Linux'u denemek için 5 risksiz yol!

Windows'unuza hiç dokunmadan, Linux'u denemeniz mümkün! İşte bunun 5 pratik yolu...

  • Zeynel A. Öztürk
Linux'u denemek için 5 risksiz yol!

Linux'u denemek istiyor, ancak Windows'unuza zarar gelmesinden mi korkuyorsunuz? Rahat olun, çünkü Linux'u riske girmeden denemenize izin verecek birçok yol var. İster Windows'tan tamamen kurtulmayı düşünün, ister sadece Linux'a bir göz atmak, Linux'u yüklemenin en risksiz yollarını bu yazımızda sizlere açıklıyoruz.

Live CD/DVD yöntemi

Neredeyse tüm Linux sürümlerini bir Live CD olarak çalıştırmanız mümkün. Bunun anlamı, herhangi bir yükleme yapmadan tüm işletim sistemini deneyebileceğiniz. Live CD'ler, gerçek bir kurulum kadar hızlı çalışmayabilir ancak sisteminizde kurulu olan işletim sistemini etkilemezler.

Denemek istediğiniz dağıtımın ISO dosyasını indirip onu diske yazmanız yeterli. Windows Vista, 7 ve 8'de ISO dosyasına sağ tıklayıp "Disk görüntüsünü yaz" seçeneğine tıklamanız yeterli. Windows XP kullanıcıları ise benzer işlev sunan ISO Recorder'ı kullanabilirler.

USB çubuğu yöntemi

CD sürücüsüne sahip olmayan PC'lerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak bir USB sürücüsüne sahipseniz, Linux'u başlatabilir ve yükleyebilirsiniz. Bu tür USB diskleri oluşturmak için örneğin sizi adım adım yönlendiren Linux Live USB Creator gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Windows yükleyicisi yöntemi

Windows yükleyicisi yöntemi

PC'nize Linux yüklemek istiyor, ancak disk bölümlemeyle uğraşmak istemiyorsunuz. Wubi adındaki yazılım sayesinde Ubuntu'yu Windows içerisinden yükleyebilirsiniz. Burada yükleyeceğiniz Ubuntu, bir sanal makine değil tam anlamıyla boot edebileceğiniz bir sistem. Aracın Windows 8 logolu yeni PC'lerde çalışmadığı uyarısını verelim.

Sanal makine yöntemi

Sanal makineler, bundan önceki yöntemlere göre biraz daha zahmetli olsa da PC'nizi yeniden başlatmaya gerek kalmadan Linux'u denemek için harika bir yol sunuyor. Sanal makineler birincil sürücünüzü etkilemediğinden herhangi bir risk de içermezler.

Çevrimiçi demolar

Hiç uğraşmadan hemen Linux'u denemek isterseniz, Ubuntu'nun web tarayıcısı içerisinde çalışan demosunu deneyebilirsiniz. Demoda birçok uygulama çalışmasa da, Ubuntu'nun nasıl bir deneyim sunduğu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Linux = Zaman Kaybı

@18 Tem 2013 11:23 WİNNDOWS =EMEK,ZAMAN,PARA KAYBI... WİN' E VERDİĞİN PARALAR NEREYE GİDİYOR....

@18 Tem 2013 11:23 sende boşa oksijen tüketen çöpsün... MS kölesi...

eğer bilgisayarınız xp den yukarısını kaldırmıyorsa en uygunu Windows 7 nin starter versiyonu(gereksiz servisleride kaldırınca 300-400mb ram kullanımı var). Ubuntu Mint ve Chakra yı denedim Hız sıralaması ise Chakra>Mint>Ubuntu şeklinde. Ama hiçbiri düşük donanımda bir xp ya da win7 starter performansı vermiyor.

@18 Tem 2013 12:41 yeme bizi ziyaretçi!

yıllardır Linux kullanıyorum. Vazgeçilmezim Ubuntu.

Güzel bir başlangıç rehberi olmuş :)

linux'a yazık olur

@18 Tem 2013 14:52 İPHONE KULLANMAK BİR AYRICALIKSA LİNUX BİLMEK VE KULLANMAK İKİ KATI AYRICALIKTIR. WİNDOWS KULLANAN SADECE WİİN BİLİR ..LİNUX KULLANAN BİLGİSAYAR + WİN BİLİR.... BİLGİSAYAR WİN DEN İBARET DEĞİLDİR.....

linux mu? allah müstakınızı versin ya :)

Sizce chrome os mu Ubuntu mu genler cevap verin

@18 Tem 2013 16:47 sadece internet için kullanacaksan chrome os yoksa ubuntu daha iyi...

ARKADAŞLAR YILLARDIR KULLANIRIM LİNUX ÇEŞİTLERİNİ PARDUS VE UBUNTU DERİM ....PARASIZ OLASINA RAĞMEN WİNDEN %40 HIZLI VE AKICI %0 VİRÜS...

SİTE YÖNETİCLERİNE TEŞEKKÜRLER... LİNUX LA İLGİLİ ŞEYLER YAYINLAMANIZI BEKLİYORUZ...

Çalışan CD sürümleri her zaman ve her ortamda kullanılır. Bende PARDUS kullanıyorum.

bilemedinmi.blogspot.com adresli blog'umda bu konuyu işlemiş olup windows 8 de çalıştığını resimlerle okurlarıma gösterdim.

Windows köleleri özgürlüğü bilmez ki... Linux dağıtımlarını tanıtmadan bu yazı işe yaramaz...

teşekkürler chip yinede linux versiyonlarını tanıtan ek ilave yapsaydınız mükemmel olacaktı

şuan itibari ile LinuXMint 15 ile Windows 8'i yer değiştirtip LinuXMint 15 Mate kullanmaya başladım...

@18 Tem 2013 20:16 Cinnamon daha iyi bence :D

@19 Tem 2013 00:06 cinnamonu mate'e eklerim... alternatif olur... :)

Wubi ile ubuntu son sürümünü ekledim. windows 7 ile birlikte kullanmaktayım uzun süredir hiç sorun yaşamadım. açılışta hangi işletim sistemini istersem ordan giriyorum

@18 Tem 2013 22:57 wıbi alıştırma için iyi ama biraz ağır kalır çünkü win içine kurmuş oluyorsun... en iyisi yanyana kurmaktır gerçek performansı o zaman bellli olur.e.d.

En iyi yöntem live iso dosyasını ana dizine atıp easybcd ile iso dosyasını windows açılış menüsüne eklemek :) Max_Real Qnx

Windows tan vaz geçilmez ...

Ben de Windowsumla birlikte Linux kullanmak istiyorum ama nerden indirileceğini bilmiyorum ve nasıl kuracağımı bilmiyorum ve Linux paralı bir OS mu ?

Ben de Windowsumla birlikte Linux kullanmak istiyorum ama nerden indirileceğini bilmiyorum ve nasıl kuracağımı bilmiyorum ve Linux paralı bir OS mu ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play