Mars'ta gizemli bir toz bulutu keşfedildi!

Dünyamıza en yakın gezegen olan Mars'ı sebebi anlaşılamayan bir toz bulutu sardı!

  • Zeynel A. Öztürk
Mars'ta gizemli bir toz bulutu keşfedildi!

NASA'nın Mars'ın yörüngesine yerleştirdiği MAVEN uzay aracı, gezegenin yüzeyinin kilometrelerce üzerinde sebebi belirlenemeyen, gizemli bir toz bulutu keşfetti.

MAVEN, bu toz bulutuna rastladığı sırada Mars'a Ekim ayında çarpan kuyruklu yıldızın kalıntılarının peşindeydi. MAVEN bilim adamı Laila Andersson, "beklemediğimiz bir şey gördük" diyor. Mars'ı saran toz bulutunun yüksekliği, yüzeyden 1.000 kilometreyi aşıyor. Andersson, Mars'ın çevresinde böyle bir katmanı veya toz kümesini ilk defa keşfettiklerini söylüyor.

Bilim adamları, yaşanan bu olayın etkilerinin kısa mı, yoksa uzun mu süreceğini bilmiyorlar. Tozun nereden geldiği de henüz bilinmiyor. MAVEN, toz bulutunun seviyesinin, yörüngenin farklı bölgelerinde farklılık gösterdiğini, daha alt seviyelerde daha yoğun olduğunu bulduğundan, tozların bilinmeyen bir mekanizmayla yerden yükselmiş olma ihtimali var. Andersson şöyle devam ediyor:

"Kaynağın Mars atmosferi olduğunu sanıyoruz, ancak tozu alçak irtadan 200 kilometreye yükseltecek bir işlem yok. Dolayısıyla kaynak atmosfer ise, (tozu) yukarı taşıyan işlemin ne olduğunu anlamıyoruz."

Tozun Mars'ın ayları olan Phobos ve Deimos'tan, güneş fırtınaları yoluyla gelmiş olma ihtimali de var. Söz konusu toz, uzayda dolaşan kuyruklu yıldız tozlarının Mars'a düşmesiyle oluşmuş da olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

uzaylılar duman ile haberleşmeye çalışıyor hala anlayamadınız mı

@20 Mar 2015 21:59 komik mi sence?

@20 Mar 2015 21:59 bence sen uzaylısın

@20 Mar 2015 21:59 bence bizim teknplojiden çok daha iyi gelişmiş teknolojileri var öyle haberleşirlerdir senin yorum kardeş biraz gereksiz bişey olmuş:)))

@20 Mar 2015 21:59 bence nasa marsa gidince bütün marslılar yeraltı sığınaklarına indi kimse yokmuş gibi davranıyorlar ve haklılar

@20 Mar 2015 21:59 tam yarım akıllı ya :)

Haha .

Marslılar nasanın kameralarından saklanmak için ortalığı dumana vermişler. Anlamak çok mu zor?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play