Microsoft telefon işinin acı yanıyla tanıştı

Microsoft, Nokia telefonlarının satışından büyük bir zarar açıklamaya hazırlanıyor!

Microsoft'tan büyük Nokia zararı geliyor

Microsoft, ezeli rakipleri Apple ve Google'ın telefon pazarında beklenmedik başarısı karşısında çaresiz kalınca, kısa süre önce ünlü telefon üreticisi Nokia'nın telefon birimini satın almış ve sürpriz bir şekilde telefon üreticisi oluvermişti.

Ancak Microsoft şimdi bu maceranın maliyetini hissedarlarına açıklamak zorunda zira yapılan hesaplara göre Microsoft sattığı her Nokia telefondan 12 sent zarar etmiş görünüyor ve zararın boyutları milyar doları geçmiş durumda.

Fakat Microsoft, gelecekte mobil pazarda etkisiz eleman olarak kalıp büyük kayıplar yaşamamak için, halihazırda Apple ve Google tarafından domine edilmiş telefon pazarına girmek için bu zararı zaten göze almıştı. Pazar payını büyüttükçe zarardan kar hanesine geçmeyi uman Microsoft'u önümüzdeki günlerde büyük rekabet bekliyor olacak. Windows 10 eğer beklenildiği gibi çıkmazsa, Microsoft'un telefon pazarındaki zararının daha da büyümesi söz konusu olabilecek.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Nokıa'dan vazgeçmeyeceklerdi. Hali hazırda ismi büyük olan bir telefon markasını bir yana koyup kendi ismini pazara sokması Microsoft'u bu anlamda üçüncü tekil şahıs yapıyor. Nokıa üzerinden pazarda kalıp sadece sistem ve uygulama üzerine yoğunlaşsaydı, bugün daha farklı hesapları hissedarlarının önüne koyabilirlerdi. Şu anki durumda çıkacak olan Windows 10'un ve Mağaza'nın geleceği daha çok önem kazanmaya başladı.

Hala windows phone'a yeterince ilgi göstermiyor. Uygulama yok işletim sistemine yenilikler kaplumbağa hızında geliyor.

eeeeeeee afedersiniz..eşşeği süren yellemesine katlanır. bu iş böyle..dün gel bugün trilyonluk ol ..olmaz aga olamaz. daha çok zarar edeceksin windows.. w7,de versiyonun tanesini 500 dolar,dan satıyorsun..utanmadın mı? tatlı tatlı yiyen acı acı kusar.. iyi mal yap,istenileni yap para kazan.. langırt telfonlar yaparsan..yılan gibi app..uzantısı yaparsan satranç alanı gibi giriş yaparsan kimse almaz. kime satacaksın..? millete sor,,parayı kazan. yakında apple de topu havaya dikecek..inş

Beddualı olmasından kaynaklanmasın o :) Nokıa'yı değil de başka bir firmayı hedef seçseydi batırmak için belki başarılı olabilirdi ama Nokıa kullanan çok sayıda insan bu konudan hoşnutsuzluk duydu ve duymaya da devam ediyorlar. Ayrıca sırf bu yüzden Finlandiyanın ekonımisine etki edecek kadar büyük bir dalgalanmaya da yol açtı piyasada. Eh komşuda dalgalanır sana da gelir bea. Söylenecek şey çok ama ne yaparsınız 500 karaktere ancak bu kadarı sığıyor :P

isterse windows 15 i çıkarsın. belirleyici olan ekosistem. 2 tane 100 milyonlarca kullanıcısı olan uygulama windows phone desteği vermese (ki vermeyenler var) yeter kullanıcı çekememeye. bunu aşmalı windows, halbuki ne güzel tasarımları telefonların. android ve ios için bunu yapamıyor uygulama geliştirciler ama wp a yapabiliyorlar. bu uygulamalar eksikken kullanım yüzdesi artmıyor, artmayınca uygulama geliştiriciler sıcak bakmıyor. al sana wp paradoksu

ms multiplatform developmenti inanilmaz gelistirdi. bu en cok devlerin isine gelir, sonra da windows phone in. microsoft satranc gibi oynuyor piyasanin her alanina hakimler.. tabii ki bazi seyler feda edilmeli bu piyasada gec kalmanin bedeli buydu..

Sürekli dile getirildiği gibi en önemli etken zengin market içeriği. Microsoft sadece buna ağırlık verse yeter. Telefonlar zaten piyasadaki bir çok telefondan üstün ve kaliteli.

Hiçbir şey olmaz koca Microsoft ne yapacağını bilir

Uygulama uygulama uygulama. Ben nokia akacaktım düşündüm uygulama yok neden alayım ki. Hatta uygulama için teşvik vermeli Microsoft. Birde Windows Phone hızlı ama estetik değil.

Böyle bir şey olursa hak ediyor demektir ben yaklaşık ay boyunca lumia 930 aradım bulamadım en son internet üzerinden almak zorunda kaldım şimdi en az 10 tane aksesuar satıcısına sordum L930 kılıfı ve ekran koruyucusu yok en az bir sene önce çıkmış bir telefonun kılıfı olmazmı hemde üst segmentte oysaki diğer üreticiler daha telefon çıkmadan kılıfları ortaya çıkıyor yanlışsam söyleyin Microsoft bunu hakediyor biraz burnu sürtsün belki aklı başına gelir..

daha kaliteli ve üstün nitelikli telefonlar yapmazlarsa sonları malum,microsoftun telefonları sony, samsung,htc ile yarışacak nitelikte değil,daha 10 fırın ekmek yemeleri lazım....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir