Nexus'ta "düşüş" olduğu ortaya çıktı!

Google'ın bir dönem çok beğenilen Nexus telefonlarının üzerinde kara bulutlar geziyor!

Nexus'ta "düşüş" olduğu ortaya çıktı!

Android platformu, farklı üreticilerin, sayısız ürünü üzerinde gelişimini sürdürüyor. Ancak platformun sunulduğu en önemli cihazlar, tabi ki Google'ın Nexus serisine ait. Nexus'lar, genellikle uygun fiyata, Android'in en son sürümlerini, en iyi biçimde temsil etmeleriyle tanınıyorlar.

Ancak Google'ın en son finansal sonuçlarına bakacak olursak Nexus'lar, eski çekiciliğini kaybetmeye başladı. Play Store'da yayınlanan çeyreğe ait gelir raporunda Nexus serisinin satış bilgileri de yer aldı. Buna göre firmanın Nexus'un da dahil olduğu "diğer gelirleri" yıldan yıla yüzde 23 büyüyerek 1,8 milyar dolara ulaştı, ancak bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 geriledi. Google'ın finans bölümünün başındaki Patrick Pichette'in açıklamasında "Nexus'un gerilemesi ve FX etkisi"nin büyümeyi dengelediği sözleri yer aldı.

Pichette'in bahsettiği "FX etkisi", Microsoft gibi uluslararası firmaları etkileyen döviz kuru dalgalanmalarını açıklıyor. Ancak "Nexus'taki düşüş" sözleri ilgi çekici, çünkü Nexus serisi yalnızca birkaç ay önce yenilenmişti. Değişim kapsamında Nexus 5 ve Nexus 7'nin üretimi durdurulmuş, onun yerine daha pahalı Nexus 6 ve HTC tarafından üretilen yeni bir Nexus 9 tanıtılmıştı. Bunlarının yanında bir de Nexus Player adında yeni bir Android'li TV kutusu duyurulmuştu.

Sözkonusu düşüşe artan fiyatların mı, yoksa Nexus 6'nın büyüyen boyutlarının mı yol açtığını bilmiyoruz ancak görünen, Nexus'un en son neslinin eskisi kadar ilgi çekmediği.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Saf android herkesin ilgisini cekmeyebilir.

Aksine premium olmus cihazlar artik fiyati biraz skntili sadece

O kadar büyük bir Nexus yapıp yüksek fiyatlardan satarsa sonucun böyle olması normal. Tabi bide Motorola'nın LG gibi Nexus'u her ülkeye getirmemesi olayı da var. Nexus 6'da eski stratejiler uygulanmalı. Piyasadaki amiral gemilerine yakın özellik ve boyutlarda daha uygun fiyatlarda Nexus'lar mükemmel cihazlar oluyorlar.

Valla Note 4 aldigima pisman oldum keske Nexus 6 alsaydim S6 arayuzu gelmeyecekmis nedeni s6 yerine ayni ozelliklere neredeyse sahip ve ayni arayuzu kullanan daha ucuz Note 4 almalari

Şu da etkili olabilir: Google Nexus alan insanlar akıllı insanlar. Ben mesela Nexus 5 kullanıyorum ve memnunum. IPhone 6 çıkmış gidip alayım, HTC M9 çıkmış gidip alayım, Galaxy S6 çıkmış gibi alayım diyecek adam değilim. HTC M8 le M9 arasında ne fark varmış. Nexus 5 işimi gayet güzel görüyor. Nexus 6 almak için herhangi bir neden göremiyorum. Developer' ım. Akıllı insanım sonuçta.

@26 Nisan 2015 21:41 Bu nasıl bir akıl ya. Nexus kullanıyorum, akıllıyım.. Bu mantıkla, ellerine birer nexus verirlerdi de tımarhanelerde deli kalmazdı be :) O güzel aklı fazla yormamak lazım demekki :)

Tüketicilerin bu cihazlardan haberleri yok, Gerçek android deneyimi ve sürekli güncelleme sundukları halde; tüketiciler malesef Nexusun türevleri olan samsunga ve diğer android işletim sistemine sahip cihazlara yönelmekteler, Malesef google bu işi becerememekle birlikte, ortalık Android çöplüğüne dönmüş vaziyette, Bu işten en karlı cıkan başta samsung olmak üzere lg ve diğerleri

Türk piyasasina soksalardi yok satiyordu,her moku aliyoruz ya bunada tonla para verip alirdik.

Ben sebepleri söyleyeyim ekran büyük hala ülkemizde resmi olarak Motorola yok Google'ın bu hatayı yapmaması gerekirdi en azından telefonu anlaşmalı olark ülkelerde birşekilde sattırmalıydı 2500 tl nexus 6 hala ülkemizde saçmalık s6 var m9 var o fiyata nerde kalmış nexus'un anlamı nexus 5 ile nexus 6 ekran büyüdü işlemci snapdragon 805 oldu fiyat iki katına çıktı gerek yok böyle şeylere seneye huawai kendi işlemcisiyle f/p ürünü yapar batarya sorununuda çözer bence lg de üst seviye model çıkartır

tam da motorola üretmişken olan şeye bak. tamam yani fiyat çok pahalı bu işin bokunu çıkardılar deyim yerindeyse. ama şöyle de birşey var en sağlam telefon üreten firma motorolaydı. keşke şu motorola gleam+ türkiyeye gelse çok güzel olur ya

motorola sağolsun her ülkeye göndermiyor

nexus 6 yı çok beğendim ama fiyatı çok uçuk geldi bana (wp kullanıcısı)

3 büyük temel hata 1-6 inç günümüz şartlarına göre fazla büyük. Max 5.5 inç 2-lg nexus gibi her pazara hızlı ulaşamaması 3-ürettirdiği firmanın kendi amiral gemisini daha iyi özelliklerle aynı fiyata sunabilmesi

Ben de 6 inçin telefon için fazla olduğunu düşünenlerdenim ancak satışlardaki temel sebep kesinlikle fiyat. Önceki Nexus'lardaki fiyat bandında tutulsaydı yine peynir ekmek gibi giderdi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost