Linux için değerli Türkçe kaynak!

Gömülü Linux sistemlerini öğrenmek istiyorsanız, bu Türkçe kitap çok işinize yarayacak! İşte içeriği

Gömülü Linux Sistemleri kitabı

Nâzım Koç'un kaleme aldığı Gömülü Linux Sistemleri, konu hakkında Türkçe'de uzun zamandır beklenen derli toplu kaynak eksikliğini ortadan kaldırıyor. Temel bir başvuru kaynağı niteliğindeki kitap konuyu ele alışıyla da, konuyla ilgili diğer kaynaklardan ayrılıyor. Gömülü Linux Sistemleri 4 kısımda ele alınıyor:

Birinci kısımda, amaca uygun çekirdek seçimi ve derlenmesi, ikinci kısımda derlenen çekirdeğin belleğe yüklenmesi, üçüncü kısımda kök dosya sisteminin teşkil edilmesi, son kısımda ise açılış betikleri bulunur.

Bu kitabın çok basit bir amacı var. Gömülü Linux konusuna başlamak isteyen ama bu konuda yeterli bilgisi, cesareti veya yeterli yabancı dili olmayanlar için yol göstermektir. Kitapta sadece gömülü Linux anlatılmamış, gömülü Linux'un muhtaç olduğu temel Linux kavramları üzerinden de geçilmiştir. Böylece Linux konusunda çok az bilgiye sahip olan okuyucular dahi gömülü Linux sistemlerinin kuruluşu ve test edilmesi hakkında yeterli bilgiye ulaşacaklardır.

Gömülü Linux Sistemleri bir uygulama , laboratuvar kitabıdır. Pardus, Ubuntu, Slackware gibi herhangi bir Linux dağıtımı kitapla beraber kullanılabilir. Okuyucunun kolaylıkla alıştırma yapabilmesi için örnek çalışma paketleri oluşturulmuştur. Her konunun sonunda paketler ile ilgili kısa açıklama verilmiştir. Bu paketlerin içinde verilen imajlar ile örnek gömülü sistemler emülatör ortamında çalıştırılıp test edilebilir. Ayrıca kitabın sonunda genişçe bir dizin verilmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Çok güzel bir çalışma, yazarı kutluyorum, savunma sanayimizde mucizeler yaratılmasını da diliyorum.

ilk yorumu yazayım die yazdım :D

Ne yazikki Linux'u hala bilmeyenler , duymayanlar ve denemeyenler var.Microsoft'a para veren yada korsan kullananlar neden Linux denemiyorlar ?
Geliştirmeye imkanda sunuyor.Al system kullan demiyor.İstediğin gibi şekillendirebilirsin diyebiliyor.
Çekirdek(kernel) 3 sürümünü aşmış durumda , artık hemen hemen bütün donanımlara uyumlu neden hala windows kullanıyorsunuz?

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Gömülü Linux Sistemleri kitabı
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir