Nexus 6, şifreleme nedeniyle Nexus 5'ten...

Hız testleri, Nexus 6'nın Nexus 5'ten daha yavaş olduğunu ortaya çıkardı! Bunun nedeni ise...

Nexus 6, şifreleme nedeniyle Nexus 5'ten yavaş!

Yeni bir telefonun önceki modelinden biraz daha hızlı olmasını beklersiniz, ancak yapılan testler, şifreleme işlevini varsayılan olarak açık tutan Nexus 6'nın depolama performansının Nexus 5'ten yavaş olduğunu ortaya çıkardı.

AnandTech'in yaptığı hız testlerinde Nexus 6'nın veri yazma hızının Nexus 5'ten yavaş olduğu ortaya çıktı. Bu, Nexus 6'nın işlemcisinin daha yavaş olduğu anlamına gelmiyor, ancak genel kullanımda daha yavaş bir cihaz kullandığınız izlenimini bırakabiliyor.

Nexus 6'daki performans sorunu, bir söre önce kullandığı daha düşük kaliteli eMMC bellek yongalarıyla ilişkilendirilmişti. Ancak hız testleri, sorunun cihazın tamamen şifrelenmesinden kaynaklandığını ortaya çıkardı. Bu işlev, Android'de yıllardır sunulsa da, Android 5.0'da varsayılan olarak açık bulunuyor.

AnandTech'e göre rastgele okumada yüzde 62.9, rastgele yazmada yüzde 50.5, sıralı okumada ise yüzde 80.7 performans düşüşü var. Böylece Nexus 6, güçlü Snapdragon 805 işlemcisinin avantajlarının bir kısmını kaybediyor gibi görünüyor.

Sorunun şifrelemeden kaynaklandığını ispatlamak için site, şifrelenmemiş bir Nexus 6'yı da test etmiş. Bu testte Nexus 6, sadece şifreli Nexus 6'dan değil, Nexus 5'ten de çok daha iyi bir performans göstermiş.

Google'ın bu sorunu bir yazılım güncellemesiyle düzeltmemesi halinde cihaz şifreleme, ortalama kullanıcı için ciddi bir kazanç sunmayan, aksine yavaşlatan bir seçenek olarak kalacak gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bende kıyamet koptu sandım .

Nexus alip rezil olan "sıradan" kullanicilara üzülüyorum...

Motoroladan android telefon mu olur lgden şasmicakti goofle

saçma bi özellik için %80 performans kaybı... tam da googlea yakışır.

Google kac yildir androidle ugrasiyorsun bi adam edemedin varya su isletim sistemini

zaten android yada başka işletim sistemine sahip akıllı telefonu ayarlarını kendine göre değiştirmeyip varsayılanlar ile kullanıyorsan , hiç kullanma daha iyi. ayrıca nexus 5 in şifreleme özelliğinide açarak karşılaştırma yapılmalı . boş ve yanıltıcı bir başlık. birinde şifreleme açık tabiki yavaş olacak diğeride şifreleme kapalıymış. saçma sapan işler.

Aynen yanlış başlık koymuşlar. Bende kıyamet koptu sandım

@12:44 Motorolanin sucu değil bu,google un hatası.Motorola moto g 2.nesil kullanıyorum çok memnunum iyikide almışım.Ucuz,hızlı,kaliteli,güncelleme sorunu yok....

Motorola çöp

Motorola çöp ha. Siz markalara uçuk fiyatlar dokmeye devam edin. İlk defa bir telefonu benimseyerek kullaniyorum. Bu moto g bi harika dostum. Ve saf androidden artik hic vazgecmicem.

Android işletim sisteminin kendisi çöp.

Nexus kadar beyni olmayan gider iphone kullanır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir