Nokia akıllı cep yarışını neden kaybetti?

Yıllar önce cep piyasasının tartışmasız 1 numarası olan Nokia, nasıl bugünlere geldi?

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia akıllı cep yarışını neden kaybetti?

Araştırmalara büyük önem veren Nokia, 1990'larda dokunmatik cihazlarını ortaya çıkararak aslında geleceği tahmin etmişti. Peki Nokia, bugün neden Android ve iPhone'un gerisinde kaldı?

Wall Street Journal, Apple'ın iPhone'u tanıtmasından 7 sene önce Nokia takımının renkli bir dokunmatik ekranı gösterdiğini söylüyor. Cihaz, bir restoranı bulmanızı sağlıyor, bir yarış oyunu oynamanıza da izin veriyordu. Nokia, 1990'larda ise bugünkü tablet PC'lerin özelliklerine sahip bir tablet geliştirmişti. Ancak bu prototipleri hazır hale getirerek tüketicilere satmak farklı bir işti. Wall Street Journal'a göre bu iş, yönetimin ileri görüşlü olmasını gerektiriyordu ve bu, Nokia'da yoktu. WSJ, Nokia'nın bir zamanlar bugün tüketicilerin peşinden koştuğu türden cihazları geliştirmişti, ancak bunları piyasaya sürmedi. iPhone'un piyasayı fethetmesinin ardından Nokia, odağını yine temel telefonlara kaydırmıştı.

Sonuç olarak Nokia iki mobil işletim sistemini ve çok sayıda patenti ortada bıraktı. Bunların yaklaşık 6 milyar dolar ettiği söyleniyor ve Nokia şimdi tekrar akıllı cep yarışında yer edinmeye çalışıyor. Seneler önceki hatalar bu denli büyük zararlara yol açsa da, Nokia'nın Windows Phone ile çok geç kalmamış olmasını umuyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

symbian çok hantal bir işletim sistemi symbian a uygulama üretilmiyor gerek işlemci olsun gerek bellek miktarı olsun çok geride kaldı 41 mp kameralı telefon ürettim diyor içine tek çekirdekli işlemci koyuyor bu geri kafalılıkla daha fazla piyasada tutunamaz.

android e geçmeyerek hata yaptı.

Symbian ı bırakmaları lazımdı. Şimdi bunun acısını çekiyorlar.

Senelerdir symbianı aynı yazılımlarla farklı kaplarda sundun. Kusura bakma başına geleni sonuna kadar hakediyorsun. Kendini 1 numara sanmana hiç gerek yoktu :) Sen yapmazsan başkası yapar :) Tşkler :)

Çok geç kaldı. O iş bitti...

Aynı cep telefonunu, kapaklarını değiştirip satarsan olacağı bu.

Millet 3gs de tıkır tıkır dokunurken ben n97 ile cebelleşiyodum.Sonuç bende iphone geçtim tabiki

nokya yaşıyomu hala ya

2013 te wikipedia da yer alacak olan tarih :D Nokia Corporation (1865 - 2012)

Bende diyorum ki , uzun veyaa çok uzun vaadede Windows kazanacaktır.

nokia surekli kameraya odaklandi. Donanimi hic önemsemdi, bugun oldugu gibi. Yazilimda da geride kaldi tabi. Bu haldeyken bile dusuk donanimli tel cikarip satmaya calisiyor. O ceo kicina tekmeyi yemedikce nokia batmaya mahkum.

NOKIA hala güzel telefonlar üretiyor ama adı birkere çıktımı bir firmanın konuşan çok olur TAMAM belki işler yolunda gitmiyor olabilir ZARAR da yapıyorlar ama bu NOKIA nın kalitesiz bir firma ve ürünlerinin de kalitesiz olduğunu göstermez Bence gelişmiş ABD, JAPONYA, AB ülkelerini biryana koyarsak insanlar için en ideal olan telefonları nokia sağlıyor diğer gelişmiş ülkelerde de müşteriler kullanmadıkları özelliklere binlerce dolar harcıyor APPLE mühendisleri telefonlarının kalitesini göstermek için amerikan orduısuna ait insansız hava aracını iphone ile yönetmişlerdi yinede herşey tercih meselesi

@23 Tem 2012 22:26 Hala iphone kullanmıyorsan saf sensin demektir kullanmadığınız şey hakkında laf yapmayın

@24 Tem 2012 02:30 sen iphone kullanıyorsun diye kullanmıyanlara saf deme hakkına sahip değilsin terbiyeni bozma arkadaşım

Nokia çok büyük aptallık yapıyor.Androide geçse şu anda en iyi telefon şirketi ünvanını bir kaç ayda yeniden ele geçirir.Ama gıcığına geçmiyor.Sirket batacak daha windows a sığınıyor.Nokia bunu hala anlayamadı galiba android i windows phone geçemez.....

Yazık, bir dünya devinin yok oluşunu izliyoruz.. Windows'a sığınmanın mantığı yok artık. Çok geç kalınmadan Android'e geçilmeli bence.

nokia androide geçse yine en çok nokia satılır aptallar hala symbianda.

yakında akıllı telefonları tarihe gömecek nokia görürsünüz.Biz ne yaptıklarını bilmiyoruz ama bu kadar geride kalmayı hiç bir firma yapmaz üstelik o firma dünya markası ise.Eninde sonunda dokunmatik telefonların batışınıda görürüz.Tıpkı kapaklı, kaydırmalı,qwerty tuşlu telefonların gidişi gibi.Nokia yakında yatan devi uyandıracak gibi gözüküyor.Hadi hayırlısı.

Sen de yorum yaz