Ne olacak bu Windows Phone'un hali?

Microsoft'un Windows Phone hakkında yaptığı şok açıklama gelen ilk tepkiler, pek parlak değil!

Ne olacak bu Windows Phone'un hali?

Yazılım devi Microsoft, Build 2016 konferansında birçok ilgi çekici yeniliği görücüye çıkarsa da, özellikle Windows'lu telefon hayranları için gelişmeler pek sevindirici olmadı. Zira söz konusu mobil platformun önümüzdeki dönemde bir anlamda gündem dışı kalacağı açıkça ortada. Firma yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda bu yıl odaklanacakları alanların Windows 10, bot'lar, geliştirici araçları olacağını ve Windows'lu telefonların bu odaklar arasında yer almayacağını belirtmişti. 

Microsoft'un Windows ve Cihazlar müdürü Terry Myerson'un, telefonlarla ilgili bazı havalı işler yapacaklarını, fakat bu yıl telefonların öncü bir güç olarak kullanılmayacağını açık açık belirttiği açıklamasından buradaki haberimizde bahsettik. Yani 2016 yılı içerisinde Microsoft'tan telefon alanında pek bir şey beklememenizde yarar var. Peki ama 2017'de ne olacak?

Myerson'un açıklamalarına gelen ilk tepkiler, Microsoft'un Windows Phone platformundan ümidini kestiği yönünde birleşiyor. Şirket her ne kadar "şimdilik" dese de, sektörün ara verme kararlarını pek hoş karşılamadığı biliniyor. Microsoft'un bunun farkında olmaması mümkün değil. 

Şirketin bir anda her şeyi kesip atmasını tabii ki beklemiyoruz. Ancak bundan sonrası için, Windows'lu telefonların önünün açık olmadığı söylenebilir. Tabii ki Microsoft sürpriz yapıp herkesi şaşırtabilir ama şimdilik görünen, Windows Phone'un zamanının sona ermek üzere olduğu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İlk akilı telefonum lumia 520 idi, 2.5 yıl kullanmıştım. Şimdi Anatomie kullanıyorum, tüm Söyleyeceklerim bu kadar.

Windows Phone'un zamanı tabi ki geçti. Microsoft kendi yaptı bunu. W10'u verdi ve Windows Phone'u öldürdü. Windows 10 Mobile ise Surface Phone'lar ile 2017'de piyasaya giriş yapacak. Yani Lumia ismi iyiden iyiye unutulduğunda ve Windows 10 Mobile sorunlardan arınmış + mağazası bollaşmış hale geldiği zamanda. İşte böyle yaparak piyasaya güzel bir giriş yapabilir.

çünkü gelecekteki yeni intel işlemcileri telefonların içine sokup windowsu oraya yerleştircek. intel amd gibi devler mobilde istediği gibi at koşturan işlemciye benzeyen yonga üreticilerinden memnun değil. artık zamanlarının geldiğini düşünüyorlar. ARM için günler sayılı.

@07 Nisan 2016 13:10 ARM olmayan cihazlar için yeniden yazılım uyumluluğu falan... X86 işlemcilerle telefonlarda havasını aldı intel.

windowsphone olmaycak zaten.evrensel uygulamalar ile pc ve phone birleşecek.pc ye gelen telefonada gelmiş olacak.ki şuan pc ve telefon için redstone güncellemeleri başa baş gidiyor.

@07 Nisan 2016 13:17 Telefon işlemcisi ile bilgisayar işlemcisini denk tutmak... Hayal gücü nelere kadir.

ms windows mobile ilede avucunu yalayacak telefonlardaki intellerden hayır gelmez... T2330 bile onları katlar... :)

Sen de yorum yaz