Microsoft'tan "XP'yi bıraktırma" aracı!

Kullanıcıları bir türlü Windows XP'den vazgeçiremeyen Microsoft, sonunda bunu da yapıyor!

Microsoft'tan XP'yi bıraktıracak araç!

Microsoft, Windows XP'den Windows 7'ye veya 8'e geçmenizde size yardımcı olacak ücretsiz bir araç yayınlamaya hazırlanıyor.

Araç, Windows XP kullanıcılarına kişisel dosyalarını ve ayarlarını taşımalarında yardımcı olacak. Laplink ve Microsoft ortaklığıyla geliştirilen yazılım, ilk olarak İngilizce dilinde sunulacak. Diğer dil seçenekleri ise Mart'ta sunulacak. Bu aracın yayınlanmasıyla beraber 8 Nisan'dan sonra Windows XP kullananların bunun için pek "bahaneleri" kalmayacak. Araç yayınlandığında, www.windowsxp.com adresinde indirilmeye sunulacak.

Windows 7 veya 8'e geçmenin avantajlarının en başında güvenlik geliştirmeleri geliyor. Windows XP, 8 Nisan'dan sonra Microsoft tarafından desteklenmeyeceğinden saldırılara açık hale gelecek. Bunun yanında Windows 7 ve 8'de IE11, yeni dosya yapısı ve performans geliştirmeleri gibi birçok yenilik de var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

En iyisi 7

Microsoft XP dönemin en iyi sistemiydi ve 7-8 yıl boyunca xpli sistemler üretildi o yüzden baya bir payı var pazarda. Ama windows8 yeni bir sistem ve 1-2 yıl gibi bir süredir üretiliyor. O yüzden XP ye asla yetişemez. Bide 8'in bazı hataları hala var.İlk başta metro arayüzünü nerdeyse kimse istemiyor.

Vistanin destegi xpden once kalkti galiba

@04 Mar 2014 20:50 XP,7, 8, ve 8.1... Vista'yı kullanmak nasip olmadan Vista öldü.

peki xp den yükseltenlere ücretsiz mi verilecek zira benim lisansım var kullanmadığım

@04 Mar 2014 21:24 Lisansı yeni bilgisayar saklamanı öneririm, çünkü kullandığın lisansı daha sonra başka bir bilgisayara taşıyamazsın.

Orjinal XP oldugu icin tekrar tonla parayi win7ye vermek istemiyorum. Eger dogru anladiysam bedava gecebilecegiz bu program ile. Sahane olur anladigim gibiyse.

@04 Mar 2014 21:42 Bu araç sadece dosya ve araç taşıma yazılımıdır. Bir yükseltme yazılımı değil!

@04 Mar 2014 21:42 Ücretsiz geçiş değil, XP ayarlarının yeni Windows'a taşınabilmesi için... Ayrıca eski donanıma yeni Windows satın almak niye? Eski bilgisayar gidince yeni Windows da onun üzerinde çöpe gider. Yeni bilgisayar yeni Windows'lu olarak satın alınır. Ayrıca eski bilgisayara Linux yüklenerek çağa uyum sağlanabilir.

bu millet xpden vazgeçmiyorsa 7den hiç hiç geçmez. Çünkü artık metro arayüzü var ve bu zekayla metroya alışabileceklerini zannetmiyorum.

'Windows 7 veya 8'e geçmenin avantajlarının en başında güvenlik geliştirmeleri geliyor' demişsiniz.!! öte yandanda idda ediliyorki en çok güvenlik açığı win8 var doğrumu ne dersiniz?

@04 Mar 2014 23:27 kanmayin' hepsi microsoft sempatizani bu derginin iddiasi.

Çalıştığım firmanın 200 küsür bilgisayarı var hepsi donanım olarak eski Windows 8 çalıştırması neredeyse imkansız gibi. Monitorler bile eski CRT monitorler 1024*768 çözünürlüklü. Şimdi Windows 8 'e geçiş için 200 küsür pc değiştircez. Ticari paket ve veri tabanı değişecek. Arka tarafta Novell 4.X sunucu var o değişecek. Mümkün değil böyle bir kaynağın ayrılması. Hadi 200 tane pc uygun fiyata windows 8 lisansı ile alındı diyelim. Ticari paketin veri tabanın değişmesi dataların transferi hem de yıl ortasında olacak iş değil. Ya microsoft dünyadan habersiz yada bu haberi yapanlar. Zira bahane kalmayacak demişler haberde en büyük bahane firmalar için çıkan 100.000$ üstü maliyetler. Bununla beraber sistem değişiminin firmanın işleyişine ,karlılığına katkısı olmayacak.

@05 Mar 2014 01:15 Aferin, kardeşim! En sonunda şu sitede adam gibi konuşan biri çıktı. Torrent'ten Windows 8 indirip sonra bir de atıp tutan 15'lik pırpırları ve Microsoft yalakalarını dinlemekten gına geldi. Madem yalakalık yapıyorsun bari bir nedeni olsun! Doğru değil mi?..

@05 Mar 2014 01:15 yazdığını her fırsatda farklı cümleler ile yazıyoruz. İş dünyası için "hade Win8 geçiyoruz demesi çok zor" diğer arkdaşında yazdığı gibi 15lik pırpırlar sanıyor ki karnı tok oturduğu yerden yedeği alacaksın formatı çakacaksın.. firmada P4 yada celeron cpu'lar düşük ram-hdd'ler bunları değişimini x200 neymiş win8 geçdik... yahu bende oyun PCsinde KMSli Win8 kurulu belli süre zaman sonra olur olmadık mavi ekran hataları veriyor. Xp-Win7 ile varolan refleks el haraketleri var. 1 bakıyorsun Metro'da hiç olmadık yerlere gitmişiz:)))

@05 Mar 2014 01:15 Bu desteğin kesilmesi olayı yaklaşık 1 yıldır vardı. Ve son aya geldik. Şirketinizin aklı neredeydi acaba bu arada?

Hadi Linux, ev kullanıcıları için daha yetersiz ve Windows'taki rahatlığı sağlayamıyor. Şirketler neden Lınux kullanmaz, bilen varsa açıklayabilir mi?

@05 Mar 2014 09:23 Microsoft yazilimlarinin kaynak kodunu kimse bilmiyor', arka planda neler cevirdigini de. alman hukumeti bu tehlikeyi gorerek devlet kurumlarinda linuk kullanali yillar oldu. o tarihte bill gates turkiyeye gelip okullardaki bilgisayarlar icin bedava xp lkisansi dagitmisti.

windows xp'den windows 8'e güncelleme yapıldığında tüm kişisel veriler siliniyor. bu uygulamanın amacı kişisel veri ve dosyaları yedekleyip windows 8 kurulumu tamamlandıktan sonra tekrar pc'ye aktarmaktır. windows xp için ücretsiz upgrade söz konusu değil.

linux candır

Amerika'daki NSA bütün Window'ları ve bilindik ispiyoncu servislerin sağladığı ücretsiz posta hesaplarını dinlemiş. Merkel teyzeyi bile dinlemişler. Düşünün artık.

metro arayüzü bence gayet kullanışlı

windows 8 le microsoft kapı numarana kadar seni biliyor bumu güvenlik

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir