MS'in Avrupa Komisyonuna yeni jesti

Microsoft, Avrupa Birliği Komisyonunu memnun etmek için sürpriz bir uygulamaya daha gidiyor...

İnternet tarayıcısı seçimi genişliyor
Seçenekler 5'ten fazla olacak, 10'a kadar yolu var

Microsoft, Avrupa Birliği'ni memnun etmek için Windows 7 ile birlikte kullanıcılara internet tarayıcı seçimi sunacağını duyurmuştu. Bu seçim ekranında piyasa paylarına göre en yaygın olan internet tarayıcılar yer alacak. Kullanıcılar Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera gibi tarayıcılar içerisinden düzenli olarak hangisini kullanmak istediklerini böylece kolaylıkla seçebilecek. Microsoft da Windows 7'yi internet tarayıcı olmadan piyasaya sürmekten kurtulacak.

Yeni yapılan açıklamada bu özelliğin sadece Windows 7 ile sınırlı kalmayacağı, Avrupa'da satışa sunulan Windows XP ve Windows Vista'ya da dahil edileceği duyuruldu. Anlaşılan Microsoft artık Internet Explorer'ın Windows ile birlikte sunulan varsayılan tarayıcı olmadan da kendi ayakları üzerinde durabileceğine inanıyor.

Daha önceki açıklamada kullanıcıların en popüler 5 internet tarayıcı arasından seçim yapacağı belirtilmişti. Şimdi bu sayı 10'a kadar çıkabilecek. Piyasa payı düşük olan tarayıcılara da, gelecekte pazara girecek internet tarayıcılara da böylece yer verilmiş olacak. Avrupa Birliği Microsoft'un bu kararını onayladıktan sonra 5 yıllık bir süreç işleyecek. Anlaşılan bu özelliği Windows 8'de bile görebileceğiz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

kesin bir daha kimse kullanmaz ie yi :)

yada firebug kullanim oranindan verir ben operanin is yapacagini dusunuyorum bence en kaliteli internet gezgini opera

insanların ie yi kullanma nedeni işletim sistemiyle birlikte gelmesi değil alışkanlık ve bazı sitelerin diğer tarayıcılarda sorun çıkarmasıdır. o yüzden bir daha kimse kullanmaz ie yi demek saçmalıktan ibaret. fakat diğer tarayıcılar içinde güzel bir karar olmuş.

çok güzel düşünmüş microsoft böylesi bizim içinde iyi

ben kullanırım. ie8 fena

nasılda yola geliyorlar.. windows sayesinde ie kullanılıyordu. şimdi pazar payları yavas yavas asagı inecek ve sonra artık ie denen şey olmayacak. Chrome ve FF bu işte daha fazla paya sahip olacak

insanlar aliskanliklarindan kolay vaz gecebilseydi firefox ve opera suan pazar liderleriydi ama genede internet explorer kuran cok olacaktir ozelliklede turkiyede bizim insanlarimizi aliskanliklarindan vaz gecirmek cok zor Forever FireFox

ie nin kullanıcı sayısında ciddi düşüş olacağı kesin.Onca tarayıcı hazır yüklü gelmişken interneti sadece "e" işareti olarak bilen kişiler bile deneyecektir.
Ama ben hala MS ne yapmaya çalışıyor anlamadım doğrusu.Bu davaya karşı durmalıydı bence saçma bi dava, haksız bir karar.

IE'den vazgeçsin artık MS gerçekten de. Zamanı gelmiş geçiyordu da. MS artık bıkmadı mı IE'nin açıklarını kapatmaya? Yeni bir tarayıcı yapsa bu kadar uğraşmaz gerçekten. Ayrıca kullanıcıların en çok hangi tarayıcıyı tercih edeceği de belli olmuş olur. En mantıklı uygulama buydu zaten.

Chrome ve Safari doğru yolda ,çok sade çok hızlı ,çok az kaynak tüketiyo .

Mozilla işletim sistemi üretmiyor. Opera da öyle. Safari, Apple'ın gücünü alınca geriye ne kaldı? Tabiki Microsoft'un tarayıcılara eşit şekilde yaklaşımı. Windows daima satar mantıklı geliştirilirse, birkaç fazla yazılım kurulumda gelmişse bence Microsoft'un paylaşımcılığa doğru adım atması gereğidir. En önemli örneği Bing'i Yahoo ile paylaşması gibi örnek verebiliriz. Çoğu tarayıcıyı kullandım. Şu an Firefox kullanıyorum. Fakat bazı web sayfalarında IE ye göre tasarım yapıldığından olsa gerek, IE dışındaki tarayıcılarda düzgün görüntülenememe durumu oluyor. İnşallah ileride bu sayılan tarayıcılara yenileri ve rekabet edecek olabilenleri geliştirilir.

Hiç bir şekilde IE'den vaz geçmem. Nero ve PowerDVD gibi özellikler de birlikte gelseymiş güzel olurdu.

Browserlardan bu arkadaşların kazancı nedir ben anlayamadım. Biri bana yardımcı olabilirmi acaba, microsoftun neden bu kadar kastığını anlatabilir mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir