ÖN İNCELEME: HTC One M9'u denedik!

HTC'nin yeni amiral gemisi One M9'u elimize aldık; denedik. İşte ilk izlenimlerimiz...

HTC One M9'u denedik!

HTC One M9 resmi olarak tanıtıldı; uzun zamandır devam eden dedikodu fırtınası da nihayet sona erdi. Bilinmeyenler cevaplarını bulduğuna göre sıra, bizim de yerinde izlediğimiz HTC'nin MWC 2015 etkinliğinde One M9'u elimize alıp, kısa da olsa denemeye geldi.

One M9 , aslında biraz kafa karıştıran bir telefon. Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Eğer 2 yıl öncenin One M7'sine sahipseniz, One M9 sizi büyüleyecektir. Ama One M8 sahipleri, pek çok açıdan "neden M9'a geçeyim" sorusuna cevap vermekte zorlanabilir.

HTC'nin One serisindeki tasarım felsefesi zaten belli: Ele aldığınızda size "premium" bir telefon tuutuğunuzu hissettirecek bir tasarım ve kalite... One M9'un elde verdiği hissi, gerçekten de kelimelerle anlatmaz zor. Telefonun üst seviye bir cihaz olduğunu hemen anlıyorsunuz.

Güç tuşu, üst kısımdan sağ yan kısma alınmış. Aslında çok bahsedilecek bir durum değil ama işi bozan önemli bir detay söz konusu. Telefonun sağ kenarında sırasıyla microSD kart girişi, ses tuşları ve güç düğmesi, alt alta dizilmiş. Kötü olan, ses tuşları ve güç düğmesinin aynı boyutta ve aynı şekilde olmaları. Bu da, sıklıkla yanlış tuşa basma sorunun doğurabilir gibi görünüyor; en azından telefona alışana kadar...

Bazı One (M7 ve M8) kullanıcılarının şikayet ettiği HTC logosu, yine ön yüzde, ekranın altında duruyor. Aslında rahatsız edici olan logo değil, ekranın altında kalan bu siyah bant. HTC'den aldığımız bilgi, bu kısımda önemli bileşenlerin bulunduğu şeklinde; bu yüzden şimdilik logo ve üzerinde durduğu siyah bölüme katlanmaya devam edeceksiniz.

Ekran, donanım ve pil

One M9'un ekranı, M8'e göre çok fazla bir fark sunmuyor. 5 inç'lik ekran, beklenenin aksine, yine Full HD çözünürlüğe sahip. Bazı dedikodular, QHD çözünürlükten bahsetse de, HTC yine Full HD'yi tercih etmiş. Aslında bu tercihle iyi yaptığını söylemek mümkün; böylece daha iyi bir pil ömrü elde etmek mümkün olacaktır. Ekrandaki görüntüler oldukça net ve keskin; bize "keşke daha yüksek çözünürlük olsaydı" dedirtecek bir durumla karşılaşmadık. Şikayet edilebilecek tek konu, beyazların biraz "yeşilimsi" görünmesi. M8 ve M9'u yan yana koyduğunuzda, bu sorunu hemen fark ediyorsunuz.

One M9'da, hakkında çok fazla şey söylenen, Qualcomm'un Snapdragon 810 işlemcisi kullanılıyor. 3 GB RAM de işlemciye katılınca, kötü bir performans beklemek zaten pek mümkün değil. Yeni Sense arabiriminde dolaşırken en ufak bir takılma bile yaşamadık. Oynadığımız birkaç oyunda da, performans son derece akıcıydı. Kesin bir şey söylemek için ayrıntılı bir test yapmamız gerekiyor tabii ki; ama ilk izlenimimiz, One M9'un performans açısından şikayet edilecek tek bir yanının olmadığı yönünde.

Telefonda 2.800 mAH kapasiteli bir pil bulunuyor. HTC'nin pil konusunda biraz "cimri" olduğunu düşünürsek, 2.800 mAH'ın son derece iyi bir kapasite olduğunu söyleyebiliriz. Güç tüketimi alanında önemli yenilikler getirdiği söylenen Snapdragon 810 ve QHD ekranın bulunmaması, One M9'un başarılı bir pil kullanım ömrü sunacağının işaretlerini veriyor. Ama kesin bir karara varmak için, yine ayrıntıı bir test yapmamız gerekiyor.

Kamera ve sonuç

HTC'nin One M8'de öve öve bitiremediği, "her şey megapiksel değildir" iddiası ile telefonuna eklediği Ultrapixel sensör, One M9'da sadece ön kamerada kendine yer bulmuş. Arka kamera ise, 20 megapiksel çözünürlük sunan, "geleneksel" Sony sensörü ile geliyor. Her iki kameranın da çekim hızı son derece iyi. Farklı koşullarda elde edeceğimiz fotoğraf kalitesini ise, telefon test merkezimize ulaştığında görebileceğiz.

HTC'nin yeni amiral gemisi telefonu One M9, hem elde verdiği his ile, hem de donanımsal özellikleri ile hiç kuşkusuz, üst seviye bir telefon. Ama One M8'den sonra bir devrim olmadığı da ortada.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Pili 3000 mah yapsalardi ne olurdu sanki?

Güzel işte

Sadece tasarım anlamında yeni bir şeyler yapılabilirdi. Bir de parmak izi sensörü olsaydı süper olurdu. Onun dışında gerçekten güzel bir ürün. En ön sıraları zorlayacağı kesin. Zaten başarılı bir One serisi oluştu. Artık geri dönüşler sebebi ile önümüzdeki yıl tasarım anlamında bomba bir şeyler olabilir.

oldukça kaliteli gözüküyor. umarım fiyatı çok uçuk olmaz...

Tek sorun ekran kasa oranı... HTC bu telefonda göz yanılsaması yapıyor. ekranın hemen dışında kalan siyah çerçevede sanki telefon kapalıyken ekranmış gibi algılanmasına dolayısıyla ekranın daha büyük yada ekranın kasaya oranını daha yüksekmiş gibi algılanmasına neden oluyor. bu aldatmaca. Kasa o siyah şeritten başlasaydı şayet kasanın ekrana göre ne kadar kalın ve kaba olduğu daha net görülecekti. Ama burada tasarımla göz yanılgısı oluşturuyor.

Kamera çok çirkin duruyor

@02 Mar 2015 13:09 Kamerası en şık duran model bu. Bir de diğerlerini iyice incele derim.

vodafona gelmesini bekliyorum :)

Guzel alinasi telefon olmus

BUNUN YANINDA GÖZLÜK GİBİ BİR APARAT VERMEYECEKLERMİYDİ YAV? O BAŞKA BİR MODELİN MİYDİ

Gayet güzel olmuş. Pil konusu umarım sorun yaratmaz. Benim eleştireceğim ve süreklide eleştirdiği nokta sanal tuşlar.. Sanal tuş ekrandan fazla yer kaplıyor ve sinirimi bozuyor :) Sanal tuş yerine öndeki htc logosu home tuşu olsa sağına ve solunada iki diğer tuş gelse bence çok estetik ve şık olurdu.

ben s6 alıcam ama buda gayet hoş :)

s6 da bu da i phone 6 ya benzedi iyice ama tasarımda i phone bence daha hoş

@03 Mar 2015 17:01 senin htc tasarimindan haberin yok bende :) adamlar 4 senedir ayni tadsarimi kullaniyor 4 sene once iphone nasildi acaba bi dusun

3 senedir tasarımı aynı olan telefona iphone6 ya benzedi diyemezsinde iphone 6 bu telefone benzetilmiş diyebilirsin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play