Nokia Lumia 630 detaylı testte!

Nokia'nın Windows Phone 8.1'le gelen, yeni 600 TL'lik telefonu Lumia 630'u test ettik!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia Lumia 630 detaylı testte!

Tüm dünyanın beğenisini kazanarak satış rekorları kıran Nokia Lumia 520'nin ardından Nokia ve Microsoft, alt seviye ceplerde elde ettiği gücü korumak, bu alanda daha da güçlenmek istiyor. Lumia 630 ise kutusundan Windows Phone 8.1 ile çıkan ilk Windows Phone'lu telefon olma özelliğine sahip.

Lumia 630'un fiyatı, Lumia 520'nin sadece bir basamak üzerinde olsa da, Windows Phone 8.1 sayesinde sunduğu çok daha fazla ek özellik var. Windows Phone 8.1 güncellemesinin normal bir güncellemeden çok daha fazlasını sunduğunu, işletim sistemini neredeyse baştan aşağı yenilediğini belirtmekte fayda var. Güncelleme, Windows Phone 8'in sevilen özelliklerinin hepsini korurken Word Flow Keyboard ve yeni bildirim merkezi gibi özelliklerle platformun iOS ve Android'e yaklaşmasını sağlamış.

Windows Phone'da yapılan diğer yenilikler arasında bulunan Data Sense ve Wi-Fi Sense gibi işlevler, veri kullanımınızı yönetmenizi kolay bir hale getiriyor. Cihazın yeni ClearBlack ekranı ise Xbox oyunları dahil, çeşitli eğlence işlevlerinden ve özelliklerinden faydalanmanızı sağlıyor.

Lumia 630'un içerisindeki yeni bir donanım, onun adımölçer olarak çalışabilmesine izin veriyor. Bu yönelik SensorCore SDK, Build 2014'te duyurulmuştu.

Lumia 630'un tek güncellenen yanı, elbette işletim sistemi değil. Cep, 4.5 inç'lik ClearBlack ekranında 480x854 çözünürlük sunarken, 1.2GHz dört çekirdekli Snapdragon 400 işlemcisi ve 512MB RAM'i ile akıcı bir arayüzü garantiliyor. Telefon, bu özellikleriyle Lumia 520 ve 620'yi de geçiyor.

Lumia 630, yerine geçtiği Lumia'lardan iyi olsa da, bazı özellikleri eksik kalmaya devam ediyor. NFC, kamera flaşı ve ön yüz kamerası gibi özelliklere sahip olmak sizin için şart ise, Lumia 630 size göre bir Windows Phone değil. Bunlar olmadan yaşayabilecekseniz, 600 TL'lik fiyatı için hiç de fena bir telefon sayılmaz.

Tasarım

Tasarım

Lumia 630, çıkartılabilen, aynı zamanda değiştirilebilen bir kapakla geliyor. Kapaklar için renk seçenekleriniz arasında açık yeşil, açık sarı, açık turuncu, daha profesyonel görünen siyah ve beyaz var. Çıkartılabilir kapak, pil ve SIM kartına kolayca ulaşmanızı sağlıyor ve aynı zamanda Lumia 630'u daha hafif bir telefon haline getiriyor. Arka kapağı çıkardığınızda 1830mAh kapasiteli pile ve 128GB'lık kartları destekleyen microSD yuvasına ulaşabiliyorsunuz. microSD kartlar, 8GB'lık dahili depolama alanını (ve 7GB'lık OneDrive bulut depolama alanını) genişletmekte faydalı olabilir.

Nokia Lumia 630, rakiplerine göre daha köşeli, sert bir yapıya sahip ancak gözden kaçmayan hoş bir tasarımla geliyor ve bu konuda, Lumia 920 gibi üst-uç ceplerin çizgisinden gidiyor. Lumia 620 ve 520'ye göre büyüyen ekran boyutu, onu 124 gram ile biraz daha ağır, 129.5 x 66.7 mm ile biraz daha geniş hale getirmiş. Köşeli tasarımla birleştiğinde telefon, elinizde oldukça geniş duruyor; bu yüzden elleriniz küçükse Lumia 630'u size öneremeyeceğiz.

Telefonun çözünürlüğü, inç başına ancak 271 piksel sağlayabiliyor, ancak bu fiyata çok daha yükseğini beklemek haksızlık olurdu. Lumia 630'u eldivenlerde de kullanmanız mümkün, bu özellikle kış geldiğinde işinize yarayacak bir özellik olabilir.

Cihazın ekranı geniş olsa da siyah çerçevenin dar olduğunu söylemek zor. Çerçeve, üst ve alt taraflarda geniş bir hal alıyor. Telefonun arkasında ise küçük bir hoparlör, ortada 5 megapiksellik bir kamera, merkezde ise Nokia logosu yer alıyor.

Lumia 630'un sağ kenarı, tüm fiziksel düğmelerine ev sahipliği yapıyor. Ses düğmesi ve güç düğmesi bu tarafta yer alıyor. Nokia'nın imzası haline gelen kamera düğmesi ise Lumia 630'da ne yazık ki kaldırılmış bulunuyor.

Telefonun sol tarafında herhangi bir düğme, port veya işlev bulunmuyor. Sol üst tarafta 3.5 mm'lik bir kulaklık girişi, ortada ise micro USB portu var.

Lumia 630'un anahtar özellikleri - I

Lumia 630'un anahtar özellikleri

Windows Phone'un en önemli yeniliklerinden bir tanesi olan Cortana, Microsoft'un rakip telefonlardaki Siri ve Google Sesli Arama işlevlerine verdiği bir cevap. Telefonunuzun dilini İngilizce olarak ayarladıktan sonra kullanmanıza izin verilen işlev, tahmin edebileceğiniz gibi şu an Türkçe komutlarınızı desteklemiyor. Ancak Cortana'nın işletim sisteminin temel işlevleriyle iyi biçimde entegre olduğunu, İngilizce komutları başarıyla algıladığını gördük. Özelliğin Türkiye'ye de sunulmasını heyecanla bekliyoruz, ancak bunun ne zaman olacağı (veya olup olmayacağı) hakkında elimizde herhangi bir bilgi yok. Cortana'nın İngiltere'de kullanılmaya açılması, "bu sene içinde" gerçekleşecek.

Lumia 630, birkaç eğlence işleviyle entegre edilmiş olarak geliyor. Bunlardan biri olan Mix Radio, Last.fm ve Spotify'ye hoş bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Çevrimiçi ve çevrimdışı kullanılabilen Mix Radio, Microsoft'un kendi müzik uzmanlarının bir araya getirdiği çalma listeleri sunuyor. Müzikleri aramanız veya kendi çalma listelerini oluşturma izniniz, tabi ki var. Uygulama, aynı Spotify gibi müzik zevkinize uygun radyolar önerme işlevine sahip. Listelerinizi Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmanız mümkün.

Bir başka hoş yenilik, klavye üzerinde parmağınızı gezdirerek yazmanıza izin veren Wordflow Keyboard. İşlev bizce başarılı ancak tahmin yetenekleri, henüz Swiftkey gibi kök salmış alternatiflerin seviyesinde değildi.

Lumia 630'un anahtar özellikleri - II

Windows Phone 8.1, Skype'ı ön-yüklü olarak sunuyor ve uygulama, bağlantı bulduğu anda sizi Skype ağına bağlıyor. Skype'ın tüm özelliklerini telefonunuzdan kullanabildiğiniz gibi, normal bir çağrıdan Skype aramasına geçiş yapmanıza da izin veriliyor. Bu sayede mobil ağ bağlantınız zayıflandığında, Wi-Fi bağlantınız varsa görüşmenize devam edebiliyorsunuz. Skype'ın yüklü geldiği bir telefonda ön kameranın olmaması ise biraz garip.

Lumia 630 gibi hesaplı bir telefon için şaşırtan bir özellik ise, cihazın hareket ve konum verilerinizi toplayıp, bunları ön-yüklü gelen sağlık uygulamaları Bing Health ve Fitness uygulamasıyla kullanmanıza izin vermesi. Testlerimizde adım ölçerin isabeti bizi şaşırttı. Adım ölçer, farklı türde egzersizleri takip edebildiği gibi uygulama, size çeşitli egzersizler ve diyetler önerebiliyor. Tüm egzersizlerinizin kaydı tutuluyor ve dilediğinizde bunları bir arada görüntüleyebiliyorsunuz.

Lumia 630, diğer Lumia'lar gibi Microsoft Office ve OneNote ile geliyor. Bu uygulamalar, ucuz bir telefon için bizce harika ek özellikler. Lumia 630'un çift SIM kartlı sürümü, onu çok amaçlı olarak kullanmanızı kolaylaştırıyor.

Arayüz ve performans - I

Arayüz ve performans

Nokia Lumia 630'ün arayüzü, önceki nesil Lumia'lara oldukça benziyor ancak Windows Phone 8.1, birkaç önemli değişiklik yapmış. Ekranlar arasındaki geçişin Windows Phone 8'e göre daha akıcı olduğunu gördük.

4.5 inç'lik ekran, piyasanın en keskin görüntülerini sunmuyor ancak kutucuklar ve menüler yeterince keskin görünüyorlar. Ekranın tepki süresi iyi olsa da, fiziksel anlamda kayganlığı iPhone 5S veya HTC One kadar iyi değil. Ekranın parmak izlerinizi toplaması da çok uzun sürmüyor.

Windows Phone 8.1, giriş ekranınızdaki sütün sayısını 1 sütun artırmanıza izin veriyor, böylece 3 sütuna sahip olabiliyorsunuz. Lumia 930 gibi 5 inç'lik, geniş telefonlarda bu işe yarayabilse de, işlev Lumia 630'da arayüzü biraz karıştırabiliyor. Ancak üçüncü sütunu etkinleştirmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor.

Canlı kutucuklarınızı istediğiniz gibi sıralayabilmenin yanında, giriş ekranınıza sabitlenebilen klasörler oluşturarak kutucuklarınızı çok daha derli toplu bir hale getirebiliyorsunuz. Bu işlev, Nokia tarafından dahil edilmiş ve bize sorarsanız çok da hoş olmuş.

Arayüz ve performans - II

Windows Phone 8.1'in arayüzüne gelen en büyük değişiklik ise yeni uyarı merkezi. iOS ve Android kullanmış olanlar, uyarı alanını yakından tanırlar. Giriş ekranındayken veya uygulama listesindeyken parmağınızı yukarıdan aşağıya doğru çekerek uyarılarınıza ulaşabiliyor, aynı zamanda Wi-Fi, Bluetooth, kamera ve ekran parlaklığı ayarlarını hızla değiştirebiliyorsunuz.

Lumia 630, 1.2GHz dört çekirdekli Snapdragon 400 işlemci ve 512MB RAM ile geliyor ve bunun sonucu olarak Lumia 520 ve 620'den daha iyi bir performans sunuyor. Önceden can sıkan web sitesi yükleme süreleri, Lumia 620'de iyileşmiş olsa da tamamen ortadan kalkmamış. En iyi performansı web sitelerinin mobil sürümlerinde alacağınızı söylemeliyiz.

Adreno 305 GPU ile gelen Nokia Lumia 630, Xbox bölümü sayesinde 3 boyutlu oyunları oynamanıza izin veriyor, ancak ucuz bir telefona sahip olduğunuzu unutmayın ve beklentilerinizi çok yüksek tutmayın.

Fiyatı dolayısıyla 4G desteğinden yoksun gelen Lumia 630, artık standart haline gelen Wi-Fi ve 3G bağlantı özelliklerine sahip. Web tarayıcısı olarak elbette Internet Explorer'ı kullanıyorsunuz. Windows Phone 8.1 güncellemesiyle beraber Internet Explorer da güncellenmiş ve 11. sürümüne yükselmiş; ancak görünürde büyük bir yenilik sunmuyor.

Pil ömrü

Pil ömrü

Nokia Lumia 630, 1830mAh kapasiteli bir pille geliyor ve bu kapasite, Lumia 520'nin 1300mAh, Lumia 620'nin ise 1430mAh kapasiteli pillerine göre hatırı sayılır bir gelişme sunuyor.

Kapasitedeki bu artış, telefonun pil ömrüne de yansımış. Lumia 630, artık bir günü sorunsuz bir biçimde çıkarıyor. 24 saat telefonunuzu elinizden düşürmemek gibi bir alışkanlığınız yoksa, sorun yaşamayacaksınız.

Wi-Fi açıkken, ekran tam parlaklıktayken, sosyal ağ ve e-postalar push'a ayarlıyken izlediğimiz 90 dakikalık bir video, pilin yüzde 100'den yüzde 77'ye gerilemesine neden oldu. Bizce bu, hiç de fena bir performans değil.

Nokia'ya göre Lumia 630, 25 günlük bekleme süresi, GSM üzerinde 16.4 saat konuşma süresi, 3G üzerinde 13.1 saat konuşma süresi sunuyor; 58 saat müzik, 7 saat video çalabiliyor. Bu size yetmiyorsa, pil ömrünüzü uzatmanızı sağlayacak, uygulamaların arka planda eşitlenmesine engel olan bir pil tasarrufu modu da sunuluyor.

Temel özellikler

Temel özellikler

Windows Phone 8.1'de birçok değişiklik olsa da, arama yapma, mesaj gönderme gibi temel işlevler olduğu gibi duruyor. Arama yapmak için Telefon uygulamasını açmanız yeterli oluyor. Bunu yaptığınızda karşınıza son çağrılarınız, gelen çağrılar ve cevap vermediğiniz çağrıların listesi geliyor. Her birinin yanında çağrının tarih ve saati gösteriliyor.

Windows Phone'da başımıza sıkça gelen kişilerin kopyalarının oluşması sorunu, Lumia 630'da da devam ediyor. Facebook ile bağlanmanız halinde tüm kişileriniz aktarılıyor ve rehberde arkadaşlarınızı iki kez görmeye başlıyorsunuz.

Tuş takımı, akıllı çevirmeyi desteklemiyor; bu yüzden onu sadece yeni bir numara çevirmek veya kişi eklemek için kullanacaksınız. Bununla birlikte görüşmelerdeki ses kalitesi ortalamanın üzerindeydi ve hattan düşme, karşıdaki kişiyi duyamama gibi sorunlar yaşamadık.

Daha önce de söylediğimiz gibi Lumia 630'u eli küçük olanlara öneremeyeceğiz. Eliniz küçükse uzun çağrılar sırasında rahatsızlık yaşamanız olası.

Wordflow klavyesi, Windows Phone'un çizerek yazmanızı sağlayan hoş ek işlevlerinden. Ancak ekranın çok kaygan ve hızlı olmaması, bazen işinizi zorlaştırabiliyor. Biz, QWERTY klavyeyle yazmayı daha olay bulduk. 4.5 inç'lik ekranda metinleri rahatça okuyabiliyorsunuz.

Windows Phone 8.1'in en temel uygulamaları sunduğu doğru, ancak uygulama mağazası Android ve iOS'un mağazalarının gerisinden geliyor. Bununla birlikte Microsoft, Xbox Live entegrasyonu sayesinde başka yerde bulamayacağınız bazı teklifler sunuyor.

Kamera

Kamera

Nokia Lumia 630'un kamerası, cihazın en çok hayal kırıklığı yaratan bileşeni. Arka taraftaki 5 megapiksellik sensör, herhangi bir flaş sunmuyor. Ön yüzde ise kamera bulunmuyor. Bu durum sizin için sorun oluşturuyorsa, size iyi bir alternatif olarak Lumia 620'yi önerebiliriz.

Lumia 630'un kamerasının seçenekleri kısıtlı. Ayarlayabildiğiniz seçenekler arasında beyaz dengesi, görüntü oranı, pozlama değeri ve ISO var. Bunların yanında gece, spor ve otomatik olmak üzere üç mod arasında seçim yapabiliyorsunuz.

Lumia 630'da fiziksel deklanşöre yer verilmemiş olması, kamerayı tek elle tutup, diğer elinizle ekrana dokunmanız gerektiği anlamına geliyor.

Otomatik modla çektiğimiz manzara fotoğraflarının fena olmadığını söyleyebiliriz. Yakından çektiğimiz fotoğraflar da çok kötü değildi. Ancak flaşın olmaması, karanlıkta çekeceğiniz fotoğrafların iyi olmayacağı anlamına geliyor. Gece moduyla yaptığımız denemelerde çok önemli bir fark görmedik.

Lumia 630'un video yetenekleri de oldukça kısıtlı. 30FPS'de 720p kayıt yapabilen cihaz, bu alana Lumia 620 ile benzer bir performans sergiliyor.

Medya ve CHIP Online yorumu

Medya

Windows Phone 8.1, müzik ve video uygulamalarıyla tüm medya ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Fotoğraflar uygulamsı ise adından anlayacağınız üzere fotoğraflarınızı gösteriyor.

Müzik çalıcısı, ondan bekleyeceğiniz gibi çalışıyor ve temel tüm işlevleri sunuyor. Giriş ekranınızdan parçaları atlamanız mümkün olmasa da, bunu kilit ekranınızdan yapabiliyorsunuz. Ses kalitesinin ise müziği kulaklıkla dinlediğimizde oldukça iyi olduğunu gördük.

Ekran, piyasanın en iyisi olmasa da video izlerken resmi net ve parlak bir biçimde görebiliyorsunuz.

Lumia 630, MP3, WAV, eAAC+, WMA, MP4, H.264, H.263 ve WMV dahil olmak üzere tüm popüler ses ve video biçimlerini destekliyor.

CHIP Online yorumu

Nokia Lumia 520'yle harikalar yaratan Nokia ve Microsoft, Lumia 630 ile birlikte bir başka saygıdeğer telefon ortaya çıkarıyor. Cep, uygun fiyatına rağmen tüm temel işlevleri yerine getiriyor ve temel işlevlere ek olarak iyi bir pil ömrü ve Windows Phone 8.1'in yeni işlevlerini de sunuyor.

Lumia 630'un kusursuz bir telefon olduğunu söylemiyoruz, ancak 600 TL'lik fiyatıyla piyasada uygun fiyatlı ceplerin arasında iyi bir seçenek olarak yerini almış bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

o değilde bu 930 ne zaman gelicek ?

@16 Haz 2014 01:57 Temmuz'da Türkiye piyasasına giriş yapması bekleniyor.

Artık her akıllı telefone ön kamera şart. Düşük mpli kameralarda flash pek işe yaramıyor. Ondan konmamış olabilir ama ön kameranın eksik edilmesi çok yanlış.

ilk başta bu ne ya demiştim ama fiyatına göre hiçte fena sayılmaz...

Ön kamera yok. Flaş yok. Tasarım berbat. 620 çok iyidi bu ne böyle?

@16 Haziran 2014 08:19 Lumia 630 9,2 mm kalınlığında ıps led ekran 620 11mm kalınlığında tft ekran, 630 da gorilla class3 çizilmez cam var 620de yok 630da 4 çekirdekli snapdragon 400 varken 620de çift çekirdekli snapdragon s4 var, 630 1830 mah batarya 620 1300 mah durum böyleyken yalnızca ön kamera ve flaş yok diye aşağılama donanımda 630 620 nin yanında mercedes gibi bu fiyata böyle donanımla elbette bir yerden kısacak.

Benim anlamadığım şey şu neden 630 a altarmetif olarak 620 yi gösteriyorlar 625 ne güne duruyor ön kamera flash arka 5 mp 1080p 30 fps video

alttaki boşluk daha büyük olsaymış keşke park sorunu yaşayanlar arabasını park ederdi

Tasarımı çok güzel olmuş lumialara göre inceliğide fena değil fiyat performans olarak iyi bir telefon olmuş.

"Wordflow Keyboard. İşlev bizce başarılı ancak tahmin yetenekleri, henüz Swiftkey gibi kök salmış alternatiflerin seviyesinde değildi." demiş arkadaşlar, ama gayet başarılı ve androidteki alternatiflerinden kat ve kat iyi. wp8.1 preview versiyonu nisan ayında ilk çıktığından beri kullanıyorum. Android versiyonuda önceki telefonumda 1,5 yıla kadar kullandım. Androidtekinden bir cacık olmaz.

fiyatının en iyisi ;)

Ben 1 hafta oldu alalı kullanıyorum gerçekten çok akıcı bir ara yuze sahip ancak 14 nisanda yayınlanan beta surumun den farkı yok bazı eksikliği vardır yakında gelecek olan final surumuyle tamamlanır tasarımı hoşuma gitti iphone ye benzetmişler ekran kalitesi başarılı parlak ekrana sahip internet performansı çok hızlı takılma kasma kesinlikle yok ideal bir cihaz arka kameranın 5 piksel olmasına bakmayın kamera iyileştirilmiş ve gunduz çekimlerinde çok başarılı sonuçlar veriyor renk doygunluğu artırılmış..Sanal Windows Phone tuşları altkısımda yer kaplasa da telefona ayrı bir güzellik katabiliyor benim param yok ama hızlı olsun nette iyi performans istiyorum müzik dinlerken sesi iyi çıksın diyorsanız Lumia 630 ideal bir telefon..Saygılar

512MB RAM 1.2GHz 4 çekirdekli snapdragon işlemcili , adreno 305GPU' ya sahip Nokia Lumia 630'u her paragrafta bir özelliğini söylemişsiniz sonra sonunada insanın alası varsada aldırmayacak sözler yazmışsınız. Bu sözleri nedense diğer incelemelerimizin çoğunda göremiyoruz. Siz bu telefonu kıyaslıyacaksanız kesinlikle 600? lik telefonu HTC One,One M8 İphone 5S ile kıyaslayamazsınız. Üst seviye telefonun ekran kayganlığını giriş seviyesi bir telefondan daha iyi olmasından başka doğal ne olabilir.Bir Telefon 2500? bir telefon 600? elbetten 2500 ? lik telefonun ekranı daha kayan olur. Birde not eklemek istiyorum, Nokia Lumia 630 donanım olarak eminimki kendi donanımın 2 katı kadar donanımlı telefonların %90-95 inden kesinlikle daha iyi ( geri kalan %5-10 luk kısım ise firmaların geçen seneki ve 2 sene önceki üst seviye amiral Gemileri) . Telefonun kötü kısımları gerçekten kötü mesela kameranın flaşı yok ön kamera yok 4G yok vb bunlar neden kötü çünkü bu özellikler selefi Lumia 625 de vardı. 625 de olup 625 in bir üst modeli 630 da olmaması kötü bir eksiklik. Ayrıca deklanşör tuşu ise büyütülecek kadar önemli değil 5Mp için. Siz bu telefonu alırsanız fark edeceğiniz sıkıntı flaş eksikliği olur birde görüntülü konuşuyorsanız ön kamera. Chip online bu telefona alternatif olarak 620 demiş bende 625 ve 525 diyorum.

Fiyatina gore kendi ust sekmentinin ozelliklerini barindiriyor olmasi, bir cok android telefona gore buyuk bir avantaj

ÖLÜ MARKA İŞLETİM SİSTEMİ TIRT... paranızı çöpe atın bunu almayın...

windows phone kulanan biri olarak : fiyatının en iyisi discovery yada moto g dir bakın mağzada ram kısıtlaması var doğru dürüst oyun yok bu telefonu alacaksanız haberiniz olsun ayrıca incelmede daha fazla pixel beklemek haksızlık olur yazmışsınızda discoveryde 312 ppi var

@17 Haz 2014 03:04 discovery buna 10 basar

@17 Haziran 2014 03:04 discovery ile 630u hız karşılaştırması yaparsanız discovery bu cihazın yanında kaplumbağa gibi kalıyor snapdragon 400 dört çekirdekli işlemci gorilla class 3 çizilmez cam bu fiyata daha ne olsun

Son not hadi tamam l620 bile daha akıcı HTC One'den falanda (arkadaşta var m8) yani yinese haksızlık karşılaştırmak

yaklaşık 10 gündür bu telefonu kullanıyorum ben şahsen çok memnunum pc.w8.1 kullandığım için çok rahat bir şekilde alıştım daha önce samsung ve xperia go kullandım ikiside malesef kendi kendine arızalandı üstelik androide belli bir kullanımdan sonra telefon ağırlaşıyor ve kasmalar çoğalıyor. form sitelerinde yaptığım araştırmalara göre windows işletim sisteminde bu tür sorun çok nadir görülüyormuş,üstelik sd kart ile 128gb yedekleme yapmakta mümkün indirdiğiniz uygulamalarda bile.ekran kalitesi güzel geçişler hızlı internet gayet başarılı oyun olarak tample run 2 indirdim denemek için oynadım en ufak takılma yaşamadım,kamera gündüz çekimlerinde gayet iyi gece idare eder.flash ve ön kamera olsaymış gerçekten çok güzel olacaktı ama ben kendi adıma flash çok sorun etmedim.ön kamera için keşke olsaymış ama yok.şahsen bir telefona 1500-2000 tl veremem onun için bu ürün benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor fiyatıda ideal onun için benim gibi düşünenler alabilir. ürüne puan verecek olsam 7.5 veririm

Nokia Microsoftla birlikte ölü doğdu bence artık alınmaz

@17 Haz 2014 13:04 bu işten hiç anlamıyorsun belli

Windows ve Nokia hakkında hiç bir bilgisi olmadan yorum yazan androidci ve iphoncular lütfen kendi haddinden fazla pahalı ve gereksiz ekstra donanımlı telefonlarınıza bakıp yorum yapmayın.Burada yorumları okuyan arkadaşlar;Windows Phone işletim sistemi diğerleri gibi kaynak sömürmez,Windows da Nokia da müşteri sömürmez.Windows Phone 8.1 ile diğer bütün yazılımları çok geride bıraktı.App'ler sadece özel alanlarda (deniz,hava taşımacılığı,hukuk vb.)kısıtlı.Normal bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu her şey var.

herşey bir kenara lütfen adobe , windows phone işletim sistemi için bir flash player yapsın lütfen

ön kamera yok anlarımda flaş niye yok? pes doğrusu.

@19 Haz 2014 07:02 Ne Bekliyorsun Giriş Seviyesi Telefondan 5 mp Kameraya Flaş Ön Kamera Sanki Çok Kullanıyorsunuz. Özelliklerini Samsung'da Var Hepsini Kullanıyormusunuz ? Hayır

Wp kullanmayanlar kafasına göre yorum yapıyor :)Bu fiyat aralığında alınacak en ideal telefon.

@23 Haz 2014 13:26 Moto G yi görmediniz sanırım ;)

512 ram akici calisiyor mantigi ama sonrasinda bazi programlari kurmaniza izin vermiyorlar tipik Mirosoft sacmaliklari 1 dolar icin bu kadar düsük malzeme olmaz Nokianin eskiden kalma kötü aliskanliklari

625 mi bumu ???

yaa bn noki lumia almayı düşünüyorm 630 mu alsam yksa 620mi alsam karar veremedim

@10 Tem 2014 09:14 tabiki 630

Lumia 925 kullanıyorum. Babama bu telefonu alacaktım. Ama ekran çözünürlüğü baya kötü o yuzden vazgeçip başka bir marka aldım. Bence satın almaya değmez, ki wp cok severim. Hayal kırıklıgına ugrattı beni telefon

Sen de yorum yaz