Ödüllü iOS 9 hack yarışması sonuçlandı

1 milyon dolar ödüllü iOS9 hack yarışması sonuçlandı. Peki kazanan ne kazandı?

  • Onur Seven
Ödüllü iOS 9 hack yarışması sonuçlandı

Apple ürünleri genellikle güvenlik uzmanları tarafından kırılması son derece zor cihazlar olarak kabul edilir. Ancak zor olması imkansız olduğu anlamına gelmiyor.

Geçtiğimiz hafta sonu birileri bunun en azından iPhone'lar için mümkün olabileceğini kanıtladı.

Eylül ayında Zerodium, jailbreak olmadan cihazları tehlike altına sokacak ve mobil tarayıcıyı, tarayıcı aracılığı ile ulaşılabilen uygulamalar ya da SMS mesajarı hedef alan iOS 9 güvenlik açıklarını bulacak kişilere 1 milyon dolar ödeyeceğini açıklamıştı.

Katılım 31 Ekim'de sona ererken ismi açıklanmayan bir hacker (veya ekip) ödülü kazanmayı hak etti.

Zerodium kurucusu Chaouki Bekrar, Ekim ayı ortalarında Motherboard platformuna yaptığı açıklamada şirketin birbirinden bağımsız iki ayrı ekiple temasta olduğunu söylemişti. Bekrar ödülü kazanan birey veya ekibin ismini ise henüz açıklamış değil.

Konuya daha geniş açıdan baktığımızda bu ödülün şirket için pek de önemli olmadığı söylenebilir. Çünkü, Bekrar ve tartışmalı şirketinin bu tür oldukça değerli bilgileri çok daha büyük fiyat etiketiyle faklı firmalara satabilmesi mümkün olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

evet ilk hackleyen bendim ama Türk olduğumuz için bana ödül falan vermezler diye uğraşmadım

Apple ve güvenlik mi? Hahaha Mac OS bir ara 6 saniyede hacklenerek rekor kırmıştı. Tüm yarışmaların averaj puanı Apple yazılımları. Yani .exe ve .msi çalışmıyor diye hackerlar çalışmıyor sanmak ne komik. Bu da hackerların ekmeğine yağ sürüyor ya zaten.

@04 Kasım 2015 06:23 bir bakmışsın sonra annen seni rüyandan uyandırmış çocuk :)

Apple ve güvenlik bir arada asla olmadı...

Sen de yorum yaz