OLPC, sıfır dolara laptop planlıyor

Her çocuğa bir laptop girişiminde bulunan araştırmacı, şimdi de sıfır dolara laptop üretmek istiyor

  • Halil Mollaoğlu
OLPC, sıfır dolara laptop planlıyor
100 Dolar Laptop: Halen çok pahalı.

OLPC projesi gelişen ülkelerdeki çocuklara 100 Dolarlık laptoplar sunuyordu. Bu organizasyonun kurucusu bir adım öteye gitmek istiyor: Verdiği bir röportajda bir Sıfır-Dolarlık-Laptop'tan bahsetti.

Bilgisayar araştırmacısı ve One Laptop per Child (OLPC) projesinin beyni Nicholas Negroponte şimdiye kadarki 100 Dolarlık fiyatın caydırıcı olduğunu söyledi. Beklenen başarıya şimdiye kadar ulaşılamadı, sadece 100.000 civarında cihaz devletler tarafından sipariş edildi. Amaç milyonlarca PC'nin satılmasıydı.

Ücretsiz bir notebook hazırlamanın birçok yolu olduğu söyleniyor. Önemli olan noktanın bileşen sayısı olduğu vurgulanıyor: Normal bir laptop 900'den fazla birimden oluşurken Sıfır-Dolarlık-Laptop'ta bu sayı yaklaşık 50'ye indirilmeli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Çok pahalıymış yaa, biraz daha ucuzu yokmu şöyle üstüne para veren cinsinden falan:)

olmayacak bişey değil hatta geç kalınmış bir durum sponsor reklamlarıyla çok kolay çözülecek bir durum en ufak reklam kampanyası milyon dolarları bulan bir şirket bu işe sponsor olup bu laptoplara adını verirse mesela cocacola laptopları bu iş çözülür 100000 dolar bölü 100 dolar 10000 laptop demek 10 milyon dolarlık bir kampanya yani topçu davidi reklamda oynatmaktan daha ucuza gelecek bir mebla ile bu zmana kadar verilen sipariş sayısına ulaşılır yanlış mıyım ?

bizim türkler bunu bedava alır yine parayla satar valla

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play