Mars'tan yeni selfie geldi!

Kızıl gezegende dolaşan uzay aracı Curiosity, eğlenceli selfie'ler göndermeye devam ediyor...

Mars'tan yeni selfie geldi!
Büyük resim için tıklayın...

NASA'nın Mars yüzeyinde bulunan keşif robotu Curiosity, 2012 yılında kızıl gezegene iniş yaptığından beri doğal olarak yüzlerce fotoğraf çekti. Uzay aracının elde ettiği bu karelerin arasında eğlenceli sayılabilecek bazı selfie denemeleri de yok değil. Curiosity en son selfie'sini ise Mount Sharp olarak bilinen bölgenin kuzeybatısındaki karanlık bir kumul alanın parçası olan "Namib Dune" adlı yerde çekti.

Yukarıda görülen fotoğraf aslında, uzay aracının kolunun ucuna yerleştirilmiş Mars Hand Lens Imager (MAHLI) tarafından 19 Ocak'ta çekilen 57 görüntünün bileşiminden oluşan bir kare. Bu bağlamda MAHLI'yi de Curiosity'nin yararlandığı bir selfie çubuğu olarak da tanımlayabiliriz.

Curiosity'nin bu kumul bölgeyi ziyaret etmesinin nedeni ise, NASA'nın Mars'taki rüzgar hareketlerini daha iyi anlaması adına laboratuvar analizi yapmak için buradan kum örnekleri toplamak. ABD'nin uzay ajansının kızıl gezegeni daha iyi anlamak için uzun bir süredir buradaki rüzgar desenlerini araştırdığı biliniyor. Bu araştırmalar ayrıca Mars yüzeyine yapılabilecek insanlı iniş için de kilit bir rol oynuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Türkçemizi korumak adına bu haberin başlığı ''Mars'tan Yeni Özçekim Geldi.'' şeklinde yazılsaydı daha anlamlı ve güzel olurdu.

@01 Şubat 2016 22:57 ya bırak...

@01 Şubat 2016 22:57 Dilimize gösterilen hassasiyet vaktiyle dünyanın hayran olduğu ilmimize de gösterilmiş olsaydı bunun gibi derin uzay sondalarını biz gönderiyor olacaktık, tabi isimleri de Türkçe olacaktı, hangisi dilimize daha büyük hizmet olurdu yorum sizin gençler.

@01 Şubat 2016 22:57 Bilim, bilim. Siz daha milliyetcilikle ugrasin ne diyelim.

@01 Şubat 2016 22:57 haklısın arkadaşım.

"Namib Dune" ne ya ?? diğer gezegenlere neye dayanarak isim verme hakları var!

Gün gelecek orada da insanlar aynı Dünyada olduğu gibi hayat sürecekler. Daha fazla bilgi veremem bunu bilin yeter...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost