MS internet tarayıcıda devrim peşinde...

MS'in bir süredir üzerinde çalıştığı Gazelle ortaya çıkıyor; internet tarayıcı kavramı değişiyor...

MS internet tarayıcıda devrim peşinde...
Gazelle güvenli sörf imkanı sunacak

Microsoft, tarayıcı bazlı güvenlik açıklarının kökünü kazımak ve devrimsel performans artışı sağlamak için yeni bir proje olan Gazelle üzerinde çalıştığını daha önce burada duyurmuştuk. İlk başlarda bunun deneysel bir tarayıcı olduğu düşünülse de, işin aslının çok farklı olduğu ortaya çıktı. Ve o proje, henüz olgunluk çağına girmemiş olsa da gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor.

İnternet tarayıcı ile işletim sistemi etkileşimini baştan ele alan Gazelle projesini önümüzdeki ay Montreal'de düzenlenecek olan Usenix Güvenlik Sempozyumu'nda tanıtacak. Gazelle'nin mimarisi ve prensipleri hakkındaki detaylar burada tartışılacak.

Şimdiye kadar Internet Explorer'ın pek çok sürümünde karşılaşılan ölümcül güvenlik açıklarından sıkılan Microsoft işin temeline inmiş. İnternet sitelerinin yaygın olarak kullandığı AJAX sayesinde insanlar birden çok internet sitesine aynı anda bağlanabiliyorlar. Fakat AJAX'ın bir güvenlik açığı yüzünden kötü niyetli kişiler, kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirebiliyor.
İşin performans yanında ise kullanıcıların çok tab açarak sörf yapmasının sistemi yavaşlatması var. Gazelle bunun da önüne geçmeyi amaçlıyor.

İşletim sistemi gibi bir tarayıcı...

Internet Explorer, yeni proje sayesinde baştan aşağıya değişebilir...

Gazelle bu sorunları aşmayı amaçlayan yeni bir kernel. İnternet tarayıcıya işletim sistemi içerisinde kapalı bir işletim sistemi gibi davranıyor. Bu açılan sitelerin birbirleriyle etkileşime geçmesini ve sörf yapmakta kullanılan bilgisayarın kaynaklarının ele geçirilmesini engelliyor.

Yine de bazı sorunlar var. Gazelle kernel üzerine kurulu Internet Explorer şu an oldukça yavaş çalışıyor ve çok daha fazla sistem kaynağı tüketiyor. Gazelle şimdilik Internet Explorer 7'yi sadece açılış süresinde geçebiliyor.

Microsoft'tan Helen Wang "Web uygulamaları işlev ve kalite açısından dev bir adım atabilir" diyor. Bu proje sayesinde internet uygulamalarının masaüstü yazılımların performans ve işlevselliğine ulaşması mümkün olacak. Gerçekten de internetin yüzünü değiştirip, internet projeleriyle ilgilenenlere sayısız olanaklar açacak devrimsel bir gelişme bu. Sunacağı güvenlik sayesinde de günlük kullanıcılar güvenlik sorunlarıyla çok daha az uğraşmak zorunda kalacak.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

iyi birşey sanırım..:)

hadi bakalım gelsin de görelim;) zaten ff ikide bir çökmeye başladı.

bagimsiz kernel cok iyi fikir hayirlisi.

evet iyi bişey. ms çalışıyor hızla.

ajax da güvenlik açığı var diye ajax'dan desteğini çekemez bakalım neler olacak

ha bu Gazelle internet ekspolırır göya üstümü oluyor hani hani ms dedmişti ya xp bırakıp vistaya geçecekler vista çıgır açacak buda onun gibi bişey olmasın

İnanmam. Eğer iyi bir şey yapacak olsalardı, IE 8 bizi hayal kırıklığına uğratmazdı.

Google yeni işletim sistemiyle ms ye tokat gibi cevap vermeye hazırlanıyor. seto

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Google yeni işletim sistemiyle ms ye tokat gibi cevap vermeye hazırlanıyor. seto"
arkadaş google açıkladı ki pc ye işletim sistemi çıkarmayıcağız çıkaramayız dedi her halde senin okuduğu android i emulatör ile pc de denemek herhalde:D ne insanlar varya google pc işletim sistemini en az 10 sene içerisinde çıkarablir.tabi o da gidip dandik linux u kendine göre ayarlarsa başka:D

arkadaşlar firefox a nasıl eklenti yüklüyoruz yavaşlıyosa(aslında zaten yavaş)ie 8 de araç çubuğu yükleyince inanılmaz yavaş açılyor.

MS en sonunda IE'ye gerçekten çeki düzen verecek gibi görünüyor. Kaybedilmeye başlanan pazar payını bakalım geri getirebilecekler mi? Bekleyip göreceğiz...

isminde şey yok derler ya hani....ms ne zaman birşeyi tam yapmış ki bunu yapsın....

ie 2 kat hızlı yapılmalı çeşitli uygulamalar eklenebilmeli kiii o zaman tercihler microsofta dönmeye başlasın ama ienin ben kötü bir yanını görmüyorum, yazıyorum adresi tık giriyorum. bende sorun yok

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir