Microsoft'tan bir iyi, bir de kötü haber!

Microsoft bir yandan cep telefonu alanındaki büyük düşüşe üzülürken, diğer yandansa...

  • Levent Öztürk
Microsoft'tan bir iyi, bir de kötü haber!

Microsoft, kendisini bir bulut firması olarak yeniden yapılandırmak için çalışıyor ve yayınlanan finansal sonuçlar, genel olarak gelirin düşmesine rağmen bu çabanın işe yaradığını göstermekte.

Azure gelirleri, bir yıl öncesine göre yüzde 127 arttı ve Machine Learning gibi Azure Premium Hizmetleri'nin satışları 2014 yılının aynı dönemine göre, 2015'in son çeyreğinde üç kat daha fazlaydı. Ayrıca firma, Fortune 500 listesindeki şirketlerden üçte birinden fazlasının, Enterprise Mobility çözümlerini kullanması ile de övünüyor.

Bulut alanında önemli gelişme gözlense de, genele bakıldığında Microsoft'un 21 Aralık ile biten çeyrekteki geliri 23.8 milyar dolar idi ve bu, 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 10'luk bir düşüş göstermekteydi. ABD dolarının diğer para birimlerine göre değer kazanması, Apple ve IBM gibi Microsoft'u da kötü yönde etkilemiş durumda. Microsoft'un Productivity and Business Processes bölümünün geliri, firmanın Office 365 ve Dynamics CRM Online'ın "devam eden güçlü performansını" duyurmasına rağmen, yıllık olarak yüzde 2 düşmüş durumda.

Microsoft, değişen telefon stratejisinin de etkisini hissediyor. Telefon satışlarının geliri, yıllık olarak yüzde 53 düşmüş durumda. Firma, geçtiğimiz yıl içerisinde telefon bölümünden binlerce çalışanı işten çıkarmaya ve göreceli olarak az sayıda telefon seçeneği sunmaya karar vermişti. Bunun sonucu da Microsoft'un daha az telefon satması oldu. Tatil çeyreğinde 4.5 milyon Lumia telefon satıldı ve 2014'ün aynı döneminde 10.5 milyon Lumia telefon satılmıştı.

Telefon gelirinin düşüşü, Surface Book ve Surface Pro 4 sayesinde Surface gelirlerinin yüzde 22 artmasına rağmen, Microsoft'un genel cihazlar gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 26 düşmesine sebep oldu.

Tüm bu sonuçlara bakıldığında, Microsoft'un ilerlediği yönün rahat bir şekilde anlaşıldığı söylenebilir. Görünene göre firma, açık bir şekilde bulut üzerine yoğunlaşmaya devam ediyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Microsoft adı üstüne software bir yazılım firması. Donanım üretmesi çok saçma. Ne bileyim. Cihazların üzerinde Microsoft yazısı çok tuhaf gözüküyor. Sen Apple değilsin ki Microsoft'sun. Sen yazılım yaparsın donanım değil. Microsoft özünü kaybetti. Bence bu yüzden zarar ediyor. Kendi cihazlarını üretme ısrarından vazgeçip, sadece yazılıma odaklanırsa başarılı olur. Sen yazılım yap sadece. Donanımı diğer firmalara bırak...

@29 Ocak 2016 21:25 Apple'ın telefon fabrikası mı vardı sanıyorsun? O da parça parça Çeng Usta'ya sipariş verip, montajını bile onlara yaptırıyor.

Bence yine de iyi satıyorlar, program ve özelikle oyun geliştirme platformu kurabilirlerse çok daha iyi satarlar, zaten sorun da bu, yani meyvesiz ağaç olması.

bu nasıl bir yazı olmuş bir yandan buyurken diğer yandan büyümesinin küçülmesini buyutmeye ...........

Apple ile birleşsinler. Donanım işini Apple halletsin yazılım işinş de Microsoft. Skynet de çıksın artık ortaya...

@30 Ocak 2016 00:40 Skynet olacak şirket ne Apple ne de Microsoft.. Geleceğin Skynet'i, Google'ın da içinde olduğu Alphabet Holding'tir.

@30 Ocak 2016 00:40 Terminatör'ün etkisinde kalmışsın :D

@30 Ocak 2016 00:40 Voltran'ı oluşturalım diyorsun yani, peki sen Voltran'ın neresi olacaksın?

Microsoft'a, özellikle Satya Bey'e(!) hiç acımam!Ve o satya o koltuktan inip, başa Türkiye'ye, Türkçe'ye ve Türk'e önem veren biri geçmediği sürece, benden microsofta bir kuruş para yok.Eğer onlar bize değer vermiyorlarsa, bizlerden alacak bir kuruş paraları da yoktur.Buradan Türk halkına sesleniyorum:Hakkınızı savunun!Size değer vermeyene, her ne olursa olsun, siz hiç değer vermeyin.Böyle adamların peşinde koşup mallarını alırsanız adamlar tabi değer vermemeye devam ederler.Ambargo uygulayıın!

@30 Ocak 2016 01:34 Yorumunuzda herhangi bir sebep göremiyorum. Neden insanları kin ve nefretle doldurmaya çalışıyorsunuz anlatın, biz de anlayalım.

@30 Ocak 2016 01:34 Boşuna uğraşmayın. İki hafta bile sürmeyen balık hafızalı bir toplumda ne derseniz kar etmez.(Tabiki söylemeye devam etmek gerek. Belki uyanırlar) Burada(ve Dünyanın yarısından fazlasında) en iyi çalan sevilir. Yani öpen! sevilir. Yarın öbür gün bu yazılımı kullanırken her gün sırtınızda yük de taşımanız gerekiyor deseler, ona bile tepki göstermez bunlar.

@30 Ocak 2016 01:34 kardes Windows Türkçe'yi senden daha iyi kullaniyor biliyorsun değil mi?

Hayır anlamadığım şey bir çok arkadaş sen apple değilsin ki falan demiş. donanım demiş ıvır zıvır. apple eklanı lg'ye işlemciyi samsunga kasayı ise alüminyum doğramacıya yaptıran firma. kim kendisi üretiyor ki? salak saçma konuşmayın lütfen. sorun donanım değil, reklam.

Microsoft operasyonelligini kaybeden yani kisaca batan bir firma... göreceksiniz ....

Sen de yorum yaz

Turhost