından önerilmiyor. maalesef onlar bilmiyor işini fakat siz biliyorsunuz:) sizin kullandığınız işletim sistemi teknik servisi bağlamaz bağlayamaz. sattığı ürüne 2 yıl garanti vermek zorunda. garanti koşullarında illaki microsoft windows bilmem ne kullanmanız gerekir aksi halde başka bir işletim sistemi kullanırsanız garanti dışı kalır ibaresi yer almaz alamaz!!!! bu durumdan mustarip iseniz ilgili tüketici mahkemeleri lehinize karar verebilir. lütfen kafadan atıp boş yere karalama yapmayın.

windows kullanım oranı yüksek olduğu için ve herhangi bir bilgisayarın başına oturduğunuzda %90 windows olma olasılığından dolayı okullarda ve kurslarda windows eğitimi verilir. sizin dediğiniz İngiltere'deki sürücü kurslarının soldan direksiyonlu arabayla eğitim vermesi gibi bir durum :D

Windoze değil windows. Türkçeyi katlettiniz bari İngilizceyi katletmeyin :)

Öncelikle kavram kargaşasına bir son vermek adına;
Linux = Kernel, Çekirdek (İşletim Sistemi değil, Torvalds'ın kastettiği de budur.)
GNU/Linux = Yazılımlar + Kernel, Çekirdek (Yani İşletim sistemi)

"Linuxun hızlı olması içinin boş olmasından kaynaklanıyor"
Eğer çekirdeği kastediyorsanız, Linux öyle içi boş bir çekirdek değildir. Hemen hemen tüm donanımlara (Pc, mac, ppc) destek vermesi amacı ile sürücü barındırır. Ayrıca bazı geliştirmeler "Geri Mühendislik" ile yapılmaktadır. Geri mühendisliğin ne olduğunu ve ne kadar zahmetli olduğunu netten araştırıp bakabilirsiniz.
Yok eğer GNU/Linux yani işletim sistemini kastediyorsanız, yine içi boş değildir. Debian stable depolarında bulunan paket sayısı 25113'dür. Bir insanın ömrüne sığdıramayacağı kadar kod satırı mevcuttur. İçi boş olan bir işletim sisteminde bu kadar yazılımın olması ise imkansızdır. Ayrıca da bu yazılımların hepsi Debian için konuşursak Özgür Yazılımdır.

"18 yılda %12 hız kaybını sizde hesapladınız mı? nasıl hesapladınız ve bu rakama nasıl güvenebilirsiniz?"
Size tavsiyem istatistik bilgisi edinmeniz ve dağılımlar konusunu incelemenizdir. Bu sayede farklı sistemlerde yapılan testler bile olsa istatistiki anlamda bir kanaat edinme şansını yakalarsınız.
Ayrıca bu bakış açısı ile de şunu söyleyebilirim. Mevcut Linux sürümlerini de eski sürümleri de aynı makinaya kurup kaybı inceleme şansınız var. Windows Xp ile 7 arasındaki performans farkını nasıl hesaplıyorlar bunu bir düşünün. Yani önermenizin temeli yanlış maalesef.

"hantallaşmaya gelirsek: içerik ne kadar az olursa o kadar güvenlik açığı az olur."
Az evvel içi boş bu yüzden bir işe yaramaz diyorsunuz, şu anda içi boş ama güvenli diyorsunuz :). Önermenin içeriği gene yanlış. İçi boş değil ve içi boş olmamasına rağmen de oldukça güvenlidir. Bunun sebebi ise GNU/Linux'un sizin benim gibi kişiler tarafından rahatlıkla kaynak kodunu görüp müdahele edip hataları bulma şansımız olmasıdır. Bunu en iyi şekilde GNU/Linux dağıtımlarının bug sitelerine bakarak görebilirsiniz. Hergün 100lerce hata bildirimi yapılarak anında hata tespiti yapılabilmektedir.

"siz para vermeden rezil oluyormuşsunuz üzüleceksiniz fakat biz sizin kadar rezil olmuyoruz"
Bu tarz kelimelerle zaten kendi saygınlığınızı kendiniz düşürüp kendizi rezil edersiniz. Hem Linux hem de Windows kullanan birisi olarak ne rezil oluyorum ne de göklere çıkıyorum. Tadı hoşuma giden ne ise onu tadıyorum. Bir işletim sistemi kullacanağım diye rezil olsaydım zaten bilgisayar ile ilgilenmezdim. İşletim sistemimi kişiliğimle özdeşletirmem ise tamamen saçma olacaktır. Neticede hepimiz insanız ve zevklerimiz farklı.

"Windoze değil windows. Türkçeyi katlettiniz bari İngilizceyi katletmeyin :)"
Türkçeyi katletmiyorlar. Gidip büyük Linux dağıtımların forumlarına bakarsanız hali hazırda özünde ingiliz dilinde ingiliz olan Linux kullanıcıları da "windoze" diye yazarlar. Bu Windows ile dalga geçmeinin bir yolu. Bunu da öğrenmiş oldunuz :).

Size sevdiğim bir linux deyişini söyleyerek yorumuma son vermek istiyorum.
"in a world without fences, who needs windows and gates"
Saygılarımla...

öncelikle yazdıklarımı dikkatli okusaydınız gereksiz bir geri dönüş yapmak zorunda kalmazdınız. malesef cevap yada bilgilendirme amacınız tamamen benim yazdıklarıma cevap olabilcek kabiliyette değil

*kim nederse desin windoze değil doğru yazılışı pencere anlamına gelen windows'tur. bende size "eskir" desem pek hoş olmaz.

*boş olması derken çekirdeği kasteden olmadı. o kadar derinlere inmenize gerek yok. windows kadar içeriğe sahip olmamasını söyledim. bu çok zor mu anlaşılıyor? Ne kadar program içerik özellik olursa işletim sistemi o kadar hantallaşır ve ayrıca bu dahil olan özellikler kod satırlarını uzatacağından virüslerin gelmesine, yerleşmesine,mutlu olmasına yetecek kapıları açacaktır.
test konusunda kusura bakma ama saçmalamışsın. 18 yıl önceki donanımla bugün ki donanım bir mi? 18 yıl önceki linuxu şimdiki 4 çekirdekli ddr3 ramli falan fıstıklı bilgisayara yükleye bilirseniz ne ala. zaten gerekli düzeltmeleride yaparsanız 18 yıl önceki linux olmaz:D
komedii:) donanımla olan iletişim sorunlarından dolayı 18 yıl önceki linux ya hiç kurulamayacak yada çok sorunlu olacaktır :))) ya bu mevzuya kafa bile yormak istemiyorum:) böyle saçma bir kıyaslama olmaz:D

gelelim parayla rezil olma cümlesine; mühim olan sadece benim yorumumu okuma tembelliği değil diğer insanlarında yazdığını okumanız, okumadan benim yazdıklarıma saplanmış kalmışsınız.

"Oysa infoman gibi windoze fanatikleri (eğer kendisi M$ Türkiye çalışanı değilse) bilgisayarlarına Linux kurmaz, yalnızca Linux'a sövmek için fırsat kollarlar (yahu biz rezil oluyorsak bari bedavaya rezil oluyoruz, sizin gibi rezil olmak için üste para vermiyoruz) Dün 16:42 "

mükemmel sorunsuz hızlı güvenli ve ücretsiz hatta özgür olan linuxun malesef kullanım oranı %1

linux kelimesini duydunmu karnıma ağrı giriyor ne gerek var bu sisteme yahuuuu dış kapının mandalı olur kendisi :) X göreli kaç sene oldu ne programı ,masaüstünü yeni gördü kendileri :) hızlıymış üzerinde bir şey çalışmıyorki hızını neye kullanıcak internet için derseniz benim cep telefonum bile bişeyler kurmaya gerek kalmadan nette çatır çatır sörf yapıyor :)

windows xp işer sadece.vista ve 7 şişmez.vista ve 7 kullandım ve hiç formatlamadım.

27 Eylül 16:42 tarih ve saatli yorumu yazan kişi olarak bu uzayıp giden tartışmadan sıkılmakla beraber her ne kadar şahsi sataşmaları sevmesem de son olarak infoman'a cevap vermeden edemedim...

infoman kendisinin fanatik olmadığını söylüyor, o zaman herhalde M$ Türkiye çalışanısınız sayın infoman, çünkü M$ ile bir göbekbağınız olmasa insanları "parasını vermediğin emek haramdır" cinsi beylik laflarla korkutmaz (linux projesine emek veren adamlar kendileri helal etmişler emeklerini ki en başta kendileri para talep etmiyorlar - ki bunun temelinde "bu yazılımlardan kamunun fertleri olarak biz de fayda göreceğiz" mantığı yatmaktadır - bu durumda size ne oluyor?!) ya da bizi daha doğru dürüst tanımadan, kim olduğumuzu, nerede ne iş yaptığımızı bilmeden "size vakıf kursak bedavaya çalışın desek köşe bucak kaçarsınız" gibi laflarla bizi yargılama hakkını kendinizde bulmazdınız (ki "sen kim oluyorsun da bizi böyle yargılama hakkını kendinde görüyorsun" demeden önce kendimi tanıtmakla başlayayım, ben sağlık çalışanıyım efendim ve evet, bu işi yaparken emeğimin karşılığında para da alıyorum çünkü geçindirmem gereken kendim, çoluğum ve çocuğum var ve evet, bu işten kazandığım paranın ne derece emeğimi karşıladığını bilmek isterseniz, 5 dakika hiç nefes alıp vermeden durmaya çalışın efendim, ne oldu sayın yargıç infoman, 3 dakika bile dolmadan morardınız mı, evet efendim benim kazandığım para emeğimin değerinin kat be kat altındadır efendim, ben ayrıca yolda trafik kazasına veya fenalaşan birisine rastlayıp ilk yardım yaptığımda da para almıyorum efendim, hatta çocuklarımı yetiştirirken onlara verdiğim emeğin ya da evde karıma ev işlerinde yardım ederken yaptığım işin de karşılığında para tahsil etmiyorum kimseden, siz "ben emeğimin karşılığını isterim" diyen birisi olduğunuza göre sizin yolun karşısına geçirdiğiniz bir engelli vatandaştan ya da yükünü taşımasına yardım ettiğiniz bir yaşlıdan veya size adres soran bir yabancıdan da para talep etmeniz mümkündür bu kafayla efendim, saygılar efendim, bir dahaki sefere hiç tanımadığınız kimselere "vakıf kursak bedavaya çalışmazsın, bir de utanmadan herşeyi bedavaya istersin" diye ahkam kesmezsiniz umarım). Oysa siz şurada windoze kelimesinden bile rahatsızlık duyuyorsunuz.. Anlıyorum, ekmek kapınızla dalga geçtim...

ancak şu laflarınız da beni az güldürmedi değil: "ben bilgisayarımla herşeyi yapabilmeliyim" eeee, neymiş bilgisayarınızla yaptığınız herşey? "internete girmek, bilgi saklamak, okumak, fotoğraf açmak, filim izlemek, müzik dinlemek, arkadaşlarla görüşmek".... başka? sayın infoman, bunları biz linux ile de yapabiliyoruz, yani bedavaya gelen linux ile yapabileceğiniz şeylerin aynılarını yapmak için üste para vermeniz mi lazım? sayın infoman linux kullanıcıları günümüzde sistemi kurduktan sonra pdf dosyalarını yazabiliyor, düzeltebiliyor ve sonra da açıp okuyabiliyorlar.... siz sistemi kurduktan hemen sonra (hiç sanalağa bağlantı yapmadan) bunları kullanıcıya sunan bir windoze sürümü biliyor musunuz? yani sizin şu laflarınızı okuyan da sanır ki "bilgisayarla herşeyi yapabilmek"ten kasıt bu infoman sabah kalkınca windoze yüklü bilgisayarı ona kahvaltısını hazırlıyor, bulaşığını yıkıyor, sonra dizüstü bilgisayarını alıyor infoman gidiyor arabaya biniyor, windoze yüklü bilgisayar onun yerine arabayı sürüyor... hayret birşey ya....!!! ha siz diyorsanız "ben windoze ile müthiş oyunlar oynuyorum" merak etmeyin biz de oyun oynuyoruz linux ile...

Şahsi mevzuları yeterince kustum... Gelelim işin teknik kısımlarına...

Şimdi uyanık geçinmek böyle oluyor herhalde... ExSir haklı olarak yıllar önceki Linux çekirdeği ile şimdikinin karşılaştırmasının ne şartlarda yapılabileceği hakkında bir takım teknik açıklamalarda bulunmuş, infoman ise altta kalmamak için aklına gelen ilk lafı etmiş "hohoyt! işte buldum vereceğim cevabı..... 18 yıl önceki linux günümüzdeki 4 çekirdekli işlemcide çalışabilir mi? çalışamaz...."

yalnız sevgili infoman, şunu unutmuşsun... karşılaştırma belki günümüzün 4 çekirdekli bilgisayarında yapılamaz... ancak bundan 18 yıl öncesine ait bir donanımda yapılabilir... çünkü şimdiki linux çekirdeği de 18 yıl önceki çekirdek gibi eski donanımlarda çalışabiliyor... bir linux çekirdeğinin çalışabileceği en küçük bilgisayar nedir dersen guugıldan "picotux" kelimesini girmeni bir tavsiye ederim... herşeye windoze mantığıyla yaklaştığın için linux çekirdeğini anlayamaman doğal... sen windoze 7'yi windoze 3.1 çalıştıran bir pentium 100'de veya bir 486'da çalıştıramazsın elbette ama linux'un böyle bir farkı var işte... höyküre höyküre ağladığını duyuyor gibiyim... maalesef, windoze yapılırken her yeni sürümü, tüketicileri daha gelişmiş (ve daha pahalı) donanımları kullanmaya zorlamaya yönelik özelliklerle çıkarılır... bunda tek suçlu M$ değildir, bütün donanım ve ticari yazılım piyasası buna yöneliktir, yani mesela günümüzde en hafif işleri yapmaya yönelik - mesela sanalağa bağlanmak gibi - ticari yazılımlar bile en az 256 mb bellek, pIV işlemci falan isteyecek şekilde tasarlanırlar... aslında bu tür işlerin çok az bellek harcayarak ve hafif bir işlemciyle yapılabileceğini linux kullanıcıları bilir, ancak windoze köleleri "apgreyd" yapmaları gerektiği tavsiyelerini ciddiye alıp ellerini ceplerine götürürler...

sayın infoman bir yandan bize bilgisayarların zorla windoze yüklü pazarlanmadığını ispat etmeye çalışmış, bir yandan da aslında gerçeği ağzından kaçırmış... evet, piyasada bir bilgisayarın başına oturduğunuzda %99 (%90 değil!!!) o bilgisayar windoze yüklü olduğu için okullarda bile öğrencilere windoze öğretiliyor... devletin de görevi bu zaten değil mi sayın infoman? insanlara öğretmek değil, insanlara bir piyasa olgusunu benimsetmek, onları kabul etmeye zorlamak (!) zaten biz onca vergiyi kamu kurumları bize piyasayı benimsetsin diye veriyoruz (!)

benim isyanım zaten buna... sen git evinde istersen windoze ile saatlerce crysis oyna hiç umurumda değil... ama benim verdiğim vergilerle neden tüm devlet kurumlarına windoze yüklü (hem pardus gibi bir proje geliştiriyorlar, hem de bilgisayar başına bilmem kaç yüz doları bir yabancı şirkete bayılıyorlar), ses kartı takılı(devlet memurlarının müzik dinlemesi dışında bir işe yaradığını görmedik o kartların) bilgisayarlar alınıyor? hemen "efendim linux da donanım tanımıyor" deme, linuxun çatır çatır fire vermeden çalıştırdığı yeterince donanım var piyasada, gidersin o donanımı alırsın, sorun yaşamazsın... ya da linux kullanmak zor da deme, gayet kolay... /home/.... dizini dışında bir yeri ellemeyeceksin (işin o kısmını sistem mühendisine bırakacaksın) hiç bir zorluğu yok... Ama daha okuldaki öğrenciye devlet windoze'u benimsetiyor, devlet kendi kurumlarını windoze yüklü bilgisayarlarla dolduruyor, yetmiyor, windoze'un yeni sürümü çıkar çıkmaz çok matah bir işmiş gibi gidip bu sefer onu alıyor... gidiyorsun internet kafelere falan hepsinde windoze yüklü... gidiyorsun bilgisayar esnafına, windoze dışında sana seçenek vermiyor, hatta böyle bir seçeneğiniz olduğunu bile söylemiyor... (merak etmeyin ben de bilgisayar pazarını sizin kadar biliyorum, ama bir gerçek var ki, işletim sistemi yüklenmemiş veya linux seçeneği olan bilgisayar satan esnaf tüm Türkiye'de bir elin parmaklarını geçmiyor, önünüze 100 bilgisayar konuyorsa belki 1'inde bu seçeneğe sahipsiniz ve windoze ne kadar hazır kurulu satıldığında ucuzlasa da sonuçta 5 kuruşa da malolmuyor tüketiciye ve dahası yanında CD de vermiyorlar - ya da sizin windoze için böbürlendiğiniz gibi DVD, gerçi şimdiki Linux dağıtımlarının birçoğu da artık DVD ile geliyor - yani aldığınız windoze'un 1 virüslük ömrü var, baştan kurmak isterseniz maalesef esnaf size CD - veya DVD, herneyse - vermediği için ortada kalıyorsunuz, evet mevcut piyasa böyle kazıklıyor işte) sonuçta iş kısır döngüye giriyor ve sonra diyorsunuz ki bu iş İngiltere'de direksiyon dersinin soldan verilmesi gibi...

madem ki araba benzetmesi yaptınız....

varsayalım ki Türkiye'deki tüm araba galerileri benzinli araba satsaydı (bu windoze olsun), galeri sahipleri benzin motorlu araba dışında araba modeli dahi bilmiyor olsalardı, ancak Ankara'da, İstanbul'da 3-4 galeri dizel araba satsaydı (bu da mac olsun), bazı araba sahipleri de kendi çabalarıyla sonradan birilerinden tesadüf öğrenip lpg taktırsaydı (bu da linux olsun)....

Ankara ve İstanbul dışında mazot bulunmasaydı, hemen her yakıt istasyonunda da yalnızca benzin satılsaydı, lpg kullanıcıları otogazı eşten dosttan yardımla temin etselerdi....

ve size deselerdi ki size kimse zorla benzin satmıyor... inanır mıydınız?

bir de şu windoze severlerin habire önümüze koyduğu "linux profesyönellere göre değil" lafına değineceğim... Koskoca CERN, Fermilabs gibi kurumlarda, koskoca Google şirketinde (hotmail 250 mb, yahoo da sanki devrim yapmış gibi 1 GB e-posta kotası koyarlarken adamlar gmail'e sürekli artan - ben bunu yazdığımda 7 GB'ı aşmıştı - kota koymuşlar alay eder gibi diğerleriyle, ki bu derece büyük veri havuzuyla oynayan o bilgisayarlar windoze ile çalışsalardı şimdiye 40 bin kere göçerlerdi) Linux kullanılıyor, DreamWorks şirketi Linux ile çizimlerini yapıyor (bkz Şirek 3), İnönü Üniversitesi hastanesi bilgi işlem veri tabanı Linux ile çalışıyordu en son gördüğümde, Tayland'ın bütün hastanelerinin veri tabanları Linux tabanlı Hospital OS ile çalışıyor, daha bir çok örnek verebilirim, bunların yaptığı işler profesyönelliğe girmiyor de sizin AutoCAD veya 3D MAX ile yaptığınız işler profesyönelliğe giriyor zaten siz onlardan daha akıllısınız da vaktiniz olmadığından bir ikinci guugıl siz çıkartmadınız...

Linux'un ne kadar gelişmiş ve mükemmel bir sistem olduğunu kullanmayan anlayamaz. Hiç kullanmamış olup da merak edenlere tavsiyem Ubuntu kullanmalarıdır. Yalnız, alışınca bağımlılık yapabilir. Benden söylemesi :)

Arkadaşlar bende linux u destekliyorum. Ama denildiği gibi hızlı ve sorunsuz değil. Müşterilerime ısrar ederek yüklüyorum ama yep yeni bilgisayarda bir ofis dosyasının ilk açılımı süresi sinirleri gerecek kadar uzun ama açıldıktan sonra 2. kez açılınca gayet hızlı. Açıkçası linux yeni bir yazılımı açarken istediğiniz güçteki bilgisayarla deneyin inanılmaz geç tepki veriyor. O yüzden artık müşterilerime ısrar etmiyorum ve windows vermek zorunda kalıyorum.

Win vista için o kadar olumsuz yazılar yazıldıki ben bu yazıların hepsinin asılsız ve saldırı olarak görüyorum. Vista ilk çıktığı günden beri kurulu hala sistemim şişmedi mükemmel şekilde de çalışıyor. Vista bilgisayar sektöründe bir devrim bence bilgisayarım çok daha akıllı ve stabil çalışıyor. Çok memnunum.

Linux pro kullanıcıların seçimi olabilir ancak. Son kullanıcılar uzak durmalı. ben linux un multimedia özelliğini hiç sevmedim. Müzik ses kalitesi çok düşük videolarda aynı şekilde. Ben sadece multimedia olarak windows media center in ara yüzünü bile değişmem diyebilirim. Media canter kumandamı yanıma alıyorum büyük keyf le müzüklerimi video ve resimlerimi çok rahat kontrol ediyorum.

Çok detaya girmeye gerek te yok bence burada birbilerimizi kırarak değilde sadece düşüncelerimizi yazmalıyız.

"Shinigami"

Haberin başlığından da anlaşılacağı üzere Windows'a benzemenin kötü bir şey olacağıdır...Korkuya mahal yok öyle birşey olmaz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play