Ölen kişiler Facebook'da nasıl "beğeniyor"?

Ölmüş birinin Facebook'ta bir şeyleri beğendiğini görürseniz şaşırmayın; mantıklı bir açıklaması var

  • Zeynel A. Öztürk
Hayatta olmayan biri nasıl "beğenir"?

Hiç "beğen" düğmesine basmadığınız halde profilinizde beğenilmiş gibi görünen içeriklere rastladığınız oldu mu? Çok da hoş olmayan bu durum bir yana, ölmüş kişilerin bile bazen, bazı paylaşımları "beğendiğine" rastlanıyor.

Facebook'daki sahte (veya "yanlışlık eseri") beğenmeleri ele alan Read Write, kullanıcıların asla beğenmediklerini söyledikleri, ancak Facebook'da beğenilmiş gibi görünen şirket veya markalara dair birçok örnek gösteriyor. Facebook'a göre bu beğenmeler, aslında sahte değil ve "istemeden bir düğmeye basarak, belki de bir mobil uygulamada" gerçekleşen, yanlışık eseri oluşan beğenmeler.

Peki ölen kişilerin paylaşımları beğenmesi nasıl sözkonusu olabiliyor? Bir Facebook yetkilisi, ölen kişilerin hesabının yakınları tarafından Facebook'a bildirilmemesi halinde bu hesaptan beğenmelerin gelebileceğini söylüyor. Facebook, eskiden beğendiğiniz bir içeriği daha sonra yeniymiş gibi tekrar kullanmak üzere programlanmış. Konu hakkında daha fazla bilgi için Read Write'ın makalesini okuyabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bu nedir ya, nüfus müdürlüğümü ki "ölmüş kişilerin yakınları tarafından bildirilmediği süreceymiş" peeh...

@15 Ara 2012 11:30 Dogru sende haklisin, olmeden once bi zahmet kapatsinlar yada oteki taraftan gelip halletsinler. Senin gibi IQ su 0'in altinda olanlar nasil yasar bu dunyada gercekten mucize.

@16 Ara 2012 03:45 Uff, sıfırın altında mı? O ne ki öyle bilader?

ölen kişilerin hesapı mümkünse kapatılmalı çünkü bu durumlar yanlış

bunlar reklam amaçlı.. "... bunu beğendi" diye bi başlık görürseniz o haberin sağ altına bakın. "Sponsorlu" yazdığını görebilirsiniz.. facebookun kazandığı yetmiyor herhalde (!)

Facebook'suz tertemiz bir dünya için elele, gönül gönüle, haydi çocuklar...

Sanırım yapılabilecek en mantıklı yöntem Facebook hesap ayarlarına yeni bir tanesinin eklenmesi ve bu ayar ile hesabınızda herhangi bir hareket olmadığı zaman( ki bu süreyi belirleme yetkisi kullanıcısına ait olmalı. Örneğin: en çok beş yıl gibi bir süreliğine ) hesap önce dondurulmalı ,bu dondurulmanın ardından 2 yıl giriş yapılmaz ise otomatik olarak silinmelidir. Bilge Baykuş

Sen de yorum yaz