Microsoft, Linux için ilk kez kod yazdı!

Kim derdi ki bu günleri de göreceğiz: Microsoft'un kodları artık Linux çekirdeğinde geziniyor...

Microsoft, Linux için ilk kez kod yazdı!
Linux ve Microsoft ilk kez yan yana...

Microsoft ve Linux'un arasının pek de iyi olduğunu söylemek zor. Fakat Bill Gates firmandaki aktif görevinden ayrıldığından beri bu konuda bazı değişiklikler de göze çarpmaya başladı. Daha önce iş ortaklarına Linux ile iş birliği yapmama ön koşulunu koyan bilişim devi, zaman zaman açık kaynak kodlu yazılım geliştiricilerine açtığı davalarla da gündeme geliyordu.

Fakat Microsoft'un bu tutumunda bir süredir bir yumuşama göze çarpıyor. Ve firma tarihinde ilk defa Linux'a katkıda bulundu, hem de tam 20 bin satırlık bir katkı. Microsoft'un açık kaynak kod merkezinde görev alan Sam Ramji'nin yaptığı açıklamaya göre Linux için üç donanım sürücüsü Microsoft tarafından hazırlandı ve Linux çekirdeğine eklendi. Ramji; "Birkaç yıl önce Microsoft'un böyle bir şey yaptığını duyamazdınız ama müşterilerimizin istekleri doğrultusunda açık kaynak için bu katkıyı gerçekleştirdik" diye konuştu.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Açık kaynağın önemini sanırım kavramıştır artık Microsoft. Zaten sonuçta bir dev ve vizyonu olmasa, geleceği düşünmese Microsoft olmazdı. Teknoloji hangi yönde ilerlerse böyle büyük firmalar da o yönde doğru yatırımları yaparak hep ayakta kalırlar. O yüzden Microsoft daha da yumuşayacak artık Linux'a karşı. Benim tek istediğim ise; güzel bir rekabet.

Microsoft linux a virüs yerlestirmiş...

valla helal olsun ama bu kodların altında bi bit yeniği bulunmasın ?

Linux ile guvenlik anlasmasi var Microsoft'un.
Hayrina yardim etmiyor.

mecbur kalmıştır

yavaş yavaş yutmaya çalışacaktır

valla helal olsun ama bu kodların altında bi bit yeniği bulunmasın ?
-----------------------------------------------------------------------------
Evet var zaten 20 bit satırlık bitler var :D

Artık Linux'a da güvenemeyeceğiz demekki...

vay be hiç sanmazdım microsoft la linux el ele geleceğini

hayret yahu.. açık kaynak neticede.. ortalık malı gibi mi olmasını bekliyorsunuz.. hem milyonlarca geliştiriden söz ediliyor.. iş çekirdeğe virus eklemekse o milyonlarca geliştirici içinden tiyniyeti bozuk sadece microsoftta deyip bu iş üzerine şaka geçmez biraz saflık olmazda ne olur?!

Bence gayet güzel bir uygulama olmuş. Microsoft'un da açık kaynağa destek verdiğini zaten biliyoruz.(bkz. Novell)

Microsoft için utanç verici bir durum. Hem herkese her konuda dava aç, sonra da kendin ihlal et. Açık yazılımlar ücretsiz olabilir ama lisanslıdır. Bir şeyin ücretsiz olması lisanssız olduğu anlamına gelmez. Ayrca Microsoft kendi formatlarını yasal kılıp diğerlerini standart dışı bırakmaya uğraşırken, standart dışında bırakmak istediği alanda kod yazmış ve siz bunları bilmeden alkışlıyorsunuz. Açık kaynak yazılımlar ücretsiz olarak insanlığa çok kaliteli hizmetler sunuyorlar, Windows'u yerle bir etmesine az kalan KDE uygulamasında onbinlerce gönüllü insan çalışıyor sizler için. Onları ayakta alkışlıyor ve sonuna kadar destekliyorum ve işlerimi bir halledeyim ben de o gönüllülerin arasına katılacağım. Sizler için.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir