Nvidia, Apollo 11 teorisini çürüttü!

"Apollo 11'in Ay'a inişi uydurma değildi," diyen Nvidia, bunu kanıtlamış gibi görünüyor...

Nvidia, Apollo 11 teorisini çürüttü!

İnişin simgeleşmiş fotoğraflarından birini, Buzz Aldrin'in Ay kapsülünün merdivenin inmesini çeken Neil Armstrong'un fotoğrafını, dijital olarak yeniden oluşturmak için yeni GPU mimarimiz Maxwell'i kullandık.

Neil Armstrong'un, Buzz Aldrin'i Ay yüzeyine inerken çektiği fotoğraf. Üstte, Armstrong'un orijinal fotoğrafı. 45 yıl önce çekilen fotoğraf, Aldrin'i, arkasındaki Ay kapsülünün koyu renkli şeklinin önünde parlarken gösteriyor. İyi bir fotoğraf. Komplo teorisyenlerinin iddiasına göre, fazla iyi.

Komplo teorisyenlerinin savı: Güneş, Ay kapsülünün arkasında olduğu ve Aldrin de Ay kapsülün gölgesinde olduğuna göre, Aldrin'in Güneş'ten farklı bir kaynak tarafından aydınlatılmış olması gerekir. Harici bir ışık kaynağı. Belki bir film stüdyosunda çekildi. Belki, Los Angeles'ta bir yerde.

Ekibimiz, oldukça hızlı bir şekilde, bu iddiayı çürüttü

Ekibimizin gizli silahı: 19 Eylül'de tanıtımını yaptığımız yeni grafik mimarisi, Maxwell. Maxwell'i, görsel bilgi işlemdeki ek karmaşık aydınlatma ve grafik güçlüklerinin bazılarını çözmek için kullandık. Şimdiye kadar üretilen en gelişmiş GPU'lar olan yeni GeForce GTX 980 ve GeForce GTX 970 GPU'larımızın temelinde Maxwell var.

Demo ekibimiz, Maxwell'in sayesinde, Epic Games tarafından geliştirilen oyun motoru Unreal Engine 4'da Ay'a iniş sahnesini yeniden oluşturdu. Aldrin'in kapsülden inişine ışık tutmak için, kapsülün arkasından gelip Ay'ın yüzeyinden seken güneş ışınlarını ve Armstrong'un uzay giysisini benzetimli olarak oluşturdular. 

Ezber Bozan

Demo ekibimizin keşfini anlamak için, Maxwell'in temel teknolojilerinin – Voksel Tabanlı Küresel Aydınlatma (VXGI) - çalışmasını bilmeniz işe yarar.

VXGI, ışığın bir nesneden diğerine gerçek zamanlı olarak yansımasını daha iyi temsil eder. Bunun için, VXGI, bir sahnenin geometrisini "voksel" adı verilen binlerce küçük kutucuğa ya da 3D piksellere ayırır. Her kutucuğun altı kenarının tamamı, geçirgenliğini (ne kadar saydam olduğunu) ve yayıcılığını (bir sahnede diğer nesnelerden ne kadar ve hangi renkte ıslık yansıttığını) belirlemek için analiz edilir. 

 VXGI, demo ekibimizin ışığın Apollo 11'in iniş alanı etrafındaki hareketini yeniden oluşturmasına olanak verdi.

Tüm bu kutucuklar ışığın bir nesneden diğerine yansıma şeklinin yakalanmasına yardımcı oluyor. Yani, bir oyunda, bir roketatar duvarı havaya uçurursa - veya bir karakter bir ışık kaynağının önüne geçerse – sahnedeki aydınlatma değişir. Bu büyük bir ilerlemedir.

Maxwell, 'çoklu projeksiyon' denen bir teknoloji için donanım desteği sayesinde, voksellerin oluşturulmasını – 'vokselasyon' olarak adlandırılan bir işlem – hızlandırır. Çoklu projeksiyon, Maxwell GPU'nun her bir kutucuğun altı kenarının yalnızca birer kez işlenmesine olanak verir (bkz. Maxwell teknolojisi hakkında daha fazla bilgi için, Paralel Forall blogumuzda "Maxwell: The Most Advanced CUDA GPU Ever Made,").

Aydaki Fotoğraf

Teoride, güzel. Ancak Apollo 11'in hafızalara yer eden fotoğrafını analiz etmek için kullanınca, VXGI'ın pratik avantajları açıkça ortaya çıktı.

Demo ekibi, Aya inişi yeniden canlandırmak için bulabildikleri her ayrıntıyı topladı. Ay kapsülünün altındaki perçinleri araştırdılar, Ayın yüzeyini kaplayan tozun özelliklerini tespit ettiler ve astronotların uzay giysilerinde kullanılan malzemenin yansıtıcılığını ölçtüler.

Demo ekibinin büyük bir ipucunu ortaya çıkarması bu araştırma sırasında gerçekleşti.  Aldrin merdivenden inerken, kamera her oynadığında hareket ediyormuş gibi görünen parlak bir nokta bulunduğunun görüldüğü bir video klip. 

 Demo ekibimiz, Maxwell'i Ay kapsülü 45 yıl önce Ayın yüzeyine inerken Ay yüzeyinin koşullarını canlandırmak için kullandı ve Aldrin'in Ay'ın yüzeyinden ve Armstrong'un uzay giysisi üzerinden yansıyan ışıkla nasıl aydınlatıldığını ortaya çıkardı. Üstte, çalışmanın bir ekran görüntüsü.

Daly, "Parıltı hareket etmeye başladığında, 'Tanrım, işte bu,' dedim," diyor.

Yapay bir ışık mıydı? Ya da NVIDIA'nın kıdemli bir GPU mimarının belirttiği gibi, Armstrong'un parlayan beyaz uzay giysisinden gelen bir yansıma mıydı? Daly ilk anda Armstrong'un giysisinin, Aldrin'i aydınlatan bir ışıktan sorumlu olduğu fikrini göz ardı etti.

"Beyaz giymiş birisi, bu sahneye nasıl katkıda bulunabilir?'  diyorsunuz.

Aydınlansın

Anlaşılıyor ki oldukça aydınlandı. O ışığın, Ayın yüzeyine inerken Aldrin'i, tam Armstrong fotoğrafını çektiği anda nasıl aydınlattığını yeniden canlandırabildiler. Apollo 11 kuşkucularının delil olarak gösterdiği bir fotoğrafta, Daly'nin ekibi görevin gerçek olduğunu kanıtlayan gizli delilleri ortaya çıkardı.

Aya iniş için NASA'nın fotoğraflarında buldukları tek gizli kanıt da bu değildi.

Kuşkucular bir başka ayrıntıya tutunuyorlardı: iniş alanında çekilen fotoğraflarda hiçbir yıldız yoktu. Bu, bazılarının ABD hükümetinin iniş anının sahtesini hazırladığını ve konumlarını ay üzerinden bilmenin imkansız olması nedeniyle sahneye yıldızları koymadığını iddia etmesine yol açtı.

Demo ekibimiz Maxwell'i kullanarak yıldızları bulmayı başardı.

Daly, "Yıldızların görünmemesinin nedeni, kameranın pozlarının, Ayın yüzeyindeki sahneleri çekmek üzere ayarlanmasıdır," diyor. Ancak yerlerindeler. Demo ekibimiz de onları ortaya çıkarmak için fotoğrafların pozunu dijital olarak değiştirmeyi başardı.

Komplo teorisini çürümüş sayabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Nvidia işi gücü bıraktı bunlarla uğraşıyor.

Çok iyiymiş

sallamasınlar aradan bir asır geçti teknoloji kat kat ilerde ve bu teknoloji çağında aya o zamandan beri insan gönderilmemesi aya iniş olayını çürütüyor abd hala üstün olduğunu kanıtlamaya çalışıyor bu tarz şeylerle ama çoğu insan inanmaz akıl var mantık var.dünyada bir sürü insan var ölümünede olsa uzay gemisine binip dünya dışına çıkmak için canını feda etçek bir sürü insan var neden denemiyorlar yada aya gidip geliyorlar da bizdenmi saklıyor oda olabilir.

Mythbusters kanıtladı zaten aya inişin gerçek olduğunu

Aya inişle ilgili belgeselleri izleyin ama hepsini rusların denemelerinide o zaman anlarsınız bunu anlaşmalı bir düzmece holywood masalı olduğunu. Rusların astronotlarının denemede yanmaları kilit noktası rusların maliyet ve insan kaybı bu yalanın kabulunu sağladı......

Herşey 6 ay önce Birezilyada ay yüzeyini andıran yanardağ tepesindeki alanla başladı (Sahne hazır) ondan sonra aya gönderme ve iniş işlemlerini Holywood halletti. Ama tek sorun rusların bu filmi yutmayacağıydı. Onuda kader halletti veya CIA. Rusların denemelerinde kozmonotlar mekikte yandı ve 2 fırlatma başarısız oldu. Bu yarışın maliyeti ve kayıplar rus yönetimini çıldırttı. Bu arada holywood işi üstlendi çekimler brezilyada yapıldı arka kapılar ardında iş sessizce iki tarafın anlaşmasıyla halledildi. Aya inen mekiğin 3/1 yer çekiminde pudra gibi bir ortamda toz kaldırmaması (o kadar toz normalde uzun süre ortamda olması gerekir. Oksijen tasarrufu açısından tozun inmesi beklenmez. Gölgelerde kaliteli resimler çekilmesi (sütüdyo kalitesinde resimler.) Çük kadar mekikle inilen ayda kaç tane oksijen tüpüyle o kadar durulup yürünmüş. resimler çekilmiş laylaylom gezilmiş. Madem bu kadar teknolojik imkanlar vardı oksijen o kadar az kullanılabiliyordu neden 60 sene sonra biz hala basınçlı tüplerle daliş yapıyoruz. O orantılamayla çakmak gazı ile 1000 metreye dalabilmeliydik......

Dalgalanan ABD bayrağının arkasında duran lander (astronotları ay yüzeyine taşıyan cihaz) çok kuvvetli bir iniş mekanizmasına sahiptir. Fakat bu kuvvetli iniş mekanizması ay yüzeyinde hiçbir krater veya benzeri iz oluşturmamıştır. Oysa daha önceki fotoğrafta bir insanın ayak izi bile net bir iz oluşturmuştu. Nasıl oluyor da bu koskoca alet iniş ve kalkışta hiçbir çukur açmıyor?

Ay'dan gelen görüntülerin tarihiyle ilgili bir araştırma yapan Avustralyalı bilim adamı John Sarkassian, NASA'ya başvurarak kasetleri izlemek istediğini söyledi. Ancak tüm aramalara rağmen kasetler bulunamadı. Hiç kimse kasetlerin yerini bilmiyordu. Bu olay bilim dünyasını ayağa kaldırdı. Bilim adamları şimdi büyük bir engelle karşı karşıya olduklarına inanıyorlar. Orijinal görüntüler, manyetik bantlara kaydedildiği için bozulma riskleri çok yüksek ve bir an önce bulunup dijital disklere kaydedilmeleri gerekiyor. Yoksa, gelecek nesiller, insanlık için büyük adımları sadece bozuk televizyon görüntülerinden izleyebilecek.

@26 Eyl 2014 10:53 kayıp felan değil. amerikan ulusal kütüphanesinde arşivlenmiş durumda. Hatta geçenlerde bunlar alınıp yeni teknolojiyle HD ye çevirdiler. yalan yanlış bilgilerle tüm bilim dünyasının kabul ettiği bir devrim niteliğinde olayı kulaktan dolma bilgilerle yalanlamaya kalkışanlar gerçekten çok komik duruma düşüyorlar.

Nvidia'da amerikan firması değil mi?

Amerikalilar insanlari inandirmak icin kelimenin tam anlami ile k..larini yirtiyor. Bunuda yine en iyi bildikleri yoldan yapiyorlar... Kultur empyarlizmi (Hollywood) ile hepimizin bilincaltinda guclu ve iyi bir ulke imaji yarattilar.Simdi de yine pisliklerini ortmek icin bagimsiz kaynaklar(!) arastirmis gibi gosteriyorlar.. Bu bizdeki " Isvicre'li bilim adamlari yapmissa iyidir" algisina benziyor.

@26 Eyl 2014 11:10 Marsa insan gönderecek seviyeye gelindi hatta Hintliler şimdilik uydu gönderiyor ama siz hala aynı kafadasınız. Sizi uzaya atıp bak bakalım şimdi gerçekmiymiş demekten başka çare kalmıyor !

Nası bir milletiz yani adamlar gitti işte kardeşim mythbusters de kanıtladı nvidia da kıskanmayın amerika yı bizden kat kat üstünler ayada giderlet marsada...

bu komik ve bir o kadar absürd yorumlara bakılırsa bizim liseli ergenler yine bir olayı daha çözmüşler :) bakalım içlerinden hangi sivri zekalı olayları illuminati yada killuminatiye bağlayacak diye bekliyorum :)

discovery channel`da komplo teoricilerden biri aydaki bayrağın neden dalgalandığına açıklama getiriyordu: tam o sırada nevada çölünde fırtına çıkmış !!?? :D gerçi buradaki yazılardaki komiklik düzeyi o komplo teorici arkadaşın konuşmalarını aratmıyor. ay`ın dünya`ya karşı boyutu mesafesi gibi bilgilerden bile habersiz olanlar 1 saniye öncesi +200 derece 1 saniye sonrası -250 derece gibi değişken atmosfersiz ortam yani hakkındaki insanlığın bilgi seviyesi son derece kısıtlı o kadar ki anca o alanda eğitim almış uzay bilimcilerinin konuşabileceği bir alanda ileri geri konuşmaktan hiç çekinmiyorlar çekinmekte hiçte istemiyorlar! eğer apollo mürettebatlarını bizimkiler gönderseydi ve aynı komplo teorisi yine olsaydı konuşmanın seyri burada atıp tutanlar tarafından 180 derece farklı olacaktı! arkadaşlar Ay'a gidilmediğinden o kadar emin ki televizyon bir uzman edası ile açıklama yapmaya bile hazırlar, düşünün bu arkadaşlardan biri açıklama yaparken muhabir soruyor: ay`ın bir kraterinin ismini söyleyin: kem küm ya onu bilmiyorum da ama bunların sahte olduğunu biliyorum. neyse ben şu anda ay`ın panaroma fotoğraflarını inceliyorum çok güzel tavsiye ederim.

Yav he he nvidia. Sen de haklısın nvidia. Seni kinamıyorum. Sonuçta sen de ABD'den farklı fikir beyan edemezsin

Yanılıyorsan düzeltin; mekik aya inmiş ise okadar ince tozların olduğu bir yüzeyde mekiğin dışı toza bulanmış olması gerekmiyor mu? Mekik sanki garajdan yeni çıkmış gibi gıcır gıcır. Hiç mi toz-is vs olmaz. Diğer konu da, abd o kadar büyük bir ülke ki böyle sahtekarlık peşinde koşmaz düşüncesi. Bak arkaşım 11 eylül olaylarından tut ırakta kitle imha silahı palavrasına kadar sana yüzlerce yalan, manipulasyon ve demagoji örneği gösterebilirim. 11 eylülde Pentagona uçak düşüyor, ve uçağa ait tek bir parça bile bulunamıyor. Açıklaması: çok yüksek sıcaklıktan uçak buharlaştı?! Demem odur ki kaynağı USA ve Rusya olan tüm açıklamalara şüpheyle yaklaşın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir