Mozilla, Firefox Hello özelliğini kaldırıyor!

İlk olarak 2014'te büyük iddialarla kullanıma sunulan Firefox işlevi için yolun sonu geldi!

  • Cenk Atlı
Mozilla, Firefox Hello özelliğini kaldırıyor!

Mozilla Firefox'un dahili video sohbet bileşeni Firefox Hello tarih oluyor. Mozilla yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada Hello'nun Eylül ortasında sunulacak Firefox 49 sürümüyle birlikte tarayıcıdan kaldırılacağını duyurdu.

Mozilla yetkilisi Nick Nguyen'in PCWorld'e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "2014'te Firefox Hello için ilk olarak düşündüğümüz vizyon bunun web üzerinde paylaşım ve işbirliği için bir araç olmasıydı. Aradan geçen zamanın ardından mühendislik alanındaki önceliklerimiz değişmiş durumda ve bunun bir sonucu olarak kaynaklarımızı daha öncelikli girişimlerimize yönlendirme kararı aldık."

WebRTC üzerinde temellenen Firefox Hello tarayıcı tabanlı görüntülü ve sesli sohbet olanağı sunan açık kaynaklı bir teknoloji. İlk olarak Firefox 34'ün bir parçası olarak 2014'te sunulan Hello, Eylül 2014'te anlık mesajlaşma özelliklerine de sahip olmuştu.

Firefox ekibi tarafından yapılan açıklamadaki "değişen öncelikler" vurgusu, aslında kullanıcıların Hello'ya gösterdiği ilginin beklentilerin altında kaldığı şeklinde de yorumlanabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

kimse kullanmıyor demiyor da bıdı bıdı

Firefox chrome dan kat kat iyi. İnanmayan kullansın ve kendi gözleriyle görsün. Dikkat firefox kullanırsanız otamatikman chrome u kaldırabilirsiniz. Söylemedi demeyin. Siz bilirsiniz ya chrome kaynaklarınızı sömürür ve yaptığı iş azdır yada az harcayan ve çok iş yapan firefox u kullanırsınız. Ön yargılarınızdan kurtulun firefox artık eskisi gibi değil. Bilgilerinizi google un eline vermeyi çok mu seviyorsunuz? Google açık kaynağı destekleyerek kandırıyor. Asıl açık kaynak google değil Linuxtür.

@04 Ağustos 2016 22:20 kesinlikle katılıyorum , şu an yandex kullanıyorum ve tek sebebi ise yandex.zen özelliği yani yeni sekme açtığında altta çeşitli site haberleri çıkması...eğer mozilla bu özelliği getirirse yandex gibi tekrar mozillaya geçebilirim...şu an tek eksiği o gibime geliyor...

@04 Ağustos 2016 22:20 Bende kasıyor işte isteyen kullansın ama bu kadar iddiali olmayın lütfen

Temel olarak kullanışlılığı, çok fazla olmadığı için rağbet görmedi... Hayırlısı... Firefox varken başka tarayıcıya gerek yok zaten...

Piyasaya yanlış yerden girmekte sorunlu oluyor. Hello alanı oldukca küçük kalıyor. Google+ her ne kadar geç giriş yapmış olsada büyüme oranını oldukca küçük tutuyor olsada alanı geniş. buda ilgiyi kendisine çekiyor. belki beklentileri karşılayacak büyüme yapmadı ama düşük hızda ve istikrarlı büyüme sergiliyor. Ama hello oldukca soyut bir alanda konumladı. Eskiden olsa belki MSN zamanlarında yada 2010 larda işte ozaman tutulurdu. çünkü O dönemde ihtiyaç vardı şimdi yok.

Aslında hoş bir özelliğe benziyor tanımı tam yapılmadığı için olabilir.

Sen de yorum yaz