Nvidia'dan otomobiller için süper bilgisayar!

Nvidia'nın özel yeni süper bilgisayarı, sürücüsüz otomobillerin önünü tamamen açacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Nvidia'dan otomobiller için süper bilgisayar!

Nvidia'nın geçen seneki sıvı soğutmalı otomobil bilgisayarı, 150 MacBook Pro ile aynı güçteydi. Firma şimdi daha da güçlendirilmiş Drive PX 2'yi tanıttı.

Drive PX 2, 12 işlemci çekirdeğiyle 8 teraflop'luk işlem gücü sunabilen bir araç içi süper-bilgisayar. Firma, yeni bilgisayarının saniyede 24 trilyon işleme ulaşabildiğini ileri sürüyor. Bu değerler PX 2'yi sürücüsüz giden otomobiller için ideal hale getiriyor.

Nvidia'nın CEO'su Jen-Hsun Huang, Drive PX 2'nin otomobillere yönelik ilk süper bilgisayar olduğunu söylüyor. Peki bu kadar güce neden ihtiyaç var? Huang'a göre bu yetenekli sürücüsüz otomobiller için bir gereklilik. İlk olarak otomobilin "derin öğrenme" alanında becerikli olması gerekiyor. Otomobil, haritaları ve sensörleri ne kadar iyi programlanmış olursa olsun, değişikliklerle hemen başa çıkabilmesi gerekiyor. Derin öğrenme, otomobillerin her türlü beklenmedik senaryolar konusunda kendilerini zamanla eğitmelerine izin verecek.

Huang, bisikletlerin bizlerle aynı yolda seyrettiğini, insanların kurallara bazen uyduğunu, bazense uymadığını, tüm bunların işleri çok karıştırdığını ve zorlaştırdığını söylüyor. Drive PX2 ile Nvidia, geçen seneki vizyonunu katlıyor: Firma, sadece üst seviye oyunlara odaklanmakla yetinmeyip, kendi kendine gidebilen otomobillerin ihtiyaç duyacağı yüksek işlem gücünü karşılamak istiyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost