MS'in patent açıklamasına Linux'tan cevap

Microsoft'un açık kaynak ve patent açıklamasına Linux cephesinden cevap var. Bu bir savaş ilanı mı?

MS'in patent açıklamasına Linux'tan cevap
Ballmer'ın açıklamalarına temkinli cevaplar geldi...

Microsoft'un çiçeği burnunda patronu Steve Ballmer'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "Linux sağlayıcıları 200'den fazla Microsoft patentini ihlal ediyor" açıklaması, söylentileri de beraberinde getirdi. Her ne kadar ortada elle tutulur bir kanıt ya da sert bir açıklama olmasa da, Microsoft'un açık kaynak geliştiricilerine patent ihlali davası açabileceği bile konuşulur oldu.

Canonical'ın kurucusu Mark Shuttleworth ise, bu iddialara temkinli yaklaşan isimlerden biri. Ona göre Microsoft'un Linux geliştiricilerini dava etmesi hiç de beklenen bir durum değil ve yazılım devi büyük bir savaş istemiyorsa böyle bir hamleye asla kalkışmaz. Shuttleworth, Microsoft'un savaş istemediğinden emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Ubuntu distribütörlüğünü yapan Canonical'ın kurucusu Mark Shuttleworth'e göre eğer Microsoft bir savaş istemiyorsa açık kaynak geliştiricilerini dava etmeye kalkışmayacak.

24 Temmuz'daki O'Reilly Açık Kaynak Toplantısı'nda konuşan Shuttleworth, Microsoft'un açık kaynak yazılımcıları patent konusunda dava etmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Shuttleworth'e göre böyle bir durumda ortalık çok karışabilir.

Canonical'ın yazılımcılarla telif hakkı anlaşmaları olduğunu belirten Shuttleworth, GPL3'ün yasal iddialar konusunda koruma sağlayacağını söyledi.

Diğer tepkiler...

Aynı gün konuşan Open Invention Network'un yöneticisi Keith Bergelt de patentlerin tehlikelerinden bahsetti. Patent yasalarının açık kaynak ve Linux yazılımcılarına karşı kullanılabileceğini belirten Bergelt, amaçlarının patentlerin yazılım dünyasındaki etkilerini azaltmak olduğunu söyledi. Open Invention Network patent satın alıp bu patentlerin lisansını açık kaynak yazılımcılara veriyor.

Patentlerin etkilerini azaltma konusunda çalışan tek kurum OIN değil. Linux Foundation ve Software Freedom Law Center da bu konuda çalışmalarına devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Ms korkmaya mı başladı ne :)

sen microsoftu o kadar dava et sonrada deki yok efendim sen savaş istemiyosan beni dava etme ben buna gülerim sadece

kesinlikte korktu :D

ms haklı wto kurallarına göre...

peki ms ni linux dan arakladıkları ne olcacak.. daha windows 7 de araklama şeyler daha cok göreceğiz......

onu bırak firefoxdan bile görüp uyguluyorlar ie ye........

linux e hiçbişey yapamaz microsoft. zaten onlar bilekle değil mahkemeyle kazanmaya çalışır anca...

linux'un çabalarını ortaya çıkardığı işi takdir ediyorum ama bu lünuxcular yıllardan beri kuru gürültüden başka bir şey yapmıyor...

Microsoft'un pazardaki payı azda olsa azalınca sağa sola vurmaya başaladı.Yaptıkları işletim sistemleri artık eskisi gibi ideal değil Linux'da giderek kendini geliştirdi.

Ne savaşı olacak yahu, Windows açık kaynak yaparsa daha rahat olur ki en azından uyumsuzluk olmaz

dava eder linux ms i tabiki vistadaki herşey linuxdan alıntıdır be. açık kaynak diye bu kadarda sömürülmez ki kardeşim. ms taklitçilikten öteye gidemeyecek bir firma. ikincisi linuxcular kuru gürültüden başka bişey yapmıyo diyen arkadaş. şu an başınıza bela olan virüsler linuxlarda yazılıyor genelde.... savaş isterlerse açarız kardeş kimse merak etmesin. aslında merak ettiğim şey neyi dava edicek bu adamlar. desem codec kullanımını dava edicek pardus dışında codeclerle kurulu gelen linux bir mandriva pwp var başkada bilmiyorum mandriva pwp de bu codecler yüzünden ücretli bir yazılım. neyi ihlal etmişiz anlamış değilim herşeyi bizden çalan onlar birde utanmadan dava edicez diyolar :D

windowsu geliştiren kaç kişi özgür yazılım gönüllüleri kaç kişi !!!! o kadar kişiyi karşına almak "bişe" ister

ms bence linuxa hiç bulaşmasın , kendi işine baksın

--
dava eder linux ms i tabiki vistadaki herşey linuxdan alıntıdır be. açık kaynak diye bu kadarda sömürülmez ki kardeşim. ms taklitçilikten öteye gidemeyecek bir firma. ikincisi linuxcular kuru gürültüden başka bişey yapmıyo diyen arkadaş. şu an başınıza bela olan virüsler linuxlarda yazılıyor genelde.... savaş isterlerse açarız kardeş kimse merak etmesin. aslında merak ettiğim şey neyi dava edicek bu adamlar. desem codec kullanımını dava edicek pardus dışında codeclerle kurulu gelen linux bir mandriva pwp var başkada bilmiyorum mandriva pwp de bu codecler yüzünden ücretli bir yazılım. neyi ihlal etmişiz anlamış değilim herşeyi bizden çalan onlar birde utanmadan dava edicez diyolar :D
--
vistadaki herşey linuxtan alıntımıdır.
Dostum sen ne dediğinin farkında değilsin.Ayrıca windowsa giren virüslerin windows altında çalışması için mutlaka bir windows altında yazılması gerekir. alt yapıları farklı ayrıca sen o patentlerin ne olduğunu biliyormusun? ayrıca linux gelişsin bizim işimize yarar windowsu bırakır virüsler linux aa taşınırlar.
Ayrıca linuxtaki güvenlik açıkları windowstan çok fazla.Çünkü linux fazla kullanılmıyor ve dolayısıyla fazla atak da yok eğer fazla atak olursa açıkların ne kadar çok olduğunu göreceksiniz.Savaş isterseniz açarız demişsin.Sen kimsin Senin adın linux mu? lniux geliştircisimisin? böyle bir konuda nasıl konuşabiliyorsun ki?Bırak yetkililer gerekli açıklamayı yapsınlar.
bu yazdıkların hiç bir şeyi kanıtlamaz. şunu unutmaki şu an ms olmasaydı linux ta olmayacktı

bir işini yapar paraları götürürür.. diğeri habire çamur atar.. yıllarca atar.. çamur atarak yada boş boş karalayarak bir yere gidilmiyor.. 91 den bu yana kullanıcı bazında bir arpa boyu yol alamadı linux.. %1 bile değil.. bencede herkes işine bakmalı..

karalayarak değil daha mantıklı vizyon misyon kokan adımlarla bu sektörde yol alınır.. buyrun gerçekler ortada..!!!istediğimizi yazalım tablo ortada... galiba bu devran böyle geldi böyle gidecek..!! ne zaman korsanın önü net biçimde kesilir belki o zaman linuxe gün doğar.. ha bu mümkün mü..?! işte orası meçhul..

ya kardeşim insanı illa konuşturacaksınız gerçekten bizim millet çok nankör ya adam tüm dünyaya iyilik yapıp işletim sistemi yapmış sanki siz yapmış gibi konuşuyorsunuz böyle de olmaz ki adam 80 li yıllardan beri bu işe kendini adamış mac os 2001 yılında çıkmış linux daha dünkü çocuk ms bu kadar sahtekar hırsız kötü olsa tüm dünyada böyle olur muydu yapmayın ya

linux hakkında kötü konusuousn haksız ve adaletsizce konusmalar bunlar sizi ve insanlıgı para düskünü olan ne apple kurtarır ne microft windows ancak linux kurtarır kamu malı ortak acık saglam yazılımlar programlar ve sistemler ne var bunda belej ücretsiz paralı ola bile cok nadir ve ucuz yok bole birşey linux gibi güzel bir sistem varmı

Fattur arkadaşım, virüs konusunda yanlışın var. Windows'ta çalışacak bir virüsü Windows'ta yazma zorunluluğu yoktur, bunu bilesin öncelikle. Eğer sen gidip bir masaüstü program yazıyorsan bu geçerlidir, ama virüs gibi kallafi ve büyük bir kısmı Assembly kullanılarak yazılan üstün programcılık ürünü bu programcıklar (ne kadar zararlı olsalar da üstün programcılık ürünüdürler, bazı uyduruk virüsler hariç), zaten Windows'un hiçbir altyapısını dahi kullanmazlar. Şöyle bir program herzaman yazılabilir. Windows'tan bağımsız çalışan, Windows'un varlığından bile habersiz olduğu, Windows'un hiçbir kaynağını kullanmayan, ama Windows'un bütün kaynaklarına bulaşan programcıklar yapmak herzaman için mümkündür. Bu diğer işletim sistemleri içinde geçerlidir.

linux daha dünkü çocuk diyen arkadaşa soruyum hiç linux tarihçesini okudunuz mu ve linux kullandınız mı? okusaydınız ve kullansaydınız bilirdiniz ki linux windowstan daha iyi bir sistemdir. neden mi? bir eğer linux tarihsel olarak daha yeni ise bu kdar kısa sürede windowsu yakalayıp geçmesi, eğer tarihsel olarak daha eski ise windows dünkü çocuk... windows cırmalamasın boşa yetişemez linuxa ( kafiyeli de oldu :) )

bencede herkes işine bakmalı.. bu söze katılıyorum ama linux zormuş, yok bir hatası bulunmuş gibi haberleri yayanlarda linux ile ugraşmaktan vazgeçsinler. sonuçta neden linux olduğunu soranlar, kararlı, hızlı,güvenilir, şık, ÖZGÜR olduğu için diyoruz. bazı kesimler hemen kendi standartlarını kabule çalışıyorlar. uygulamalarının benzerlerini sanki ilk defa kendi yapmış gibi çıkarıyorlar. yardım etme konusunda herhalde istekleri yok. neyse yarsası olan kocunsun herkes işine baksın

benim makinem valla windows ile yavaş çalışıyor

Burdan tüm arkadaşlara sesleniyorum herşeyde olduğu gibi tarih bilinci çok önemli açın bakın pencere sistemini ilk bulan kim , x window nedir ilk web browser hangi işetim sisteminde yazıldı , html dili nerde hangi işletim sisteminde yazıldı bir bakın ben söyleyim UNIX işletim sisteminde yazıldı burdaki X size neyi ifade ediyor ? tabiiki LINUX , minix ( BU ARADA MINIX İ İLK DEFA DUYAN OLABİLİR LINUS MINIX ÜZERİNDE ÇALIŞMIŞTIR SONRA KENDİSİ DAHA İYİ BİR İŞLETİM SİSTEMİ YAPMAYA KARAR VERMİŞ VE ORTAYA LINUX ÇIKMIŞTIR ) tüm microsoft ürünleri unix ve türevlerinden kod almıştır çünkü açık kaynaktır ama insan alırken bari düzgün alır onu bile becerememiştir microsoft açsın bakalım microsoft kaynak kodlarını görelim kim kimden araklamış YAŞASIN LINUX

Son 1.5 yıldır linuxla haşırneşir oldum, beni esir aldı, gnomeye bayıldım, linux yazılımcıları ve kullanıcılarını saygıyla selamlıyorum, fakat maalesef windowsa döndüm lisanslı vista satın aldım, bunun birden fazla nedeni var ayrıntıya girmeden sadece tek bir örnek vereceğim ; bence linux felsefesini birazcık değiştirmeli ve örneğin önemli bazı multimedia patentlerini satın alarak entegre etmeli ve kullanıcıya öylece ulaştırmalı, atıyorum bi ubuntu 25-30 $ civarında satılmalı, son kullanıcı da telif haklarını ihlalmi ediyoruz kaygısı duymadan rahatça kullanabilmeli, herkese saygılarımla

linux temel felsefesinde her uygulamanın kullanıcıya özgürce ulaştırılması yatar .patent alarak yapabilirsiniz. ama birçok dağıtım sadece özgür olan uygulamalarıyla geliyor. bunlara patent ödeyip getirmek işletim sistemini paralı yapmak demektir ki bunu ben dahil birçok kişinin isteyeceğini sanmıyorum. kaldı ki daha büyük bir sorun patenti alınan uygulamaya desteğin bir şekilde kesilmesidir ki bu da linux felsefesine ters. linux işletim sisteminde destek verilmeyen bir uygulama olması gülünç olur. bu yüzden linux işletim sistemleri genelinde özgür yani geliştirilmesi ve desteği hiçbir zaman durmayacak uygulamaları seçer. inşallah anlatabilmişimdir. saygılarımla

Bakınız yazılımda bir üründür, tıpkı bir mikroişlemcinin de ürün olduğu gibi, İntel ile AMD arasındaki rekabet ve son kullanıcıya yansıyan kalite ve fiyat indirimleri, aynen işletim sistemlerinde de yaşanabilir. Bu sektör para ile dönen bir sektör, bedeli olmalıdır, her zaman free ve açıkkaynak olması ve böyle sürmesi ütopyadır, gelişme olmaz, Linux felsefesinin halen böyle olması kutsal bir yasa değil heralde tabi ki değişen şartlara göre oda değişebilir, bir veya bir kaç büyük linux dağıtımı olduğunu düşünün ücretli olsun ve bunlar microsofta alternatif olabilir ve bence para akışı olduğu sürece çok güzel ürünler ortaya çıkabilir, bir şeyin ücretli olması (tekelci olmamak ve fahiş olmamak şartıyla) kötü bir şey değildir

"Bakınız yazılımda bir üründür, tıpkı bir mikroişlemcinin de ürün olduğu gibi, İntel ile AMD arasındaki rekabet ve son kullanıcıya yansıyan kalite ve fiyat indirimleri, aynen işletim sistemlerinde de yaşanabilir. Bu sektör para ile dönen bir sektör, bedeli olmalıdır, her zaman free ve açıkkaynak olması ve böyle sürmesi ütopyadır, gelişme olmaz, Linux felsefesinin halen böyle olması kutsal bir yasa değil heralde tabi ki değişen şartlara göre oda değişebilir, bir veya bir kaç büyük linux dağıtımı olduğunu düşünün ücretli olsun ve bunlar microsofta alternatif olabilir ve bence para akışı olduğu sürece çok güzel ürünler ortaya çıkabilir, bir şeyin ücretli olması (tekelci olmamak ve fahiş olmamak şartıyla) kötü bir şey değildir"

doğru... ama donanım için paralar harcanmak zorundadır, yazılım için ise yazılımcının rızası (ben bunu ücretsiz dağıtacağım demesi) yeterli olacaktır - gelişmede olur yeter ki birileri bu yazılımı geliştirmek istesin -. elbette ortada çaba var hiçbir zaman ücretsiz olsun denmiyor. hakkı neyse verilsin diyoruz. tekelci olmamak ve fahiş olmamak şartıyla dediniz ya ms tekellinde kalarak yazılım üreticiler olmasın mesela linux içinde bir şeyler yazsınlar. parayla da satsınlar. sanki win kullanılsın diye yapıyorlar ama ben linux kullanıcısı olarak bu durmundan hoşlanmıyorum ve bu tavırlarını tasvip etmiyorum. madem bizim tarafımızdan rekabet olsun isteniyor o zaman win harici işletim sistemlerinin kullanımını artırıp 3. parti yazılımcıların dikkatini çekmek zorundayız. bu sebeptendir ki linux kullanıp, 3. parti yazılımcılarını desteklemiyorum. ta ki onlar bizi anlayana dek.

"bence para akışı olduğu sürece çok güzel ürünler ortaya çıkabilir"

sadece sizin düşünceniz. bakınız linux. ortada para akışı yok ama inanılmaz güzel işletim sistemi var. demek ki insanlar oturup insanlık için katkım olsun demesi yetiyormuş. ütopya dediğiniz şey gerçek. ve bunu sürdürmek için çaba gösterenler olduğu sürecede gerçek olacak. paranın ve tekelciliğin hüküm süremediği tek gerçekliktir linux. o yüzden katkısını esirgemeyen bütün linux gönüllülerine teşekkürler. siz bazı şeylere yenilmeyip ayakta kaldınız ve kalacaksınız. adınız her an hatırlanıyor ve saygıyla anılıyor. siz paranın esiri olmuş toplumlara yol gösteriyorsunuz ama birçoğu anlaşılmıyorsunuz. tabi ki büyük insanların büyük fikirleri yaşadıkları dönemlerde anlaşılamazlar. yıllar sonra değeriniz herkes tarafından anlaşılacak. örnekler: ATATÜRK, bilimadamları ...vb gibi zamanında kimseler tarafından anlaşılmamış daha sonra tarihte adları hep varolmuş ve olacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir