Mp3 formatının yeni versiyonunda yok yok!

Yeni mp3 formatı eskisine göre çok daha fazla seçenek içeriyor. Ayrıntılar haberimizde...

Mp3 formatının yeni versiyonunda yok yok!
MT9: Artık her enstrüman ayrı ayrı dinlenebilecek.

Müzik dinlerken enstrümanların ve vokalin sesini istediğiniz gibi kısıp açmak, seviyeleri istediğiniz gibi ayarlamak istiyorsanız, bunu yapmanıza imkan verecek olan yeni bir mp3 formatının yolda olduğu müjdesini verebiliriz.

Kore'de geliştirilmekte olan yeni bir dijital müzik formatında müziği oluşturan bileşenleri aynen ekolayzer gibi kısıp açma imkanı olacağı açıklandı. Hem karaoke severler hem de farklı enstrümanların sesine öncelik vermek isteyenler için iyi haber!

Yeni formatın adı Music 2.0 olacak, dosya uzantısı ise MT9 şeklinde. MT9 teknolojisi ilk defa Electronics and Telecommunications Research Institute (ETRI) üniversitesinde geliştirilmiş, ticari olarak pazarlanması ise Audizen firması tarafından gerçekleştirilecek.

Bir Audizen yetkilisi bu yeni formatın müzik endüstrisinde bir devrim niteliğini taşıdığını ve Samsung Electronics ve LG Electronics gibi dev firmaların gelecek yıl cep telefonu ve müzik çalarlarında MT9 desteği verebileceklerini açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Hep böyle birşey olmasını hayal etmişimdir. Mesela gitar çalışırken guitarpro ile yapabiliyorduk bu enstrüman sesilerini ayarlamayı ama aynı olmuyordu haliyle ya da parçayı sadece vokali kısıp enstümaltal olarak dinlemeyi de isterdim hep =) hatta dosyanın içine enstrümanların tablarını da koyabilelim tam olsun =P

iphone iyice ısınacak bu işe
daha 3g desteği yok (gerçi türkiye'de kullanılamayan bir özellik) bi de müzikde darbe yerse yazık olur.
tabi ipod da

Yeminle söylüyorum ki, bu benim aklıuma gelmişti. Çok fena Rock ve Metal müzikler dinlerim. Ama şu batarilerin seslerini bi' ön plana çıkartamamıştım Mp3'lerde. Sonra enstrumanları ayrı ayrı kaydedip,tek bir dosya içerisinde farklı kanallardan gelerek, istenileni ön plana getirmekti benim fikrim.

Ama çalınmış :D !

süper bi olay yazları karaoke yapıyoruz elyordamınla oda bişeye benzemiyor orjinal format herzaman başkadır gelsin anında görüntü şov olacak bizde kar dosyası midi falan tad vermiyordu bu güzel oldu sanatcıyı kısmak vokalleri kısmak ensturumanları acıp altına döşeerim sözleri tamam süper olacak süper cabuk gelir inşallah bu sezon gecti önümüzdeki sezona yetiştirseler bali

Ses kanallarını tek tek ayırmak iyi olurda ,
Sanatçılar şarkıları o şekilde vermek istemez .
Şarkılara sıfırdan altyapı yapılarak Remix yapılabilir o zaman ,
ve bundan da çok hoşnut değiller .
Normalde müziksiz şarkı sözleri (Acapella da denir) her yerde bulunmaz.
Özel siteleri var onların , oralarda bile her şarkının yok sözleri .

öncelikle audio cd lerde bu özellik kazanılması lazım ki sonrasında bunu küçültüp kullanabilelim. sanatçılar böyle bir şey yapıcaklar mı bakalım?

valla güzel olur

Herşeyden önce insanlar kendini bildiklerinden beri mp3 kullanıyor. Hal böyle olunca yeni bir formata alışmak çok zor olacak. Ne de olsa insanlar alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyor.

eğer vokal ve enstruman seslerini ayrı ayrı kısabileceksek bu sisteme çıktığı gün alışırım :) müzikle uğraştığım için benim için çok yararlı bir uygulama olur.

bu en çok amatör dj lere yarar.

aa ne güsel apple inşallah ipod lar için bunun güncellemesini çıkarırn

gerçekten de amatörler yaşadı

mp3 HD vardı o 6 kanal ve geriye uyumlu olarak eski oynatıcılarda da çalışabilecek. ayrıca bu format evde uygulanabileceğini sanmıyorum. kanalları ayırmak için ayrı kaydetmek yada midi gibi notalardan oluşturmak gerekli değil mi

amatörlere bir umut

Yuh ya bu haber 2008'in haberi! Daha güncel haber istiyoruz Chip!!

CHIP Online'ın notu:
Zaten 2008 yılında yayınlandı.

Arkadaşın güncel haberden kastı yeni haber olsa gerek :)

bnm varrrr hmde pembe markası flying kibrit kutusu kadar on numeroo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir