Mozilla: Google'ın parasına ihtiyacımız yok!

Google'la ticari ilişkilerinin kalmadığını söyleyen Firefox mucidi, artık bu ortaklarına güveniyor!

  • Onur Seven
Mozilla: Google'ın parasına ihtiyacımız yok!

Firefox'un geliştiricisi Mozilla, uzun yıllar boyunca Google ile yapmış olduğu sponsorluk anlaşmasından büyük gelir elde etti. Arama devi, Firefox'da Google'ın varsayılan arama motoru olması karşılığında Mozilla'ya ödeme yapıyordu. Bu anlaşma geçen yıl sona ererken Firefox ABD'de Yahoo, Rusya'da Yandex ve Çin'de Baidu ile varsayılan arama motoru anlaşması yapmıştı.

Önceki Google anlaşması göz önüne alındığında, bunun Mozilla için büyük bir dönüm noktası olduğu söylenebilir. Yayınlanan 2014 mali raporunda şirketin elde ettiği 330 milyon dolarlık gelirin yüzde 98'inin arama anlaşmalarından geldiği görülüyor.

2014 yılı Google anlaşması anlamına geliyordu ancak şimdi Mozilla, Mountain View merkezli şirketten hiçbir şey almadığını söylüyor. Mozilla kıdemli iş ve hukuk sorumlusu Denelle Dixon-Thayer, Google'ın Avrupa içinde varsayılan arama motoru olmasına rağmen kendileriyle ticari ilişkilerinin olmadığını söyledi.

Tüm buna rağmen Finans müdürü Jim Cook, 2015 performanslarının "çok güçlü" yeni arama ortakları sayesinde daha da iyi olacağını iddia ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Fİrefox un googleye ihtiyacı kalmadı diye google, Firefox u baltalamak için elinden geleni yapıyor. Firefox kullananlara, arama motorunuzu değiştirin, tarayıcnızı değiştirin gibisinden dayatmalarla Firefox u baltalamaya çalışıyor... Ama inadına Firefox, inadına Açık Kaynak...

Ben varsayılan arama motorunu Google yapıyorum.

Aslında kardan zarar ettikleri için içleri sızlıyordur verseler havada kapacaklar eh işte olmazsa aç gönlünü böyle teselli edeceksin. Bir ton sopa yiyip ''acımadı acımadı, siz bir de karşı tarafı görecektiniz'' yalanı gibi, ehm ehm durumumuz yine de iyi! Öyle ise niye haber konusu oluyosunuz?!

@27 Kasım 2015 11:43 Öyle ise niye haber konusu oluyosunuz?! Diyen adam haberi konu eden zaten Mozilla Şirketi... Alay konusu olmuyorlar, habere konuyu kendileri başlatıp mantıklı bir finansal gelişim gösteriyorlar.!

@29 Kasım 2015 01:57 Yazdığına kendin bile inanmıyorsundur. Laf ola beri gele! Şirket sözcüsü müsün be birader? Mantık bu demecin neresinde, ciro kaybına uğramış bilanço yıl sonu açık verecek, şirketin ortaklarına ve gittikçe eriyen kullanıcılara duruma hakimiz paniğe gerek yok yalanı ile güven tazeleme isteği. Rentabl olan şirket kendisi mali durumunu açıklamaz uluslararası finans piyasasında tahvilleri iyi işlem görür veya + puanı ile pozitif değerlendirilir.

@29 Kasım 2015 01:57 Biraz ekonomi finans dünyası yabancı kaynaklara göz atsanız böyle haksız ithamla sallamazdınız! Firefox -Mozilla kullanıcılarının 1/3'ni kaybetmiş ve mali kriz içinde olduğu ayyuka çıktı. Pazardaki payının düştüğünü kendileri itiraf ediyorlar ve krizden çıkmanın yollarını yeni CEO değiştirerek vs. Biraz bilgi sahibi olun sonra ''gerekçeli, ayakları yere basan'' kontra yapmakta serbestsiniz. Mantıklı finansal gelişmeyi şimdi nasıl izah edeceksiniz merak ediyorum!

ff windows 8.1 de ve windows 10 çok iyi çalışıyor

Firefox'un yeni sekmesine kullanıcı isteğine bağlı olarak açıp kapatabileceği, "daimi olarak açılabilen(çerezler yüzünden şimdikiler kendi kendine siliniyor)" reklamlar eklemek için bir kutucuk ekleseler asla kapatmam şahsen. Çünkü bu günlerde bu vakıf kadar insana değer veren ve insanı satmayan başka bir şirket bulmak zor. Günümüzde sırf piyasa payından korkup Google a laf edemeyenlerin yanında demir leblebiyi bile yutarız diyebilecek kadar mertler.

330 milyon dolar kar etmiş, mozilla nasıl yapılır bende o paralardan pay istiyorum :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play