Netflix Gözle Kontrol Edilebilecek mi?

Popüler film servisi Netflix, artık gözle kontrol edilebilecek mi? Netflix Hack Day Fall 2018'de Netflix için geliştirilen özellik oldukça ilginç.

  • Ercan Uğurlu
Netflix gözle kontrol edilebilecek mi?

Popüler film / dizi servisi Netflix, her yıl Hack Day adında bir etkinlik düzenliyor ve bu etkinlikte enteresan işlere imza atıyor. Bu sene düzenlenen Hack Day Fall 2018 etkinliğinde de ilgi çekici bir çalışma ortaya koyan Netflix, Apple'ın Face ID'sini kullanarak Netflix'i gözle kontrol etme olanağı sağlamış.

Son dönemde çok sayıda şirketin bilgisayar programcılarına, kendi şirket çalışanlarına ve beyaz şapkalı hacker'lara yazılım üzerine etkinlikler düzenlediğini biliyoruz. Bunlar arasında Netflix de yer alıyor. Bu yılki sonbahar etkinliğinde Apple'ın Face ID'si ve ARKit'i kullanarak ortaya futuristik bir çalışma çıkartılmış. Eye Nav olarak isimlendirilen bu özellik, Netflix'i gözlerinizle kontrol etme imkanı tanıyor.

Hack Day Fall 2018 - Eye NavHack Day Fall 2018 - Eye Nav
Apple’s ARKit is a lot of fun to play with, and has enabled much-loved features like Animoji. We care a lot about Accessibility, so we were eager to try a hack that would allow people to navigate the iOS app just by moving their eyes. The same technology that enables Face ID is great for accurately tracking eye position and facial expression. We used eye tracking to move the pointer around the screen, and measured the time spent on the same area to trigger the equivalent of a tap. We then used a facial gesture (tongue sticking out) to dismiss a screen. We’re hopeful that this kind of technology will become a part of mainstream Accessibility APIs in the future. By Ben Hands, John Fox, Steve Henderson

Göz pozisyonunu ve yüz ifadesini doğru şekilde izlemek için kullanılan Face ID ile telefon ekranında yerleştirilen bir işaretçiyi ekranda hareket ettirebilen geliştiriciler, ekranda sabit bir noktaya bakıldığında geçirilen süreyi de hesaplamışlar. Bunun neticesinde de Netflix menülerinde bakarak dolaşabileceğiniz, bir film veya dizi üzerinde bir süre durduğunuzdaysa onu açma imkanı sağlayan bir özellik kazandırmışlar. Elbette benzer işlev, filmi duraklatma, yeniden oynatma, ileri ve geri sarma gibi noktalarda da kullanılabiliyor.

Aslında bu çalışma ilk değil. Zira benzer çalışmayı daha önce eBay de, insanların başlarını hareket ettirerek alışveriş yapmasına izin veren bir çalışmada bulunmuşlardı. Ben Hands, John Fox ve Steve Henderson tarafından geliştirilen Netflix Eye Nav'ın da erişilebilirlik noktasında önemli bir işe imza attığı açık. Hemen yukarıdaki videoda görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost