Microsoft Edge'i daha da hızlandıran ipucu!

Microsoft'un web tarayıcısını kullanıyorsanız, işte sizi hızlandıracak yeni bir ipucu!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft Edge'i daha da hızlandıran ipucu!

Microsoft'un Windows 10'a özel web tarayıcısı Edge, hızıyla rakip tarayıcıları zorluyor. Yeni ortaya çıkan deneysel bir işlev ise web tarayıcısının sayfaları yükleme hızını yüzde 40'a kadar artırabiliyor.

TCP Fast Open adlı yeni işlev, web tarayıcısı ve karşıdaki sunucunun desteklemesi halinde hissedilir bir hız artışı sağlayabiliyor. İşlev Chrome'un mobil sürümünde bulunuyor ancak Microsoft, işlevi geçen ay masaüstüne de taşımış bulunuyor. Windows 10'un Insider Preview yapılarında görünen yeni işlev, varsayılan olarak kapalı sunuluyor. TCP Fast Open, istemcinin handshake işlemini beklemesini şart koşmadığı için veri gönderimini çok daha çabuk başlatabiliyor. Bu sayede Microsoft Edge, yükleme sürelerini birkaç yüz milisaniye hızlandırabiliyor. Başta çok gibi görünmese de, gecikme süreleri yüksek olan bağlantılarda farkı daha iyi hissedebiliyorsunuz.

Şu an Edge'in Insider Preview yapılarında bulunan işlevi etkinleştirmek için Edge'in Ayarlar menüsünü açın ve sayfanın sonunda "EdgeHTML 14.14361" veya daha yeni bir sürüm yazdığından emin olun. Adres çubuğuna about:flags yazın ve Enter'a basın. Networking altında Enable TCP Fast Open üzerine tıklayın ve Edge'i baştan başlatın.

TCP Fast Open'ı desteklemeyen sunucularda herhangi bir hızlanma yaşamayacağınızı unutmayın. Bu arada, Insider sürümlerinde değilseniz üzülmeyin; Microsoft TLS 1.3 protokolünün tamamlanmasıyla TCP Fast Open'ı herkese getirmeyi planlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kullanan varmıymış ?? Kaç kişi ?? Üç mü ??

Browser'ınızı hızlandırmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey reklamları bloke etmektir. ("Comodo ile Kapsamlı Ad Blocking" başlıklı blog yazımı okuyunuz!) Diğer taraftan flash player ve addon'ları gerektiğinde etkinleştiriniz, browser'ın otomatik update'ini ve geçmişi hatırlama fonksiyonunu da devredışı bırakınız ve çok hafif görsel temalar kullanınız! Bunların dışında browser'ları hızlandırmak için birçok tweak önerebilirim ama çok önemli bir fark göremezsiniz...

Ayrıca otomatik refresh'leri de iptal etmeyi unutmayınız! Otomatik refresh'ler hem ergonomiyi etkiler, hem kotanızı tüketir, hem de birden fazla sekme açıkken diğer sekmelerin performansını düşürür...

@cleverman Bu yoruma chip online'ın otomatik sayfa yenilemesini örnek göstersek mesela ? :) Firefox da olan otomatik sayfa yenilemeyi engelle işlevi hiç bir işe yaramıyor bu sitede. Tek çare sekmelerin siz seçene kadar tamamen askıda kalmasını ve bir yer imi gibi hareketsiz olmasını sağlayan bir eklenti. İşte bune hiç bir site müdehale edemiyor. ;)

bir adblock olmadan edge kullanmam eklentisiz olmaz bi ara kullanayım dedim w10 a virüs bulaştı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play