Microsoft Edge son güncelleme ile daha güçlü

Microsoft'un son güncellemesi ile birlikte Edge, daha iyi bir tarayıcı olmak için bir adım daha attı

  • Onur Seven
Microsoft Edge son güncelleme ile daha güçlü

Microsoft, rakiplerini geriden takip eden Edge tarayıcısını sık güncellemeler ve özellik geliştirmeleriyle hazır hale getirmeye kararlı görünüyor. Yazılım devinin ilk platform güncellemesi, görüntüleme motoruyla Microsoft'un yeni tarayıcısına güç getiriyor.

EdgeHTML 13 olarak adlandırılan güncelleme zaten aylardır Insider üyeleri tarafından test ediliyordu. Ancak Windows 10 Kasım Güncellemesi onu herkes için kullanılabilir hale getirmiş oldu.

Yeni görüntüleme motoruyla gelen en büyük yeniliklerden biri, standartlar için daha iyi destek sunabilmesi. Windows 10'un piyasaya çıktığı dönemle karşılaştırıldığında Microsoft'un birkaç ay içinde HTML5 testinde etkileyici bir şekilde 56 puan artış sağlamayı başardığı görülüyor. Şu anki geçerli skor 458'e ulaşırken Internet Explorer 11 için bu rakamın 336 seviyelerinde olduğu belirtiliyor.

Güncelleme, hızlı performansla birlikte JavaScript motoru Chakra için önemli geliştirmeler getiriyor. Kangax ES6 uyumluluk tablosundaki en yüksek puanı alan Chakra motoru varsayılan asm.js desteği, zaman uyumsuz fonksiyonlar ve çok daha fazla yeni özelliği bir araya getiriyor.

Tüm bu geliştirici odaklı özelliklerin yanı sıra tüketiciye dönük, daha önceden bildirilen sekme ön izleme ve geliştirilmiş arayüz gibi diğer tüm yenilikler de güncellemenin bir parçası olarak kullanıcılara sunulmuş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Tarayıcıda sürükle bırak yok nasıl yeni nesil bu tarayıcı

Gelişime ayak uydurmazsan uydurturlar. Ya seve seve, ya da seve seve

Kullanmak istedim vaz geçtim.Sık kullanılanlar berbat google chrome'da olduğu gibi isteğine göre düzenleme yapamıyorsun.Chrome'a devam

@18 Kasım 2015 18:09 Sık kullanılanlar en güzel Firefox ta, özelleştiriliyor. Sekmeden favoriler ekleme ,Firefox ta daha pratik. Geçmişi silmek çok kolay... Pratiklikte Firefox u geçemez....

html5 te 458 olmuş ne mutlu ona chrome yıllardır 500ü geçiyor zaten şuan 521 bu mu iyi tarayıcınız? 0 fonksiyonel tarayıcı

Firefox kullanıp kullanıcıya gerçek değer nasıl veriliri görmüş insanların bir daha kullanmadığı tarayıcı.

@18 Kasım 2015 19:04 Firefox'un beceremedigi tek sey cokme aninda sadece tek sekmeyi kapatma yetenegi. Chrome onu cok iyi basariyor. Tum tarayici kapanmiyor her sayfayi farkli acmasi sayesinde. Firefox bunu yapabilse tekrar donecegim ama su haliyle isime gelmiyor. COk fazla tabla calisiyorum, eninde sonunda biri cokuyor. Tumunun acilip kapanmasi cok uzun suruyor. Ne yazik ki Chrome ile devam.

Çok şükür yüzüne bakan yok....

@18 Kasım 2015 19:48 Youtube ta muzik dinlemeye yariyor. Chrome ve Firefox'ta proxy acik, telif hakki bilem ne die youtube muzik dinletmiyor, onun icin aciyorum sadece.

Benden önceki arkadaşında söylediği gibi tarayıcıda hala sürükle bırak yok. Mesela yer imi çubuğundaki fazlalık yer imleri sağdaki ok ile görebildiğimiz bölümden tutup yer imi çubuğunda bir yere bırakamıyoruz.

Microsoftu tebrik etmek lazim basarili bi çalışma çıkarmış biraz pratik eksik ve menüsü baya bi karışık geldi gözüme adobe flash eklentisiyle film izlerken bazı siteler uyumsuz flash desteği hatası veriyor bunların haricinde aktif ve hızlı bi tarayıcı

evde ubuntu ve mac kullanıyorum. iş yerinde mecburen windows.. üçündede cankurtaranım chrome ... bitti. .

Microsoft el attığı her işin bokunu çıkarmaya başladı.

Win10'u kurup ilk yaptığım iş, edge'yi çalıştırıp biraz incemek oldu. Sonrasın da Firefox'u indirme performansının I.E. kadar bir hayli işlevsel olduğunu görünce 10 üzerinden 10 puan vermeyi uygun gördüm.. bunca insan yanılıyor olamaz. :)

bence bu güncelleme bir harika sırf bu tarayıcıyı kullanmak için bile windows 10 yükleyen tanıdığım var

en güzel sık kullanılanlar Explorer de gerisi boş

Sen de yorum yaz