MS, Vista'nın satış rakamlarından memnun

Bill Gates, tüm Dünyada 140 milyondan fazla Windows Vista'nın satıldığını açıkladı.

MS, Vista'nın satış rakamlarından memnun
Windows Vista, bugüne kadar 140 milyondan fazla sattı.

Hiç kuşkusuz bugüne kadar geliştirilen Windows işletim sistemleri arasında en çok tartışılan Vista olmuştur. Ancak şurası bir gerçek ki, tüm tartışmalara rağmen Vista da diğer Windows'lar gibi önemli satış rakamlarına ulaşmayı başardı. Bunu biz değil, Bill Gates söylüyor. Gates, yaptığı açıklamada, Vista'nın piyasaya çıktığı 30 Ocak 2007'den beri 140 milyondan fazla kopya sattığını belirtti.

Gates'e göre Vista'nın yakaladığı satış hızı son derece tatmin edici. Ancak XP'den memnun olan ve Vista'ya geçmeyi pek düşünmeyen kullanıcı sayısı da hiç az değil. Vista'nın daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını isteyen Microsoft, belki de XP için yayınladığı SP3 ile kendi yoluna taş koyuyor olabilir. Zira ortada XP kullanmaya devam eden büyük bir kullanıcı grubu varken, XP'yi daha da geliştiren bir servis paketi yayınlamakla Vista'nın yaygınlaşmasını istemek pek örtüşmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bu doğru olma olasılığı olan birşey zira laptop satışları çok fazla arttı ve eskiden olduğu gibi toplama olmadığı için vista üzerinde geliyor (birkaç istisna hariç) bu da doğal olarak rakamları yükseltiyor

Notebookumu alalı daha ancak 2 sene oldu, vista driverları üretici firmanın sitesinde yok. Kursam da eksik sürücüler yüzünden efektif kullanamıyorum. Üstelik aeroglass arayüz çalışmıyor, o zaman da görünümde XP'den farkı kalmıyor. Forza XP SP3, sonuna kadar :-)

benim için hiç bir sorun teşkil etmiyor. ben hem VİSTA hem XP hemde UBUNTU kullanıyorum. Pc kullanıcılarına tavsiyem alabildiğinizce büyük harddisk alın ve istediğinin işletim sistemlerini kurun. o an canınız ne isterse onu kullanın..

Oyun oynamıyorsanız VISTA derim yoksa XP

1 TB hdd var ve xp vista ve pardus kurulu ve de çok güzel oldu

140milyon vista satıldı demek. Ultimate sürümü demek değil bunun 80dolarlık starter sürümüde war.

Fake satış bunlar.
Bilgisayar satan firmalara satılan işletim sistemi olduğu için rekor kırması normal.

Notebook'lar olsun, envai çeşit marka ile piyasada yer edinmeye çalışan masa üstü bilgisayarlar olsun, her yeni alınan bilgisayar benim gibi kişilere getirilip XP SP3 kurduruluyor.

Gerçi ben ahlaklı toplum olduk ya, o yüzden önce satıcı firmaya baskı yaptırıp XP kurmalarını bekliyorum. Sonra orjinal XP satmaya kalkıyorum. Bakıyorum olmuyor. En sonunda gelsin korsan SP3'ü bundle XP'ler nıhaha.

Bu piyasa en çok bize yaradı. Yaşasın Bill'in Vista sevdası. Bana gelince ben hala Vista taraftarı değilim, Windows Seven çıksın önce bakalım diyorum.

oyun oynayamayan arkadaşlar oyunları yükledikten sonra sağ tıklayıp özelliklere girin yukardıda uyumluluk sekmesi var ona tıklayın açılan bölümden bu programı xpde çalıştır sekmesini işaretleyin çalışmıyor denilen oyunların hepsi abartısız hep çalışacak driver sorunu yaşayan arkadaşlarda orjinal kullanıyorlarsa windows update baya driver yüklüyor tabi hepsine ulaşmanız mümkün olmayabilir

xp sp3 kullanan ağlar vistyla sorun yaşamıyo diye çıkarıldı sp3 sırf vista tanımıyoo kötü kaka berbat vista diyen acemi kullanıcılar için...

biliy gates bıraksın bu işleri. kendiside biliyor tutmadığını...

siz sadece türkiye deki satışlardan bahsediyosunuz arkadaşlar avrupa nın bir çok ülkesinde herkes vista kullanıyor ama bazı ülkelerde de hiç satamıyor türkiye çin japonya gibi.hatta çin de satışlardan başladıktan bir ay sonra ki satış fiyatları şöyledi:
sasdece 250 kişivista ya geçmişti ama bu sayının beliki yüz belki bin katı da illegal vista kullanıyoe:D

oyun oynamak dışında pc alacaklar varsa bence işletim sistemine boşu boşuna para vermesinler. kurun linux'u bakın işinise.

Sp3 de çıkınca artık uzun bir süre daha vistaya geçmeyi düşünmüyorum. Sebepleri ne mi ?
Sp3 ü yüklememle birlikte gerek bilgisayarın hızı gerekse internet hızı arttı iyi performans veren pc şimdi daha mükemmel oldu.
Bilgisayar açılırken daha çabuk açılıyo.(Gerçi eskidende yavaş değildi ama daha hızlandığı kesin)
Sorunsuz pc kullanmak varken tutupda görsel açıdan daha iyi diye Vista yüklemenin hiçbir anlamı yok.
Benim işimi görüyormu kardeşim, fazlasıyla eeee daha ne!

Arakadaşlar şimdi mantıklı bir şekilde düşünelimki Vistaya neden geçilir?Bence en önemli sebebi şudur ki Direct x 10 !!O görsellikmiş aeroymuymuş glasmış vs.... bunların hepsi en başta güzel gözükebiliyor ama açıkcası geçici hava civalar...
Vistanın tek artısı direct x 10 ki belkide milyonlarca oyuncu sırf bu sebebten vistaya geçiyor...Xp de direct x 10 olsaydı sizce geçerlermiydi?Bence hayır..Çünkü xp 1 gb ram ve sıradan donanımlarla canavar gibi çalışıyor....Ama bugün canavar gibi bir vista kullanalım dersek 4 gb ve binlerce doşarlık donanım lazım..Ha donanımı aldık mı..Bu kezde o vistanın insanı deli eden hataları ön plana çıkıyor...E Microsoft bunumu bilmiyor mu?Hepimizden iyi biliyor..Ama sırf para kazanmak için xp ye direct x10 desteği vermediler..Ama biz xp cilerde sırf o vistaya ve kapitalizme inat Windows Xp diyoruz...Varsın Direct x 10 nu onları olsun....Ama şunuda söylemeden edemiyeceğimki biz Xp ciler dünya genelinde toplu bir baskı kursak bu Microsoft mecburen Xp için Direct x 10 çıkarır..

Arkadaşa katılıyorum. microsoft sömürüyor bizleri.Artı VİSTA da öyle ahım şahım değil Xp daha güzel. kesinlikle BEŞİKTAŞ ÇARŞI VİSTA'ya da KARŞI ;)

her yeni laptopun içinde vista verirlerse tabi çok satar :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir