Microsoft'tan ilgi çekici açıklama: Rusya - Ukrayna savaşı, ilk "hibrit savaş" olarak yazılacak...

Microsoft başkanından Rusya - Ukrayna savaşı ile ilgili ilgi çekici açıklamalar: Bu savaş, tarihin ilk "hibrit savaşı" olarak anılacak...

Microsoft'tan ilgi çekici "hibrit savaş" açıklaması

Microsoft Başkanı Brad Smith, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali öncesinde, yepyeni bir savaş biçiminin başladığını gösteren geniş kapsamlı bir siber saldırının başladığını söyledi. Şirketin Londra'daki Microsoft Envision etkinliğinde konuşan Brad Smith, fiziksel işgal gerçekleşmeden kısa bir süre önce Ukrayna'ya yönelik siber saldırılarla çatışmanın başladığını belirtti.

Şirket daha sonra kaynaklarını, sadece ilk saldırıları engellemekle kalmayıp, aynı zamanda Ukraynalı savunucuların Smith'in “ilk büyük hibrit savaş” dediği olaya cevap vermesine yardımcı olmak için bir araya getirdiğini söylüyor.

Sırasıyla kara, deniz ve hava saldırılarının ilk zamanlarına atıfta bulunan Smith, artık savaşın “dördüncü bir alana” girerek siber ortamda da yaşandığını belirtti. Smith, şirketin sahip olduğu üç ana sorumluluğu hükümeti sürdürmek, ulusu savunmak ve insanları korumak olarak açıklıyor.

Smith, savaş başlamadan bir hafta öncesine kadar Ukrayna hükümetinin tamamen yerde çalıştığını belirtti. Ancak saldırı korkuları arttıkça Microsoft harekete geçti ve birkaç gün içinde 17 bakanlıktan 16'sını ve bir dizi önemli Ukraynalı şirketi buluta taşıdı.

Daha da önemlisi, Smith, bu bulutun ekstra güvenlik için Ukrayna'nın dışında olduğunu kaydetti. Microsoft'un Avrupa genelinde veri merkezleri oluşturmak için harcadığı 12 milyar dolarlık yatırım bu harekete büyük faydayı sağladı.

Smith şöyle konuştu: “Savaş zamanında bir ülkeyi korumanın en iyi yolu, dijital varlıklarını dağıtarak sürekliliğini sağlamaktır. İnsanlar verilerinizin nerede olduğunu bilmediğinde güvendesiniz."

Rus hükümetinin üç bölümündeki yedi farklı birimin başlattığı saldırıları özetleyen Smith, "İlk mermiler siber uzayda ateşlendi" cümlesini kurdu. Bir önceki Rus işgali sırasında kullanılan NotPetya saldırısından farklı olarak, bu saldırılar Ukrayna altyapısını etkisiz hale getirmek için silici yazılım dalgaları kullanılarak özel hedeflere yönelikti.

Microsoft'un, fiziksel saldırılar öncesinde yüzlerce sistemi hedef alan 237 farklı işlemi ve 40 yıkıcı saldırıyı tespit ettiğinin altını çizen Smith, "Savaş devam ederken, gördüğümüz şey sadece bir saldırı artışı değil, bazen saldırıların bir kombinasyonuydu" dedi. Siber ve kara saldırıları arasındaki sürelerin de günlerden saatlere ve hatta bazen dakikalara düştüğünü belirterek, bir nükleer santrali hedef alan bir siber saldırının sadece saatler sonrasında fiziksel bir saldırı ile takip edildiğini vurguladı.

Smith, gelecekte Microsoft'un rolünün artık Rus yanlış bilgilendirme kampanyalarını bozmak, sahadaki insanları korumak ve çatışma sırasında işlenen savaş suçlarından hesap sorulmasını sağlamak da dahil olmak üzere birkaç cepheye odaklandığını kaydetti: “Bu tür siber saldırılarla mücadele etmek için savunma yeteneklerini geliştirmemiz gerekecek. Ukrayna'daki savaşı düşündüğümüzde, bu hükümeti desteklemek ve sürdürmek için ne gerektiğini düşündüğümüzde... Bence dünyadaki yerimiz için ne anlama geldiğini de düşünmeliyiz... Birçok açıdan bakıldığında bize verilen hediye saldırıya uğruyor. Sadece Ukrayna'yı değil, dünyayı desteklemek için birlikte çalıştığımızı hepimiz kabul etmeliyiz."