Microsoft, Chromium'a Geçiyor: Edge Ölüyor mu?

Web tarayıcısı konusunda pek başarılı olamayan Microsoft, şimdi de Chromium tabanlı bir web tarayıcısı geliştiriyor!

Microsoft, Chromium'a Geçiyor: Edge Ölüyor mu?

Yeni bir rapora göre Microsoft, bir başka web tarayıcısı geliştirmek için kolları sıvadı. Bu seferki web tarayıcısı, işi garantiye almak için Chromium projesini temel alacak. Açık kaynaklı Chromium, Chrome'un da temelini oluşturuyor.

Windows Central'in raporuna göre Microsoft, web tarayıcısı Edge'in alt yapısını oluşturan EdgeHTML'de artık ısrar etmek istemiyor. Edge, Windows 10 ile gelen web tarayıcısı ve Microsoft'un Edge'i kapatıp kapatmayacağı henüz belli değil. Firma bu değişiklikleri Edge'in görünümünde bir değişiklik yapmadan da gerçekleştirebilir.

Bu hamle gerçekleşirse ilginç bir sonuç doğuracak. Bugün Windows Store'a bir web tarayıcısı uygulaması yüklerken, tarayıcının EdgeHTML motorunu kullanması şart koşuluyor. Ancak Microsoft'un kendisi farklı bir motor kullanırsa, kurallar değişecek ve Google, kendi web tarayıcısını Windows Store'a yerleştirebilecek. Tabi Microsoft, kendine imtiyaz tanıyıp, aynı kuralları işletmeye devam edebilir de.

Proje şu an Anaheim kod adıyla biliniyor (Anaheim, Kaliforniya'da bir şehir). Rapora göre Chromium tabanlı tarayıcıyı bir sonraki işlevsel Windows 10 güncellemesinde görme ihtimalimiz var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

İnternet Explorer başından beri bir hataydı. Kullanımı zor, yavaş ve sıkıcı olduğu için millet yavaş yavaş Chrome, Firefox gibi tarayıcılara geçti. Aradan 15 yıl geçtikten sonra Edge'yi getirdiler. E millet zaten Chrome'a Firefox'a alışmış, memnun da. E sonra niye tutmadı diyorlar. Sen kaç senedir Explorer'a bir güncelleme getirme, sonra kaç yıl sonra aklın başına gelsin. Bir de kullanılsın diye insanlara zorla dayat. Artık tarayıcı çıkarma dönemin bitti Microsoft!

Microsoft'un 1. hatası Edge yi sadece win10 platformuna getirmesiydi. Edge kötü bir tarayıcı değildi. Fakat chrome dan caydıracak potansiyelede sahip değildi. Microsoft'un bu yeni kararı bence doğru bir hamle. En azından sadık windows kullanıcılarını kendi tarayıcısında toplayabilecek ve chrome'a mecburi kaymaların önüne geçebilecektir. Gerçi çok farklı bir durum olmayacak sonuçta chromium platformunda kullanıcı sayısı artacak ama Microsoft' a da hareket alanı gelecek.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost