Microsoft durdurdu, Windows XP durmadı!

Microsoft'un XP satışlarını sonlandırması, işletim sistemini durduracak gibi görünmüyor...

Microsoft durdurdu, Windows XP durmadı!
Windows XP: Amazon.com'un satış listesinde ilk 20'ye girdi.

Windows XP "tüm zamanların en iyi Windows'u" olma yolunda... Microsoft, yeni işletim sistemi Vista'yı öne çıkarmak için elinden gelen tüm çabayı gösterse de XP'nin yıldızı sönecek gibi değil.

Dünyanın en önemli online alışveriş sitelerinden Amazon.com verilerine göre Microsoft'un XP satışlarını durdurduğunu açıklamasıyla birlikte stoktaki Windows XP'lere talep patlaması yaşanıyor. 30 Haziran itibarıyla Microsoft'un resmi satışını durdurduğu işletim sistemi, Amazon'un en çok satan yazılımlar listesinde ilk 20'ye girdi. Aynı listeye göre Vista ise 43'üncü sırada yer alıyor.

Listenin sürpriz ismi 6. sırada yer alan Apple MacOS X Leopard.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

apple daki patlamaya uzak olan tek ülke türkiye bakalım daha ne kadar sessiz kalıcak türkiyenin bilgisayar sektörünü etkileyen dergiler editorler ve firmalar.ancak kesin bir sonuç var vista hiç bir zaman xpden daha iyi olamayacak

Wnidows XP işimizi görürken ne işimiz olur Vistayla

Ah microsoft ah ne zaman adam olacan sen merak ediyom :)

çok zor alacak ama dikkatinizi çektiyse son zamanlardaki donanımlar tamamen Vistaya yönelik ve bi yerde Xp kırılacak o gün biraz uzuyor o kadar yakında Vistalı Windows 7'li günleri PC kullanıcılarının %90'I yaşayacak

Windows XP Kendi ürünleri Microsoft bir rahat bırak. Kullanıcıları istediği gibi kullansın. Vista daha yeni Xp eski ama Vistadan daha iyi çalışıyor. Kullancılara Vista olsa ne olur. Xp olsa ne olur. Ama Xp daha iyi. Windows 7 olsa taman. Vista daha yeni.

Ya kafam bişiyi almıyor.

O kadar kötüleniyor. Orda açık burda açık ama çok satılıyor.

Yalansa söyleyin.

Xp den daha güvenli vista var adam kasıyor benim pc mi ya kurmam ben görsellik zımbırtısı appledan çalıntı falan diye laf atıyor.

Valla artık bişi demicem... Diyecek laf kalmadı walla.

Vista daha yeni diyor, Windows 7 olsa neyse deniyor. Saf mıdır nedir ya:)

Bence Vista'nın öne geçemeyecek olmasının iki sebebi var.
1. Görselliği arttırmak adına yapılmış ekstraların bilgisayarı ağırlaştırması. (ki istenirse XP vista görüntüsüne de girebiliyor.)
2. İkiside işletim sistemidir. Temelde bir işletim sisteminden beklenen takılı donanımları tanımasıdır. XP tüm donanımları tanıyorken ve isteyenler için Vista görünümü veren programlar varken kim ne yapsın Vista'yı. Vista çıkışını USB girişli media aygıtları ile yapacaktı ki o zaman satıştaki patlamaları görürlerdi. Demek ki yazılım ve donanım birbirinden ayrılmaz iki parçadır. Biri diğerinden önde gittiğinde ikincinin eksikliği hemen ortaya çıkıyor.

zorla kullandıracaklar vistayı elden gelen bişey yok hala tek el.
ufak pazar payları olan işletim sistemlerini yok sayıyorum şimdilik.

vistanın tek kozu dx10 dur o da olmasa vista kesinlikle satılmazdı ellerinde bir dx10 kaldı onuda kaybederlerse windows 7 çıkamadan vista tarih olur. Bu nedenledir ki dx10'u xp 'ye uyarlamıyorlar. Ama dx10 özelliklerini taşıyan başka bir platform için çalışan yazılım firmalarınıda duyduk umarım başarırlar da bizde dx10 tadında oyunlarla tanışırız.

Geriye uyumluluk ve yönetimselliği "sıfır" olan bir işletim sistemine sorunsuz geçiş bekleyemez kimse. Bu yüzden Vista, çok yadırgandı.

Çünkü "yükseltme" ve profil bilgilerinin aktarımı, ya da XP den Vista'ya kullanıcı tercih ve profillerinin birebir aktarımı "İM-KAN-SIZ"...

Yani, al-ver yontemi ile outlook express/windows mail arasında transfer olayı kalkmış. Büyük eksiklik...

Ve WHQL onaylı sürücüsü olmayan bir aygıtınız yok ise, eski tip aygıtlarınızın çalışmasını "UNUTUN"... [ Mesela flash özelligi olmayan, sürücüsüz çalışmayan bazı ses kaydediciler]

Yani çok donanım istemesinden falan ziyade bunlar Vista'nın davaı kaybetmesine neden oldu...

Bence Microsoft, Vista olayında tökezlediğini kabul etti ve Windows 7 yi bir an önce piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

service pack 3 ten snra nefret ettiğim bir sistemdir.ama vistanın görselliğine bir cçözüm bulacaklarına eminim.zaten 10 yıl snra donanım dedenen sorun olmuycaktır zaten daha önümüzde bu tartısmalara gülebiliriz bile :) ama microsoft'un arda arda 2 sistem cıkarması sacma olmus onu söyleyebilirm XP ise tabiki çığır acan bir sistemdir kabul etmek gerek ama XP nin özelliklerini WVista bussines halleder diye düşünüyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir