Microsoft, Windows 10 Mobile'ı Odaktan Çıkardı

Windows 10 Mobile için korkulan ancak aslında beklediğimiz sözler, Microsoft'un kendisinden geldi!

  • Ali Ruhi Öztürk
Microsoft, Windows 10 Mobile'ı Odaktan Çıkardı

Windows 10 Mobile, düşük talep ve ilgisizlik yüzünden yabancı yatırımcılar tarafından terk edildiği bilinen bir gerçek. Microsoft belli bir süredir Mobile sürüm için yeni Windows 10 yapıları yayınlamayı da durdurmuştu. Ancak Windows 10 telefonların kaderi tam olarak ne olacak hala bilinmiyordu.

Windows başkan velili ve eski Windows Phone proje yöneticisi Joe Belfiore paylaştığı tweet'te Windows 10 Mobile'ın yama ve güvenlik güncellemeleri almaya devam edeceğini ama bundan sonra yeni özellikler almayacağını çünkü Windows telefonların artık odaklarında olmadığını açıkladı.

Microsoft'un bu kararının arkasındaki temel sebep Belfiore'ye göre iş ortaklarına uygulama sipariş etmenin çok zor olması. Microsoft, uygulama geliştirecek olan şirketlere para ödemeyi bile teklif etti, hatta bazı uygulamaları kendi geliştirmek zorunda kaldı. Tüm çabalara rağmen, platforma olan ilginin düşük olması ve müşteri sayısının düşüklüğü, yatırımcılar için hiç de çekici bir izlenim oluşturmuyordu.

Tabi Windows 10 Mobile'ın tek sorunu az uygulama desteği alması değildi. Google ve Apple'a kıyasla donanım bakımından tutarsız telefonlar (yani sevdiğiniz bir telefon modelinin yenisinin olmaması gibi), trendlere ayak uyduramama gibi hatalar da Windows telefonların çöküşüne yardımcı oldu.

Yine de Microsoft Launcher ve Edge uygulamaları ile Android ve iOS telefonlarınızı Microsoft ekosistemine yakınlaştırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

windows mobile'in bitmesindeki en büyük etmen lumia x20 serilerine w10 güncellemesinin geleceğini söyleyip vermemeleridir. Kitlenin ne kadar bilinçli olduğunun farkına varamayan bir ekip, yazık.

Düşük donanımlı ürünler üretip yüksek donanıma fahiş fiyatlar isteyerek pazarlama stratejisi oluşturduğunu zanneden Microsoft tökezledin!

Olan 950 denen telefona 2500 tl verenlere oldu. Microsoft son kullanıcının güvenini artık kolay kolay tkazanamaz.

Sen de yorum yaz