Olmaz demeyin, önce eBay'e bir bakın!

İnternet üzerinden satışa çıkartılan çok şey gördük ama bu kadar büyüğünü ilk kez görüyoruz!

Olmaz demeyin, önce eBay'e bir bakın!
Devasa eğlence parkı 1.62 milyon Avrodan satışta

Teknolojinin gündelik hayatlarımızı kolaylaştırdığı bir gerçek... Fakat günümüzde teknoloji denildiği zaman akla sadece bilgisayar ve bilgisayar türevi ürünler geliyor. Oysa ki teknoloji yüzyıllardır yanımızda. Duruma verilebilecek en iyi örnekse şüphesiz teknolojinin bir dönem de olsa üst sevilerde kullanıldığı, vakti zamanında karnaval olarak ortaya çıkan ama zamanla yerleşik hale gelerek eğlence parkına dönüşen (lunapark) yerlerdir. Peki, siz de bir eğlence parkınız, daha doğrusu "tema parkınız" olsun ister misiniz?

Gerçekten eğlence parkı almak isteyen birisinin ne yapması lazım? Öyle gözüküyor ki sadece eBay'e girmesi ve birkaç "tıklama" yapması günümüz şartları için yeterli; en azından Berlin'de bulunan Spreepark için durum bundan ibaret. Tam tamına 1.62 milyon Avrodan satışa çıkan parkın eski sahibi, onu çoktan terk edip gitmiş ve park on yılı aşkın süredir kullanılmıyor. Parkın kurulu olduğu arazi ziyadesiyle geniş ve arazinin tapusu onu 2061 yılına kadar eğlence parkı şeklinde kullanılmaya zorunlu koşuyor. Anlayacağınız rant düşkünü mimar ve müteahhitler bu arsayı en azından bir süre daha yok edemeyecekler.

Park 1969 yılında, Kulturpark Planterwald ismiyle kurulmuş. Onun en büyük önemiyse, tarihe tanıklık eden bir teknoloji yumağı olması. Özellikle Berlin Duvarı yıkılıncaya kadar geçen süre içerisinde park, Doğu Berlinlilerin biraz da olsa kafa dağıtmak için gittikleri, ortak buluşma yeri olarak konumlanmış. 2002 yılından bu yana kullanımda olmayan park pek tabi her yerinden bitkiler fışkıran, tozlu ve paslı bir yığın halinde yatıyor. Umarız teknoloji tarihinin önemli parçalarından olan park, yakın zamanda "doğru" alıcıyı bulur.   

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ah ah evde 30 milyon avro nakitimiz varda bizmi eritip lunapark alamadık. Gemiler alacak babamızda yok.

22:53 sana iyi uykular canım.Yalana inanmak dogruya inanmaktan kolaydır.

@27 Şub 2014 10:20 varlığı tescilli birinden bahsedildiğinin farkında değilsin sanırım.

Dikili agaci olmayan wassap 12 milyar euro ya satiliyor, koskoca alan 1,6 milyon. Adaletini bill gates kovalasin dunya.

Bi Laaaaaaaaaaaal

Ya su avro kelimesini kim uydurdu merak ediyorum euro yuro diye okunur ya bu avroyu kim uydurduysa agzina vurasim geliyorum

@27 Şub 2014 12:15 http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.530f5800dffb51.91880098

@27 Şub 2014 12:15 Aynen dostum. Madem Europe kelimesi 'yurop' diye telaffuz ediliyorsa, Euro kelimesi de 'yuro' şeklinde telaffuz edilmeli.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir