EeePC ve rakipleri: Mini laptoplar

Asus Eee PC ile yeni bir rekabet başlattı; CHIP Online bu rekabetin kahramanlarını inceledi.

Çoktan beridir varız: Asus, Maxdata, Flybook

Asus, PC piyasada tek başına değil. Daha şimdiden dört rakip taze mini-laptop pastasından bir pay almaya çalışıyor.

Çoktan beridir varız: Asus, Maxdata, FlybookAsus Eee PC 701 4G
Mini laptoplar arasında en tanınmış ve en popüler olanı Asus Eee PC 701 4G'dir. Şaşırmamak lazım, zira hiçbir rakip ne onun taşınabilirliğine ne de 460 Dolarlık fiyatına yanaşabiliyor. Donanım ve performans hızlıca internete girmeye, e-posta ve kısa metinler yazmaya yahut müzik dinlemeye ve ufak filmler izlemeye yetiyor. Ön yüklü olarak gelen Linux ve bünyesinde bulundurduğu programlar ile acemiler yolunu bulabilir.

Fiyat: 460 Dolar (yurtdışı)


Çoktan beridir varız: Asus, Maxdata, FlybookMaxdata Belinea s.book 1
Cihaz Eee PC 701 4G'yi donanım ve ekran konusunda fazlasıyla geçiyor ama buna karşılık fiyatı iki katına çıkıyor. Bu fiyata Windows XP Professional, 80 GB sabit disk ve 7 inçlik ekranın yanına yerleştirilmiş VoIP telefon geliyor. Böylece Belinea s.book 1, 1 Kg.lık cihazda baştan itibaren Windows programları çalıştırmak isteyenler için düşünülmüş oluyor.

Fiyat: 980 Dolar (yurtdışı)


Çoktan beridir varız: Asus, Maxdata, FlybookDialogue Flybook V5
Aynı kasa biçimi ama tamamen farklı bir fiyat segmenti: Dialogue Flybook V5, 8,9 inç ekranı ile Eee PC 701 4G'den pek büyük değil ama içerisinde geleneksel laptopların parçalarını barındırıyor. 1,2 GHz hızında çalışan Core 2 Duo işlemci, 2 GB RAM ve 160 GB sabit disk ile ufak subnotebook'ların pek de gerisinde değil. Dezavantajları: 1,2 Kg ağırlığında ve böylece Eee PC 701 4G'den üçte bir daha ağır ve fiyatı 8 kat daha fazla. Birçok kullanıcı için tamamen cazibesiz.

Fiyat: 3890 Dolar (yurtdışı)

BU LAPTOPLAR PİYASADA MEVCUT (ÜRETİCİYE GÖRE TEKNİK VERİLER)
Ürün Ekran CPU RAM Sabit Disk İletişim OS Fiyat
Asus Eee PC 4G 701 7 inç Intel Celeron (0,9 GHz) 512 MB 4 GB SSD 54 Mbit WLAN, 100 Mbit LAN Linux/Windows XP 460 $
Belinea s.book 1 7 inç VIA C7-M (1,2 GHz) 1 GB 80 GB HDD 54 Mbit WLAN, 1 Gbit LAN, Bluetooth Windows XP 980 $
Dialogue Flybook V5 8,9 inç Intel Core 2 Duo U7600 (1,2 GHz) 2 GB 60 / 80 / 160 GB HDD 54 Mbit WLAN, 1 Gbit LAN Windows XP 2800-3890 $
HTC Shift X9500 7 inç Intel A110 (800 MHz) 1 GB 40 / 60 GB HDD GSM, UMTS, Bluetooth, 54 Mbit WLAN Windows Vista 1870 $
Packard Bell EasyNote XS20-007 7 inç VIA C7-M (1,2 GHz) 1 GB 12 / 20 GB HDD LAN, 54 Mbit WLAN Windows XP Pro. 935 $

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çok pahalı.

diğer firmaların asus eee pcye rakip olarak hemen atağa geçmesi iyi olmuş. eee pc yi almakta acele etmemek lazım, ilerki zamanlarda fiyatlar bu rakabetten dolayı baya düşeceğe benziyor.

Mini laptop'larla Normal laptoplar arasındaki maliyet farkının
%15-20 den fazla olduğunu sanmıyorum .
Sonuçta fiyatlar pazarlamaya bakıyor .
Aynen bir arabanın 1.6 motorlu modeli ile 2.0 modelinin gerçekte
vergiler hariç maliyet farkının neredeyse hiç olmadığı gibi
laptop pazarıda böyle işte ...

uygun fiyata mükemmel laptoplar var gazlamaya gelmeyelim. oyuncak almayalım

Bu tip bir cihazdan bazı insanlar bir masa üstü veya diz üstü bilgisayardan beklediklerini bulamayabilirler. Video dosyalarını düzenleyen, grafikleri kaliteli oyunları oynayanlar gibi müşkülpesent kullanıcı böyle cihazlardan uzak durmalı.
Ancak tatilde kaldığı otelde kablosuz ağ bağlantısıyla e-postalarını okuyacak, küçük bir metin (mektup, rapor vs) yazacak, çok karmaşık olmayan bir hesap cetveli hazırlayacak ve bilgisayarda kendi çektiği resimlere bakacak veya bunları bir arkadaşına gönderecek biri için ideal olabilir.
Evet söylendiği gibi pazarın çeşitlenmesi ve diğer oyuncuların da sahneye çıkması lazım :)

Burdaki amaç küçük boyutlara sahip bir laptop sahibi olmak değilde, fiyatsa pekde mantıklı görünmüyor ama benim hızlı bir laptop dan çok yanımda heryere taşıyabileceğim internete bağlanacağım bir laptop lazım diyen varsa düşünebilinir. çünkü özellikleri baya bi kırpılmış bu ufak laptop fiyatlarına acer gibi markaların kampanyalı 15.4 inçlik hızlı laptopları piyasada var.

Bu laptopların ekranları sizce çok ufak değilmi, kullanırken baya bir zorluk çekilir diye düşünüyorum. Bu ekranlarda windows veya linux kullanılacak buda bir çok pencere açıp çalışılması demek bu küçücük ekrana herhalde bir pencereden fazla pencere açamayız ve yazılarda baya sorun olur diye düşünüyorum. bence şu an piyasada bulunan 12.1" ekranlar ufak laptop isteyenler için en alt limit olmalı.

bilgi: bu eee pclerde harddisk yok bunun yerine 4 gb flash diskler kullanılıyor. yani harddiskiniz 4 gb :)
o da asus takılı mı gönderiyor yoksa kendiniz mi takacaksınız o konuda bilgim yok

Teknoloji ve bilim pazarlamacıların eline geçtiğinden beri duyurulan her yeniliği vitrinde görmek için en az 3-5 yıl veya daha fazla bekliyoruz. Kendi gelişmelerimizi de yabancı yamyam pazarlamacılara kaptırıyoruz. Bu gidişle elimize birer elektronik lolipop tutuşturacaklar galiba.

unutulan bir firma var. O da dell. bilgisayarcıda görmüştüm. Asusun EeePc leriyle gerçekten yarışabilicek özellikte ve üstünde vista var. Buraya o markanın eklenmesini sitiyorum(modeli bilmiyorum ama)

7" lik modeller beş para etmez ben bunu söylerim

laplopum çalındığı günden beri nedense miniboklara ilgi sardım. nedeniyse yolculuklarımda yanımda taşımak istemem başka bişey değil. kıyaslama yaparken lütfen acer ferrari fo200 modelinide ekleyin mini canavarı görün derim ben...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir