New York Times'tan garip Bebek Hitler anketi

"Bebek Hitler" anketi, geçtiğimiz hafta sonunda sosyal medyayı fena karıştırdı!

  • Onur Seven
New York Times'tan garip Bebek Hitler anketi

New York Times Magazine, okuyucuları arasında düzenlediği ilginç anketin sonuçlarını açıkladı. Dergi okuyucularına: "Eğer geçmişe gidip Hitler'i bebekliğinde öldürme şansınız olsaydı, bunu yapar mıydınız?" seklinde bir soru yöneltmişti. Sonuçlar bebek çıngırağı şeklindeki bir infografik ile Twitter üzerinden yayınlandı.

Okuyucuların yüzde 42'si bu soruyu 'Evet' diye yanıtlarken, yüzde 30'luk bir dilim ise 'Hayır' şeklinde görüş belirtti. Kalan yüzde 28'lik kesim ise çekimser kalarak 'Emin Değilim' dedi. Derginin yazı işleri müdürü Jake Silverstein sonuçlara çok şaşırdığını ifade ederek "Ben daha çok insanın olumlu görüş belirteceğini düşünmüştüm" diyor.

"Baby Hitler" (Bebek Hitler) Cuma günü öğleden sonra Twitter'da en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Tepkilerini Twitter üzerinden dile getiren çoğu kişi "bebek öldürme" içerikli paylaşımın etik dışı, provokatif bir eylem olduğunu düşündüklerini ifade ettiler.

New York Times, "gerekliliği" oldukça tartışılan anketle birlikte "Godwin kanunu"nu yürürlüğe koymuş oldu. Mike Godwin tarafından 90'lı yıllarda ortaya atılan mizahi yaklaşım; "Çevrimiçi tartışmalar büyüdükçe, Hitler veya Nazilerle ilgili karşılaştırma yapılma olasılığı 1'e yaklaşır" şeklinde bir öngörüyü savunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Amerikanin su hitler propagandasi bitmedi gitti. Sanki kendileri sutten cikmis ak kasik gibiler....

@27 Ekim 2015 16:06 Fuhreri savunduğuna göre nazisin... fuhrer kim bilmediğin ortada...

@27 Ekim 2015 16:06 İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır! Mekkarelerin sembolik Mekke'de şeytan taşladığı gibi, Dünya'daki tüm kötü gelişmelerin müsebbibi sadece ''ABD'' değildir. Bütün Dünya'da savaşlar politikanın silahla devamı olarak çıkar. Kapitalizmle yönetilen tüm ülkeler, maalesef bizim ülkemiz de dahil (bknz. Suriye politikamıza) çıkar ve sömürü, egemen olma vs. amaçlarla günümüzde Hitler'den hiçte geri kalmıyorlar. Zulüm, kan, gözyaşı, Dünyada halen yeni Adolflerle devam ediyor.

@GORT fuherir savunmak mi ? Guldurme beni GORT !!! Bu yorumdan nasil olurda boyle bir sonuc cikartirsin. Ya cok zekisin ya da oyle olmasini istiyorsun. Hem fuhreri bilmedigimi nerden cikardin ? Simdi uzatma kaybol

@28 Ekim 2015 16:18 asıl sen toz ol alık ziyaretçi...

Geçmişe kadar gitmişken öldürmek yerine alıp bugüne getirsek ve insan gibi yetiştirsek?

bebek katilleri n'olacak işte!

Nazi Faşist rejiminin yegane sorumlusu 1. Dünya savaşında ulak olan rütbesi onbaşı A. Hitler' mi sadece? Aptallığın böylesine pes denilir. Hitler bebekken öldürmek fantezisi için Terminatör filiminden esinlenmişler galiba. Hitleri bebekken öldürürsün ama o günkü faşist rejimin iktidara gelmesini sağlayan, 1. Dünya savaşından yenik çıkmış, Fransaya, İngiltereye tazminat ödemek istemeyen Krupp, IG Farben vs büyük tekeller yeni bir Führer bulurlardı. Hitler sadece bir figürdür piyondur.

Karl Marx'ın güzel bir sözü var ''tarihte ne olmuşsa, öyle olması gerektiği, başka türlü olamayacağı için öyle olmuştur"'' der. Zamanın ruhunu siyaseti iyi okuyamayan, aptallar Adolf'u bebekken öldürsek tarih farklı seyredirdi diye düşünür. Faşizm; Emperyalizmin çıkarlarının tehlikeye girdiği zaman uyguladığı, en zalim acımasız kanlı yüzüdür. Hitler olmazsa bir başkası ile Alman tekelleri yine Dünya'ya hakim olma ideolojisini uygulacaklardı. Hitler yoksa Himmler, Göring, Rommel, von Manstein var

New York Times bana ne kadar güveniyorsunuz diye anket yapmalı..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play