Mediatek'ten yeni cep canavarı!

Çinli mobil işlemci üreticisi Mediatek, MWC 2015'te çok güçlü yeni işlemcisini tanıttı!

  • Cem Şancı
Mediatek'ten yeni cep canavarı!

Mobil işlemcileri yaygın olarak kullanılan Qualcomm, Samsung gibi büyük firmalardan, "aşırı ısınan" Snapdragon işlemcileri nedeniyle şikayetler alıp pazar kaybederken, Çinli mobil işlemci üreticisi MediaTek, ürünleri ile dikkat çekmeye başladı.

Çinli üretici Mediatek'in, MWC 2015 sırasında tanıttığı yeni işlemcisi MT8173 bu atmosferde büyük ilgi çekecek gibi görünüyor. ARM Cortex-A72 yapısına sahip olan yeni işlemci, ARM ve Mediatek'in bir yıllık ortak çalışması sonucunda ortaya çıktı.

Mediatek'in açıklamasına göre yeni işlemci 2015'in ilk yarısından itibaren telefon üreticilerine gönderilmeye başlanacak. MWC 2015'te referans bir cihaz tanıtan Mediatek, işlemcide ikişer A72 ve A53 çekirdeklerini birlikte kullandığının altını çiziyor. İşlemcinin hızı ise 2.4 GHz.

Mediatek, MT8173 işlemcisini Apple'ın iPad Air 2'de kullandığı güçlü A8X işlemcisiyle karşılaştırıyor. Performans testlerinde MT8173'ün, A8X'den daha iyi sonuçlar verdiğinin altını çiziyor.

Bakalım bu yeni mobil işlemci, Apple cihazlarına karşı savaş veren Android telefon ve tabletlerinin aradığı taze kan olmayı başarabilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

samsung dayar androidi dayar touch wizi dayar saçmasapan uygulamaları sonra ısınıyor diye şikayet eder

@03 Mar 2015 08:01 Isınma işlemciyle alakalı çok uygulama kullanmakta işlemcinin ısınmasına neden olur çok doğal :)

mediatek gümbür gümbür geliyor

İşlemci iyi de, test edilen cihazın ram miktarı ne acaba? 1 gb ram olsun, bakalım ipad gibi performans verebilecek mi.. Birde böyle test yapın bakalım.

bu işlemci meizuda kullanılan işlemcimi acaba.

Kaç nanometre?

Bende MTK 7565 serisi 8 çekirdek var maalesef çok ısınıyor 75 dereceyi gördüm VIA v8 de

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play