Nokia Symbian'dan vazgeçmiyor!

"Symbian'ın sonu geldi" diyenlere Nokia'dan tokat gibi bir cevap... İçeride...

  • Gökay Özbudak

Nokia'nın Windows Phone 7'ye geçişiyle beraber Symbian için sancılı bir dönem başladı. Dev telefon firması önümüzdeki yıllarda 150 milyon Symbian cihazın piyasaya sürüleceğini söylese de, bu tam olarak kesin bir açıklama değil aksine bir amaç veya hedef.

Piyasada Symbian geliştiricilerinde ve çalışanlarında soğuk rüzgarlar eserken, Nokia Forum ve Geliştiriciler Birliği başkanı Purnima Kochikar'dan geliştiricilere açık mektup yayınlandı. Bu mektupta 2011 ve 2012 yıllarında daha yüksek işlemcilerle ve grafik performanslarıyla piyasada daha güçlü Symbian'ların olacağını söyleyen Purnima, geliştiricilere hazır olmalarını belirtti.

Symbian'ın ülkemizde, Çin'de, Hindistan'da ve Rusya'da akıllı telefon piyasasını halen elinde tutttuğunu düşünürsek, firmanın en azından bu piyasalarda işletim sistemini tamamen kapatmak gibi bir amacı olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca Purnima bu yaz gelecek olan Symbian güncellemesine ve telefonlara yeni bir soluk getirecek olan değişimlere de dikkati çekiyor. Bu güncellemede yukarıda da gördüğünüz gibi yeni bir ana ekran, ikonlar, tarayıcı ve birçok özellik bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Android özentisi...

statusbar ve navibar iyi ama iconlar olmamış

Yeni arayüz güzele benziyor. Tabiki yine önyargılı insanlar gelip Symbian'ı bıraksın diyecek. Win Phone 7 ve MeeGo kullanılacak olmasına rağmen. Symbian olmasaydı WP7'yi bırakın Android'e geçip Google'ın elini öpün derdiniz.

Birde lütfen bu donanım, özellikler eskidi... gibi laflar kullanıp kendinizi küçültmeyin. Çünkü adamlar Symbian'ı giriş ve orta seviye için kullanacaklarını belirtmişlerdi. Kimse Optimus One, i7500 gibi modellerin komik özelliklerine laf söylemedi. 240x400 pixel. :D

Gözünüz mikroskop gibi ya ondan 1080p ekran çözünürlüğü istiyorsunuz. :D (Herkes üzerine alınmasın.)

symbian vakfı kapanmamışmıydı ya ?

şu haberi biri arkadaş ortamında söylese çok güzel ağır sanayi küfürleri ederdim nokiaya symbianada. lanet olsun. kırk yılda bir telefon değiştirenlerdenim. gittim e72 denen alete onca para verdim ama keşke vermeseydim. az daha kıyıp iphone alsaydım. kronik sorunlarından illallah ettim..

symban i seviyorum

Hemen baştan söylemek lazım,Şimdi bazı kullanıcılar Symbianı Kötüleyecek Android veya iphoneden bahsedecek fln,Symbian artık Orta seviye Telefonlarda Kullanılacak O yüzden Örnek verirken diğer firmalarında Aynı seviyedeki telefonlarını kıyaslarsanız daha mantıklı olur.

Yeni çıkacak Symbian sürümleri mevcut telefonlara yüklenebiliyor mu? Yani yeni Symbian çıktığında sorunsuz bir şekilde telefonlarımızı güncelleyerek geçiş yapabilecek miyiz?

Arkadaşım bu sürüm güncellemesi Symbian 3 için geçerli. Eski sürüm kullananlar yararlanamayacak.

Ayrıca düşündüm de bu arayüzü temayla da oluşturabiliriz. Asıl teknik değişiklikleri söylese ya.

symbian yeni guncellemelerle biraz daha android'i taklit edecek ama yine hantal bir sistem olarak kalacak gibi.

Yazın gelecek olan güncelleme bütün symbian sürümleri için mi ? Yoksa yine sadece symbian 3 için mi ?

nokia 6630 um vardı memnundum. geçenlerde arkadaşın N8 ine bakayım dedim pek fark göremedim :)

symbiana lafım yok ta nokia gerçekten berbat bi 5800 aldım ovi ye giriyorum adam gibi bi tek uygulama olmaz mı yahu agry birds i bile yapmadılar 5800 çok mu yetersiz bi telefon 6 ayda 1 telefon mu değiştiricem kusura bakma nokia "1 kere az kere 2 kere çok kere..."

apple gibi iconlar yapamıyor mu kimse?

bana tema gibi geldi. symbian kullanıcılarının ağzına bir parmak bal çalacaklar.. sistemin makyajı o kadar önemli değil esas hantallığını düzeltsinler ama o da çok zor..

arkadaşlar en iyi sistem symbian dır ben profesyonel tema yapıyorum sanırım çoğunuz tanır beni rumuzum sevimlibrad sadece nokia bunu telefonlarında iyi kullanamıyor, malzeme iyi olması yeterli değil iyi usta olmadıktan sonra yemek malzemesi ne işe yarar :) ve nokia windows7 iyi bir telefon olacak göreceksiniz nokia windows 7 symbian sis dosya kullanacak

"nokia 6630 um vardı memnundum. geçenlerde arkadaşın N8 ine bakayım dedim pek fark göremedim :)"
sözünü yazan arkadaşa hitab sen hayatında sanırım iyi telefon kullanmadın 6630 ile N8 farkı yok diyecek kadar cahil birisin sakın konuşma daha batıyorsun

tüm symbian güncellemesi windows7 ile olacak bilgilerinize
tema yapımcısı sevimlibrad

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play