Microsoft'tan kullanıcılara Edge "ricası"

Microsoft, Chrome ve Firefox kullananları Edge'e geçirebilmek için sürpriz bir yönteme baş vuruyor!

  • Onur Seven
Microsoft'tan kullanıcılara Edge "ricası"

Microsoft, Chrome ve Firefox kullanıcılarını Edge kullanmaya ikna etmek için farklı bir yöntem denemeye başlıyor. Yeni sızan Windows 10 ön izleme (build 10568) sürümünde yazılım devi kullanıcıların varsayılan uygulamaları belirleyebileceği bir ekrana yer verdi. Bu bölümde eğer Microsoft Edge varsayılan tarayıcı olarak ayarlanmışsa ve kullanıcılar bunu değiştirmek isterlerse bir iletişim kutusu açılarak Microsoft Edge'e bir şans vermek isteyip istemedikleri soruluyor. Açılan diyalog kutusunda ayrıca Edge'in Cortana entegrasyonu ve okuma modu gibi bir dizi anahtar özellikleri de kullanıcılara aktarılıyor.

Windows 10 zaten tarayıcı tercihlerini belirleme işlemini daha da zorlaştırmıştı. Eski Windows sürümlerinde kullanıcılar tarayıcının kendisi aracılığıyla doğrudan varsayılan tarayıcı olarak ayarlayabiliyorlardı. Windows 10'da ise ayarlar bölümünden varsayılan uygulamalar menüsünü ziyaret etmek gerekiyor.

Microsoft şimdi Edge'i teşvik etmek için son bir gayretle daha agresif bir tutum sergilemeye başladı. Ancak bu tür taktiklerle ne derece başarılı olabileceği tartışılır.

Edge, Microsoft'un para kazanma stratejisinde büyük bir rol oynuyor. Bu nedenle Microsoft'un yeni tarayıcısını yaygınlaştırmak için çeşitli yollara başvurması sürpriz değil. Edge becerikli görünse de halen bazı temel özellikleri eksik ve eklenti desteğinin gelmesine belirli bir süre daha var. Ancak görünen o ki Microsoft, tarayıcısını daha da iyi hale getirene kadar "rica"larına devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

FireFox kullanıcılarının daha fazla reklam görmek ve ülkemizde kullanılabilmesi için hiç bir geliştirme yapılmayan "cortana" entegrasyonu için (ayrıca Vista zamanından beri Türkçe dil desteğinde hiç bir gelişme de yok !) bırakacaklarını rüyasında görür microsoft. Bu arada logonuzun altındaki "Flux Capacitor" de günün anlam ve önemi bağlamında güzel bir detay olmuş ;{) Bilge Baykuş

Sırf kullanılmasını istiyor diye boynunu büküyor. Rica ile olmaz bu iş. Diğer tarayıcılara geçmesini istemiyorsan insanların, onlar gibi hatta onlardan da iyi olmak zorundasın! Ben Ubuntu&Firefox sevdamdan vazgeçmem orası ayrı.

windows 10 kullanıcıların sisteme hakım olmasını engelliyor internet hızını düşüyoruyor sürekli internet kullanıyor sistem stabil değil windows 7 kurup kullanmak en mantıklısı bu zamanda

edge mi uzak durun... fiyasko... ie neyse edge o yani çöp...

Yakında pencere gelecek "Edgeyi sizin için yaptık, ne olur kullanın :( O kadar uğraştık bari 2-3 siteye günde bununla girin. Durumumuz kötü sayın user lütfen :("

hala yavaş. Windows 10 kullanıyorum tab sekmesine tıkladığımda bekliyorum. Kullanıcı Dostu değil. işimi hızlı kolaylaştıracak işlem yok

Cortana'yı bilmem de okuma modu, Firefox'ta var zaten. Eklenti konusunda ise Mozilla Firefox'un eline kimse su dökemez. İlla da edge kullanmamızı rica edecek kadar aciz kalmışlarsa bundan çıkartılacak anlam: farklı bir yenilik getiremeyecekleridir. Atı alan üsküdarı, tavşan ise bayırı aşmış. Hep daha iyisi, arayüzün güzelliği ile olmuyor malesef işlevsellik, kararlı çalışma ve kullanıcı dostu billeşenlerinin de bir yapının olmazsa olmazlarıdır.

Edge gayet stabilize bir tarayıcı lakin eksikleri çok. Eklenti desteği, Arama Motoru kısıtlılığı ve veri senkronizasyonu. Microsoft rica edeceğine bu özellikleri geliştirsin o zaman edge , chrome ile yarışa bilecek seviyeye gelecektir. Bu arada edge'in fiyasko veya explorer'dan farkı olmadığını söyleyen arkadaşlar ya edge hiç denememiş yada şans vermemiştir. Edge gayet hızlı ve stabilize de W10 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu arada fan değilim ve şuan chrome kullanıyorum.

Edge gayet stabil sadece bazı eklenti özellikleri eksik.

okuma desteği zaten firefoxta vardı ve cortana desteği ise Türkiye'de desteklenmiyor ve uzun sürede destekleneceğe benzemediğine göre, bari edge kullananlar arasında çekiliş yapıp hediyeler dağıtın belki kullanıcı bulursunuz :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play