MacBook Pro'dan Tuhaf "Çatırdama" Sesleri Geliyor

Bir çok MacBook Pro sahibi, cihazdan açıklanamayan bir "çatırdama" sesi geldiğini söylüyor! Peki sorun ne?

  • Ali Ruhi Öztürk
MacBook Pro'dan Tuhaf "Çatırdama" Sesleri Geliyor

En yeni MacBook Pro dizüstü bilgisayarların açıklanmasının üstünden neredeyse altı ay geçtikten sonra kullanıcılar sıradışı bir hata ile karşı karşıya kaldı. Apple'ın destek sayfasında ve bir çok forumda kullanıcılar cihazlarından tuhaf 'patlama, çatırdama ve çıtlama' sesleri geldiğini bildiriyor. Kullanıcılar, sesin bir pet şişeyi sıktığınızda çıkan seslere benzediği konusunda hem fikirler.

Sorun, 13-inçlik modele kıyasla 15-inçlik modelde daha fazla görülüyor. Bazı kullanıcılar seslerin tamamen rastgele zamanlarda çıktığını bildirirken, diğerleri seslerin sistem zorlandığında daha sık hale geldiğini bildirdi, örneğin oyun oynarken veya video izlerken.

9to5Mac'in yayınladığı raporda, cihazın içindeki plastik parçaların veya yapıştırıcı maddelerin ısınma yüzünden genişleyebileceğini bildirdi. Bir kullanıcı, sesi ekran çerçevesinin alt-orta kısmına bastırarak istediği zaman çıkarabildiğini bildirdi.

Diğer bir kullanıcı ise Business Insider'e yaptığı açıklamada, sesin "trackpad tıklaması" kadar gürültülü olduğunu ve gün içinde bir çok kez gerçekleştiğini söyledi. Ses, genellikle dizüstü açıldıktan 30 saniye içerisinde ve her 20-100 saniye arasında kendini tekrarlıyor.

Bazı kullanıcılar Apple'ın garanti hizmeti dahilinde parça değişikliği yapılmasına rağmen sesin devam ettiğini söylüyor. Diğerleri ise cihazın altında bulunan bir "göçüğün" sese sebep olduğunu ve tamirin 130$ fiyata mal olduğunu iddia ediyor. Ancak sorunu yaşayan insanların bir çoğu cihazlarında bu göçük olmadığını söylüyor.

Cihazı kullanılmaz hale getirmese de, binlerce lira ödediğiniz bir bilgisayarın böyle can sıkıcı bir sorunla gelmesi Apple'a tam olarak yakışmayacak, kabul edilemez bir hata.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple almak pişmanlıktır.

@14 Nisan 2017 15:13 Siz pişmanlık insanları niye her yerdesiniz?

@14 Nisan 2017 15:13 Halt etmişsin sen

Bütün markalarda ve bütün modellerde çeşitli sorunlarla karşılaşma ihtimali var. Kısaca ürünün marka bir ürün olması, çok pahalı olması sorun çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Vista'yı, ilk iPhone'ları, Sony'nin sorunlu telefonlarını, LG'nin hatalı ürünlerini, MS'in izinsiz güncelleştirmelerini, su geçiren Samsung Telefonlar'ı, patlayan Samsung Çamaşır Makineleri'ni, Galaxy Note 7 Fiyaskosu'nu, büyük şirketlerin hassas verileri çaldırmalarını, koruyamayan AV'leri, tuğla yapan update'leri unutmayın!

apple kalitesinin tok sesi o... çözülemez...

pismanim :(.................

Bende yaklaşık 6 ay sonra gelmeye başladı. Alışmaya çalışıyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play