Mars helikopteri Ingenuity'nin kopan pervanesi ile ilgili yeni görüntüler geldi

Etkileyici bir şekilde tam 72 farklı uçuş gerçekleştiren Mars helikopteri Ingenuity'nin "emekli olmasına" yol açan kopan pervanesi hakkında yeni bilgiler bulundu.

Mars helikopteri Ingenuity'nin kopan pervanesi ile ilgili yeni görüntüler geldi

NASA’nın 2021 yılında Perseverance adlı gezici ile Mars'a inen Ingenuity helikopteri, iki pervanenin kanatlarının ciddi hasar görmesine neden olan bir olayın ardından Ocak ayının sonlarında resmen sona ermişti. Bu hasar, Ingenuity’nin üzerindeki kameralar sayesinde, gölgesinden dolaylı olarak görülebiliyordu. Ancak hasarın boyutunu tam olarak görebilmek için ona daha uzaktan bakabilen fotoğraflar gerekiyordu ve en sonunda beklenen yeni fotoğraflar elde edildi.

Hochschule München’de GeoVisual tasarımı alanında Alman bir öğrenci olan Simeon Schmauß tarafından yakalandığı ve X’te paylaşıldığı üzere, Perseverance keşif aracı, SuperCam RMI cihazını kullanarak Ingenuity’nin yüksek çözünürlüklü görüntülerini çekti. Bu görüntüler, gezicinin düşük çözünürlüklü Mastcam-Z’si tarafından çekilen önceki fotoğraflardan çok daha fazla bilgi veriyor.

Schmauß’un birden fazla SuperCam RMI (Uzaktan Mikro Görüntüleyici) fotoğrafından oluşan bir mozaik oluşturduğu yetenekli görüntü işlemeleri sayesinde helikopter rahatlıkla görülebiliyor. Görüntüler, birden fazla pervanenin ucunun hasar gördüğünü ve bir pervanenin tamamen kırıldığını gösteriyor. Hatta geniş mozaiklerden biri, NASA’nın uçan aracına ait kayıp pervaneyi ve yanındaki kumdaki bozulmayı gösteriyor.

Schmauß, “Burası, pervanenin Ingenuity’den yaklaşık 15 metre kadar uçtuktan sonra yere ilk temas ettiği yer. Pervanenin ucu, tıpkı hala takılı olan diğer pervaneler gibi kırpılmış görünüyor” diye belirtiyor.

Yeni bilgiler Mars’ta gerçekte ne olduğuna dair tartışmayı yeniden canlandırdı. Schmauß, “İlginç bir şekilde, kayıp pervanenin tıpkı diğer takılı olanlar gibi kırpılmış bir ucu var. Bu bana pervanenin kesilmesinin tüm pervaneler takılıyken meydana geldiğini düşündürüyor. Pervanelerin titremesi veya sert inişten kaynaklanan salınımlar nedeniyle kendi kendine çarpıp çarpmadığını merak ediyorum” diye düşüncelerini belirtiyor.

Ancak kızıl gezegende gerçekte ne olduğu henüz kesin olarak bilinmiyor. Bildiğimiz şey, başlangıçta sadece beş uçuş gerçekleştirmesi planlanan Ingenuity’nin tüm beklentileri aşarak, inanılmaz bir şekilde 72 uçuş yaparak incelemelere inanılmaz bir katkıda bulunduğu.