Microsoft Edge'i hız testine tabi tuttuk!

Microsoft'un henüz geliştirme aşamasına olan web tarayıcısını hız testlerinde denedik! İşte sonuçlar

Microsoft Edge'i rakipleri karşısında hız testinde

Microsoft Edge, Chrome ve Firefox'un önde götürdüğü web tarayıcısı savaşlarını tekrar hareketlendirecek. Peki Internet Explorer'ın yerine geçecek olan Edge, ne kadar hızlı? İlk olarak Project Spartan adıyla tanıdığımız Microsoft Edge'i ve rakipleri Firefox ile Chrome'u hız testlerinde karşı karşıya getirdik.

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10'da işi en sıkı tuttuğu alanlardan bir tanesi, web tarayıcısı. Firma, Microsoft Edge'le geride kaldığı tarayıcı piyasasında tekrar söz sahibi olmak istiyor. Edge, yalnızca Windows 10'un en son önizleme yapılarında denenebiliyor ve Windows 8 veya 8.1'de çalışmıyor. Bu yüzden testlerimizi Windows 10 altında gerçekleştirdik.

WEB TARAYICILARI HIZ TESTİNDE
Testin adı Microsoft Edge Chrome Firefox Internet Explorer
Browsermark
(Genel test)
3.921 5.541 5.032 3.670

JetStream
(JavaScript)

192,61 180,38 169,37 134,20
BMark (GPU) 1.941 3.243 1.338 1.541
Browserscope
(Güvenlik)
14 / 17 16 / 17 13 / 17 14 / 17
HTML5Test
(Web standartları)
390 / 555 523 /555 449 / 555 348 / 555

Güvenlik testinde 17 üzerinden 14 puan alan Microsoft Edge, bu alanda 16 puana sahip Chrome'un gerisinde kaldı. Firefox ise yalnızca 13 puan alabildi. Web tarayıcılarının ortak özelliklerini test eden Browsermark'taysa Chrome, 5.541 puanla birinci oldu. Bu testte Microsoft Edge, 3.921 puanla IE'nin sadece biraz önünde yer alarak üçüncü olabildi.

Bizi şaşırtan test, JavaScript performansını test eden JetStream oldu. Testte Microsoft Edge, Chrome'u bile geride bıraktı. HTML5 testinde Chrome ve Firefox, yine lider konumdayken, IE'nin ve Edge'in ikilinin gerisinde kaldığını gördük.

Microsoft Edge, GPU testinde Internet Explorer ve Firefox'u yenebildi, ancak Chrome'un yanına yaklaşamadı.

Sonuç

Microsoft'un web tarayıcısı henüz hazır olmasa da, bize doğru yolda olduğunu ispat etti. Buna karşın testlerimiz, Javascript testi dışında Chrome'un her alanda üstün olduğunu gösterdi. Firefox'un 3 testte Edge'in gerisinde kalması, dikkat çeken bir noktaydı. Ancak tüm bunlar bir yana, bizce Microsoft'un Edge'in eklenti desteğini çok fazla zaman kaybetmeden tarayıcıya ilave etmesi gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Hadi hızı geçtik HMTL5 standartlarında da sınıfta kalmış yine bir Microsoft klasiği. Böyle çıkacaksa hiç çıkmasın ne kaldı Windows 10'a.

Benim en büyük beklentim CSS kodlarını doğru tanıması ve internet expolorer gibi geride kalmaması. Web tasarımcılar internet explorer yüzünden az çekmedi.

Çok ilginç ya. Sen Microsoft'sun yani Windows gibi bir yapıtın var dünyaca kullanılan, ne bileyim Office yapmışsın, Visual Studio yapmışsın, DirectX, Dot Net falan filan, ama internet tarayıcısı yapamıyorsun. Daha erken erişim gerçi mutlaka geliştirilecektir diyeceğim ama şurada 2 aya kadar Windows 10 geliyor.

Beta sürümü böyle çalışıyorsa asıl sürümü chrome ile aynı veya chrome dan daha hızlı olacaktır bence.

anca firefoxla yarışır

neden birtek anasayfa virüsü bulaşmayan tarayıcı da firefox windows on tarayıcısız gelse ne olur ki

Chrome deli gibi sistem kaynağı tuketiyor buda performansına etki ediyor

@07 Mayıs 2015 22:05 Fakat chrome firefox gibi çökmüyor ;)

@07 Mayıs 2015 22:05 eee güzel kardeşim o kadar ram işlemci vs. gelişmişken o kaynakları kullanacak program olur. yok ben hala p3 işlemci sd ram kullanıcam dersen o başka

@07 Mayıs 2015 22:05 en iyisi opera

chrome da açtığım her sekme o kadar performans tüketiyor bunu niye hesaba katmıyorlar? ben bu testin gerçekleri yansıttığını düşünmüyorum. Kendimiz deneyip göreceğiz

Şu Testlere Maxthon neden katılmıyor ?

Çünkü maxthonun altyapısı kendi altyapısı değil.

Çıktığı günden beri Firefox kullanıyorum. IE saymıyorum zaten de, Crome den de zerre zevk almadım kullanırken. Daha hızlı ya da güvenli vs olabilir belki ama (bence Firefox dan daha ağır çalışıyor...) , alışkanlık işte

360 browser diye bir tarayıcı var hem çok hızlı hemde sistem kaynağını çok az kullanıyor.

Microsoft edge'de Mouse çalışmıyor.acaba neden?

edge bence şuan iyi , tabii daha geliştirilecek.

Şu tarayıcıyı diğer tarayıcıları aratmayacak şekilde yapında arkadaş alternatif tarayıcılara ihtiyaç duymayalım.

ben şuan edge kullanıyorum gayet güzel ve başarılı olmuş diğer web tarayıcılarından daha hızlı

microsoftdan ayrılmayın beyler ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost