Linux'u denemek için 5 risksiz yol!

Windows'unuza hiç dokunmadan, Linux'u denemeniz mümkün! İşte bunun 5 pratik yolu...

Windows'u bozmadan Linux!

Linux'u denemek istiyor, ancak Windows'unuza zarar gelmesinden mi korkuyorsunuz? Rahat olun, çünkü Linux'u riske girmeden denemenize izin verecek birçok yol var. İster Windows'tan tamamen kurtulmayı düşünün, ister sadece Linux'a bir göz atmak, Linux'u yüklemenin en risksiz yollarını bu yazımızda sizlere açıklıyoruz.

Live CD/DVD yöntemi

Neredeyse tüm Linux sürümlerini bir Live CD olarak çalıştırmanız mümkün. Bunun anlamı, herhangi bir yükleme yapmadan tüm işletim sistemini deneyebileceğiniz. Live CD'ler, gerçek bir kurulum kadar hızlı çalışmayabilir ancak sisteminizde kurulu olan işletim sistemini etkilemezler.

Denemek istediğiniz dağıtımın ISO dosyasını indirip onu diske yazmanız yeterli. Windows Vista, 7 ve 8'de ISO dosyasına sağ tıklayıp "Disk görüntüsünü yaz" seçeneğine tıklamanız yeterli. Windows XP kullanıcıları ise benzer işlev sunan ISO Recorder'ı kullanabilirler.

USB çubuğu yöntemi

CD sürücüsüne sahip olmayan PC'lerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak bir USB sürücüsüne sahipseniz, Linux'u başlatabilir ve yükleyebilirsiniz. Bu tür USB diskleri oluşturmak için örneğin sizi adım adım yönlendiren Linux Live USB Creator gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Windows yükleyicisi yöntemi

Windows yükleyicisi yöntemi

Windows yükleyicisi yöntemi

PC'nize Linux yüklemek istiyor, ancak disk bölümlemeyle uğraşmak istemiyorsunuz. Wubi adındaki yazılım sayesinde Ubuntu'yu Windows içerisinden yükleyebilirsiniz. Burada yükleyeceğiniz Ubuntu, bir sanal makine değil tam anlamıyla boot edebileceğiniz bir sistem. Aracın Windows 8 logolu yeni PC'lerde çalışmadığı uyarısını verelim.

Sanal makine yöntemi

Sanal makineler, bundan önceki yöntemlere göre biraz daha zahmetli olsa da PC'nizi yeniden başlatmaya gerek kalmadan Linux'u denemek için harika bir yol sunuyor. Sanal makineler birincil sürücünüzü etkilemediğinden herhangi bir risk de içermezler.

Çevrimiçi demolar

Hiç uğraşmadan hemen Linux'u denemek isterseniz, Ubuntu'nun web tarayıcısı içerisinde çalışan demosunu deneyebilirsiniz. Demoda birçok uygulama çalışmasa da, Ubuntu'nun nasıl bir deneyim sunduğu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları