"Microsoft, Windows 10 için para ödemeli!"

Birleşik Krallık'tan Which, Microsoft'un Windows 10 için özür dilemesi gerektiğini söylüyor...

Microsoft'un Windows 10 için ödeme yapması gerekir

Birleşik Krallıklı tüketici koruyucusu Which, Windows 10'a karşı bir savaş başlatmış durumda ve işletim sisteminin pek çok kullanıcı için sorun yarattığını belirtirken, Microsoft'un, bilgisayarları yeni işletim sistemi yüzünden işkence çeken kullanıcılara ödeme yapması gerektiğini savunmakta.

Which'in söylediğine göre Microsoft'un en yeni işletim sistemi hakkında 1000'in çok üzerinde şikayet almış durumdalar ve özellikle yazıcılar, hoparlörler ve Wi-Fi olmak üzere donanımlar ile ilgili pek çok sorun ortaya çıkmış durumda. Ayrıca kuruluş, bazı kullanıcıların çok kadar kötü bir duruma düşmüş bir PC ile baş başa kalarak üçüncü bir partiye ödeme yapmak zorunda kaldıklarını da belirtmekte.

Bütün bu durum; Microsoft'un işletim sistemini Get Windows 10 yazılımı ve rahatsız eden ekranlar ve diğer yollarla kullanıcıya "sunmuş" olması bazı kişilerin istemedikleri halde Windows 10 yüklemesinin kendi kendine başlaması ile karşı karşıya kalmaları ile daha da büyük bir problem haline dönüşmüş durumda. Tabii ki eğer yeni işletim sistemini istemiyorduysanız ve yine de yüklemek zorunda kaldıysanız, üstelik bunun sonucu olarak bilgisayarınız çalışamaz hale geldiyse, bunun büyük bir problem olduğu ortada.

Bu yüzden de Which, Microsoft'u "kötü bir şekilde Windows 10 güncellemesi ile etkilenen tüketicilerin haklarına saygı duymaya" çağırmakta ve bunun etkilenen kullanıcılara tazminat ödemeyi de içerdiğini söylemekte...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Sonuna kadar haklılar

Kesinlikle katılıyorum son büyük güncelleme ile(iki gün önce geldi) bilgisayarım açılışta ilk 5 dakika aşırı derecede kasıyor.Sistem fx 8300 8 gb bellek ve r9 380 olmasına rağmen

Çok haklı, bela gibi bir işletim sistemi.

adam %100 haklı... 4. millenium faciası için kuruş hakketmiyorlar...

@02 Ekim 2016 15:26 Kolaysa sen işletim sistemi yap. Beleşe.

@02 Ekim 2016 21:14 Konu beleş olması değil; hazır olmayan bir işletim sistemini piyasaya sürüp, herkese zorunlu tutarak ve izin almadan yüklemeye kalkarak kullanıcıların başına dert çıkartmasıdır. Milyarlarca farklı bilgisayar var, nasıl olur da hepsini deneme tahtasına çevirirsin? Üstelik bu makinelerin yarısı önemli görevler üstleniyorken.

400 milyon kullanıcı yanında 1000 kullanıcı devede kulak. Bu sorunlar çözülür zaten. Çok fazla abartmamak ve artık kullanmak gerekiyor.

@02 Ekim 2016 15:51 İngiltere`nin nüfusu 50 milyon 400 milyon değil.

microsoft sabri reis gibidir farklı birşey denersin ısınamazsın kullanıncada deli olursun

Benim bilgisayarda sorun çıkmadı sistemim: intel core i3 4010u 4gb ddr3 ramler AMD Radeon HD 8500m

windows 7 neyinize yetmiyor :))

Sonuna kadar haklılar..

nerde sıkıntılı adam var ona windows 10 sıkıntı yapıyor. Ne bana nede etrafımdakilere sıkıntı olmadı win 10 gercekten kullanmayı biliyorsunuz değil mi?

masaüstü bilgisayarım 8 yıllık Windows 10 yükledim . bilgisayarım evrim geçirdi . bilip bilmeyen herkez yorum yapmasın. Windows 10 şimdiye kadarki en iyi Windows sürümüdür.

@02 Ekim 2016 19:19 "herkes" diye yazılır. Sen daha bilip bilmeden yazı yazacak hakkı kendinde görüyorsun ama millete neyi nasıl yapması gerektiğini telkin ediyorsun. Senin pc de düzgün ya tamam o zaman demi?

Ben Windows Insider üyesi olarak bir çok sistem yapısını son kullanıcıya sunulmadan yaklaşık üç ay önce kullanmaya başlıyorum. Ancak şu ana kadar çok büyük bir hatayla karşılaşmadım. Bence bilgisayar kullanmaktan tam olarak anlamayan insanların değişime karşı dirençlerinden başka bir şey değil bu. Windows 10 başarılı bir sistem. Beğenmeyen Windows 7 kullanmaya devam etsin. Ha bir de hala Windows XP kullananları unutmamak lazım??

@02 Ekim 2016 19:29 Windows 10`da yapılıpta Windows XP`de yapılamayan birşey söyleyebilir misin? Sırf yeni olduğu iddia ediliyor diye körü körüne sorunlu işletim sistemine geçmek teknoloji cahilliğinden başka birşey değil. Zamanında burada Windows 8 leşini övenler şimdi aynısını Windows 10`da yapıyor.

Millennium faciasıymış. Benim 7 yıllık laptopta sorunsuz çalışıyorsa sıkıntı sizin bilgisayarlarınızdadır. Win 8 ekran kartı driveri ile sorunsuz çalışıyor alet. Tavsiyem detaylı bir driver güncellemesi yapın(chipset güncellemesi, ekran kartı... vs). Bunun için programlar var.Temizlik yapın. Yedek alın. Win 10 sistem dosyaları önceki windowslarla benzer hatta birçok yerde aynı. Yani problem çıkan bilgisyarlar detaylı incelenmeli

Otomatik guncellemeler tam bir bas belasi.

benim antika kendini notebook sanmaya başladı normal ses çıkışları iptal kulaklık çıkış aktif oldu realtek alc888 linux mint 17,3'te normal çalışıyor spotify ile gümbür gümbür black sabbath dinleme zevki güzel 10 da olmuyor...

Kardeşim bırakın şu ilkel sistemi de modern bir sisteme geçin, en azından bu şikayetleri yapıp durmazsınız, ben yıllardır Kubuntu kullanıyorum, hiçbir şikayetimde bulunmamakta, gayet kararlı çalışıyor ve ev-ofis için harikalar çıkaran bir sistem.

Sanırım beğenmedikleri driver sorunları. Windows gibi bir işletim sistemi kullanıcıların kolaylığı için hazır gelen driverlarda sorun yaşayan kullanıcılar. Her driver için caba harcayınca farkı görecekler

otomatik güncelleştirme ile internetiniz meşgule düşerse görev yöneticisinden kapatabilirsiniz görev çubuğa sağ tık windows hizmetleri update sağ tık durdur diyeceksiniz

windows10 son güncellemeden sonra donma ve ekranda hiç bir komut çalışmaz hale geldi son çare olarak formad atmak zorunda kaldım önemli dosyalar bile kaybetme tehlikesi oluştu kullanıma hazır bir işletim sistemi değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir