Müslümanlara özel yeni bir sosyal ağ!

Rahatsız edilmeden tartışmak isteyen Müslümanlar için yeni bir "Müslüman sosyal ağı" doğuyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Müslümanların rahatça konuşabildiği sosyal ağ!

İnternette aktifseniz paylaştığınız bir şeyin konunun dışında tartışmalara sürüklendiğine rastlamışsınızdır. Peki yaptığınız masum bir yorum sonucunda "terörist" olmakla suçlandığınız hiç oldu mu?

Dünya çapındaki birçok Müslüman, böyle bir riskle karşı karşıya. Paris ve Kaliforniya'daki terörist saldırıları ve Suriyeli mülteci krizi, Müslümanların internette yanlış anlaşılarak tacizlere uğramalarına neden oldu. ABD'nin başkan adaylarından Donald Trump'ın ABD'ye Müslümanların girişini yasaklamaktan bahsetmesi, durumları daha da kötüleştirdi. Bu gelişmelerin ardından Facebook CEO'su Müslümanların Facebook'ta her zaman hoş karşılandığını açıklamış ve öncesinde nefret söylemine karşı bir kampanya başlatmıştı.

Arapçada "sormak" anlamına gelen Tutlub, IŞİD gibi terör gruplarının uzağında kalarak Müslümanlara inançları hakkında konuşup yardım alabilecekleri, özel seçilmiş içeriklere ulaşabilecekleri bir sosyal ağ sunuyor. Tutlub'un kurucusu, İngiltere'de yaşayan Nijeryalı girişimci Yusuf Hassan, sosyal ağın İslam'ın gerçek modern değerlerini göstermeyi ve yanlış bilgilendirme riskini ortadan kaldırmaya çalışacağını söylüyor.

Hassan, İslam'ı merak eden gayrimüslimlerin siteye katılabileceklerini, Tutlub'un sadece Müslümanlara özel, izole bir site olmadığını vurguluyor. Hatta Hassan, Müslümanların Facebook, Twitter, LinkedIn gibi diğer sosyal ağlarda diğer dinlerden arkadaşlarıyla iletişimde olmalarını öneriyor.

Geçmişte benzer Müslüman odaklı sosyal ağlar pek başarılı olamadılar ancak Hassan, zamanlamasının doğru olduğuna, Nijerya gibi ülkelerdeki internet erişiminin yükselişte olması nedeniyle sitesinin tutabileceğine inanıyor. Hassan'ın Facebook'un yerini almak gibi bir iddiası yok, ancak Tutlub'un sosyal devi tamamlayıcı bir görev üstlenebileceğini düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

İyi de kaçıp bir yerlere saklanmak- ayrılmak gibi davranışların sonucu sadece baskıyı arttırır. Kısacası saçmalık. Başkalarının söylevlerini umursamak saçma bu devirde. Çünkü sözde insan hakları örgütleri çalışmıyorlar artık.

Yani en azından çalışmaları ve karışmaları ! gereken bir sürü şeye karışmıyorlar. Sadece pasifize çalışan örgütler aktif olarak yapılanlara bir karşılık olamıyor. Dünyanın her yerinde ve her konuda bu aynı şekilde işliyor.

şakirtlerin saçmalaması...

Saçmalıktan başka bir şey değil. Hatta ayrımcılık bu. Hristiyan ve Ateistler üye olamayacak. Şu yobaz zihniyete bakın..

@03 Şubat 2016 07:27 nefret ve önyargı gözlüğünü çıkarak bir kes daha oku... "... Tutlub'un sadece Müslümanlara özel, izole bir site olmadığını vurguluyor...."

1 Erkek profili 4 Kadını "evli" diye kaydedebiliyor, ölen erkekler 62 huriyle "ilişkisi var" yapılabiliyorsa girerim. Yoksa kutsal dinimizce haram.

@03 Şubat 2016 08:59 eN AZINDAN PUTLAR YOKTUR

Kafanı kuma saklamak gibi birşey.

ABD + batılı çevreler İslam dinini taş devri inancı ve zihniyeti olarak görüyor. Ne yaparsanız yapın bu ön yargıyı kıramazsanız zaten İŞİD vb terörist örgütler bunun böyle olduğunu gösteren sürekli vahşi negatif olgularla bunu besliyor.Ötelenmiş bir inancın sırtından izole islamo-face benzeri rant çabası asla tutmayacaktır. 1-2 abaza veya EKK (Evde Kalmış Kızlar) üye olur ama umduğunu bulamaz kısmetini yine çağdaş toplumun sitelerinde arayacaktır. Tutlub realite karşısında dut yemiş bülbül olur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost