Net’te Oyun Keyfi

İnternet tüm yaşamımızı etkilediği gibi oyun oynama alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Artık yapay zekaya değil, “gerçek” zekaya karşı oyun oynamak moda.

Net’te Oyun Keyfi (Sayfa 3)

Half Life - Counter Strike: Herkesin gözü üzerinde
Dünyada ve ülkemizde en çok oynanan online oyun, şüphesiz ki Half Life oyununun bir modifikasyonu, yani değiştirilmiş şekli olan Counter Strike’tır. Hatta şu anda ülkemizdeki bir çok internet kafenin yalnızca bu oyun sayesinde ayakta kaldığını söylemek, hiç de yanlış olmaz. Counter Strike şu anda rakipsizdir. Bir FPS (First Person Shooter) olan oyunda oyuncu en fazla sekiz kişiden oluşan Terörist ya da Anti-terör takımlarından birini seçerek kendine verilen görevi yerine getirmeye çalışır. Tahmin edebileceğiniz gibi tüfek, tabanca, el bombası gibi silahların kullanıldığı oyun şiddet içermektedir. Oyunda teröristleri oynayan takım, belli bir noktaya bomba koymaya, elindeki rehineleri korumaya ya da VIP’ye suikast düzenlemeye çalışırken, anti-terör takımı ise karşı tarafı durdurmaya, rehineleri kurtarmaya ya da VIP’yi oynayan oyuncuyu koruyarak, güvenli bir şekilde belirli bir noktaya ulaştırmaya çalışmaktadır. Son derece basit olan oyunda görevinizi yerine getirdikçe ve karşı taraftan bir oyuncuyu saf dışı bıraktıkça, para kazanmaktasınız. Elinize geçen bu para ise, yeni silahlar alıp oyuna devam etmenizi sağlıyor.

Counter Strike ve Half Life nerelerde oynanır?
Son derece hızlı olmasından dolayı stres atmak için birebir diyebileceğimiz oyunu oynamak için, herhangi bir şekilde bir yere üye olup aylık bir para vermenize gerek yok. Yalnız oyun içinde gittikçe artan, hile kullanarak diğer oyunculara karşı haksız üstünlükler sağlanması durumu, sunucu sahiplerini koruma programları kullanma gibi çeşitli önlemler almaya itmiştir. AGS Net Türkiye’de ilk defa tüm oyun sunucularında paralı üyelik sistemine geçerek bu hareketi kırmayı amaçlamaktadır. Oyunun doğası gereği güçlü bir internet bağlantısı gerekmektedir.

Oyunu yerel ağdan veya internetten rahatça oynayabilirsiniz. İnternet üzerinde birçok server’a rastlamanız mümkün. Yalnız ücretsiz olarak internet üzerinden indirip oynayabileceğiniz oyunu kurmak ve makinanızda çalıştırabilmek için Half Life oyununa sahip olmalısınız. Ayrıca Half Life’ı son yamasına kadar güncellemelisiniz. Daha sonra Counter Strike’ı kurmalısınız. Oyunun, k belli round’lardan oluştuğu için, sabit kalması gibi bir şey söz konusu değildir.

Topluluklar ve turnuvalar: Pro-oyunculuğa giden yol
Ülkemizde şu anda www.sanane.com veya www.agszone.net gibi adreslerden oynayabileceğiniz oyun için klan adı verilen birçok oyuncu topluluğu kurulmuş durumdadır. Counter Strike hakkında www.csmerkezi.com gibi sitelerde Türkçe içerik bulabilirsiniz. Counter Strike’ın şu anda dünyanın bir çok yerinde turnuvaları düzenlenmektedir. Bu turnuvalar düzenli olup, büyük para ödülleri verilmektedir. Türkiye’de de bu konuda büyük organizasyonlar düzenlenmektedir.

Ülkemizde en son geçen Temmuz ayında LEVEL dergisinin düzenlediği turnuvaya Türkiye içinden Antalya, Ankara, İzmir ve Türkiye dışından Kıbrıs’tan ön elemeleri geçerek gelen ve 5 as 1 yedek oyuncudan oluşan toplam 500 grup final maçlarını İstanbul’da yaptı. Maslak Princess Otel’de yapılan turnuvayı CDC klanı kazandı. CDC ülkemizi Avrupa’da yapılacak olan CPL turnuvasında temsil edecek. Turnuva ve Counter Strike hakkında ayrıntılı bilgileri ve haberleri www.level. com.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir