Nvidia Tegra X1 "süperçipi" tanıtıldı!

Nvidia, telefonlara ve diğer mobil cihazlara masaüstünün gücünü getirecek "süperçipini" tanıttı!

Nvidia Tegra X1 "süperçipi" tanıtıldı!

Nvidia, masaüstü PC'yi çalıştıracak güçteki yeni mobil yongası Tegra X1'i CES 2015'te ortaya çıkardı. Firma böylece GeForce GTX 980, GTX 970 ve Grid'in ardından hiç boş durmadığını gösterdi.

Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang'un "süperçip" olarak adlandırdığı yeni Tegra X1, 256 Maxwell GPU çekirdeğinden, 8 çekirdekli 64-bit işlemciden ve 60Hz 4K yeteneklerinden oluşuyor. Tegra X1, Maxwell'e dayandığından güç tüketiminde tasarruflu davranıyor. Ancak bu, masaüstü PC'leri veya bir sonraki nesil konsolları çalıştıramayacağı anlamına gelmiyor. Tegra X1, konsol benzeri oyun deneyimini mobil cihazlara getirmeyi amaçlıyor.

Huang'a göre Unreal Engine 4, Tegra X1 sayesinde mobil cihazlarda çalışabiliyor. FP16'ya sahip ilk yongaseti olan GPU, Huang'ın iddiasına göre 1 teraflop noktasına ulaşan ilk mobil işlemci. Tegra X1, 2015'in ilk yarısında piyasaya ulaşmış olacak.

Sürüş zamanı

Mobil cihazlardan oto-mobillere sıçrayan Huang, dijital kokpit bilgisayarı Drive CX'i de gösterdi. Drive CX demosu, haritaların, göstergelerin ve bir bilgi-eğlence sisteminin oluşturduğu, 3 boyutlu ve oldukça havalı bir gösteriydi. Nvidia'nın sistemin farkı, ortada duran bir tablet yerine otomobilin tüm iç yüzeylerine genişletilmiş olması.

Maxwell'i temel alan Drive CX, araç içerisinde 16,6 milyona kadar piksel üretebiliyor. Tanıtımda Drive CX arayüzünün gerçek dünyadaki materyallerle nasıl uyum sağlayabileceğinin yanı sıra, hem otomobil üreticilerinin, hem de tüketicilerine sunulacak kişiselleştirme özellikleri üzerinde duruldu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Başka bir haberde bu işlemcinin akıllı telefonlar için fazla güç tükettiğini okumuştum. O yüzden telefonlar için uygun değilmiş.

hep pil lazım bu gibi işlere pili sömürür bu masaüstünde belki olurda

Yürü be nVidia kim tutar seni sen çok yaşa -:)

çok yakın zamanda telefonlarda gta 5 , watch dog , far cry 4 , battfield 4 vs. gibi oyunları kasmadan oynayabilecez tabi uzun sürer baya bi ama örneğin gta 3 , vice city , max payne , san andreas , chination wars gibi oyunlar telefonlara 10 yıl sonra geldiyse ve teknoloji artık çok hızlı gelişiyorsa yakında yeni konsollar telefon olacak.

@05 Oca 2015 18:59 Batarya sorunu çözülmedikçe hepsi hayal. Oynarsınız ama 5 dk :)

@05 Oca 2015 18:59 uçma ziyaa ayakların yere bassın biraz...

Ya diyorum abi işte '''nvidia ve intel''''gerisi ıvır zıvır.....

beklenen bir durum fakat bu gücün telefonun merkezine yerleştirilmesiyle pil tüketimi ve aşırı ısınma sorunları nasıl giderilecek? telefona buz dağı ve nükleer reaktör entegre etmeli nvidia..

Su an telefonunda issiz bi halde konsol oyunu oynayan var mi merak ediyrum telefon oyunlai her zaman eglence amacli kucuk oyunlar oldu ve olacak kimse kalkipta telefonda gta 5 oynarim demesin cunku hepimizin telefonlarinda kucuk eglenceli oyunlar var ve zaten bu tarz oyunlar isteniyor telefonumda oturup saatlerce oyun oynamam bana vakit gecirecegim kucuk eglenceli oyunlar lazim bunlar sadece o oyunlarin grafiklerini guzellestire o kadar

Ömrünüzü oyunla bitirmeyin. Bu yazımı biraz düşünün.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir