Media Markt'tan farklı bir proje

Şova dönüşen açılışları ile sık sık gündeme gelen Media Markt, bu kez farklı bir konu ile gündemde.

Media Markt'tan farklı bir proje

Türkiye'de günde yaklaşık 65 bin ton çöp üretiliyor. Bu çöplerin %15-20'sini geri kazanılabilir nitelikte atıklar oluşturuyor. Dünyaya yaptığımız her iyi ya da kötü etkinin günün birinde bize geri döneceği gerçeğinden yola çıkan Media Markt, tüm tüketicilerini çevre için elektronik atıklarını geri dönüşüme kazandırmaya davet ediyor.

Media Markt mağazalarında oluşturulan geri dönüşüm kutularında toplanacak eski monitör, bilgisayar, buzdolabı, CD, fırın, elektrik süpürgesi gibi elektronik atıklar, Media Markt tarafından geri dönüştürülerek, hem çevreye hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

Elektronik atıkların iki ana özelliği bulunuyor: Bu tür atıklar tehlikeli ve toksik maddeler içerebiliyor. Ayrıca içerdikleri metal, cam, plastik ve yeniden kullanılabilen diğer malzemeler dolayısıyla maddi anlamda değer taşıyorlar.

Gerek çevre sağlığını tehdit eden, gerekse ekonomik anlamda önemli miktarda kaybı ifade eden katı atıkların ve e-atıkların geri dönüşüme kazandırılması çalışmaları, gelişmiş ülkelerdeki en önemli gündem maddelerinden biri. Media Markt, Türkiye'de ise henüz çok yeni bir kavram olan e-atıkların önemine dikkat çekiyor.

Modern hayatın bir getirisi olan e-atıkların en iyi şekilde değerlendirilmesini, çevre sağlığına ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen Media Markt, mağazalarına geri dönüşüm kutuları yerleştirdi. Eskimiş monitör, bilgisayar, buzdolabı, CD, fırın, elektrik süpürgesi gibi elektronik cihazlara sahip olanlar, ürünü nereden almış olurlarsa olsunlar, Media Markt mağazasındaki geri dönüşüm kutularına bırakabilecekler. Kutulara sığmayacak büyüklükteki atıklar için müşteri temsilcileri danışmanlık hizmeti de sunacak.

Media Markt atık ürünlerin yeniden değerlendirilmesini sağlarken, bu konuda Exitcom ile işbirliği içerisinde olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

örnek teşkil eden bir çalışma, umarım bu tür çalışmalar yaygınlaşır...

Çok güzel bir uygulama, Media Markt'ı tebrik ediyor, diğer mağazaların da bu tür uygulamaları hayata geçirmelerini bekliyorum.

Güzel pir proje.

merdiamarktı ben de tebrik ediyorum yalnız bulunduğu ilde mediamarkt bulunmayan kişiler ne yapacak?

Allah rağzı olsun. Türk firmaları bunu yapamazdı zaten

Tebrikler gerçekten, çok yararlı bir proje. İlerde bu geri dönüşüm işi büyük bir endüstri olacak bu gidişle. Kaynaklarımız tükeniyor yavaş yavaş artık geri dönüşüm çok büyük önem kazanacak.

içinde yaşadığımız nefes almamızı sağlayan doğaya bu kadar geç olsada yanıt vermemiz iyi bir adım olacak

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Media Markt'tan farklı bir proje
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir