Ön inceleme: Mafia II nasıl olacak?

Heyecanla beklenen Mafia II, Grand Theft Auto serisiyle başa çıkabilecek mi? İşte cevabı...

  • Ali Güngör

Uzun zamandır beklenen oyun Mafia 2, 24 Ağustos 2010 tarihinde oyunsevenlerle buluşacak.

Özellikle Grand Theft Auto tarzında oyunları sevenlerin hoşuna gidecek, aynı türde ama farklı biz zaman diliminde geçen bu oyunun ilki çok popüler olmuştu.

2. Dünya Savaşı döneminde Amerika'da mafyanın yaygınlaştığı, güçlendiği dönemde geçen oyunda bolca şiddet ve entrika var. O yılların atmosferi de grafiklerden açıkça görünüyor.

Bu önincelemede ağırlıklı olarak neler beklemeliyiz, düzgün oynamak için hangi donanımlara ihtiyacımız olacak işte bunlara bakacağız.

İlkinden 5 yıl sonra çıkan oyunun rakibi olan Grand Theft Auto serisini de geçip geçemeyeceğini, hikayesine, atmosferine, oynanışına ve grafiklerine bakarak masaya yatıracağız ama elbette son yargı için oyunun tam sürümünü beklemek gerekiyor; bunu da baştan hatırlatalım.

Vito askerden yurda döner...

Bol çatışma ve aksiyon

Bu yılın en çok beklenen oyunlarından olan Mafia 2 daha en başından etkileyici bir atmosfer sunuyor.

2. Dünya Savaşı'nda yaralanan ve ülkesine geri dönen Vito Scaletta ana karakterimiz. Bir gazi olan Vito ile bu şehirde kendimize suç üzerine kurulu yeni bir hayata başlıyoruz. Dostumuz Joe'nun bizi arabayla tren istasyonundan almasıyla birlikte, Joe'nun karanlık dünyasına dalıyoruz.

Joe'nun teklifi ile adım attığımız mafya dünyasına en aşağıdan başlıyoruz. Zaman içerisinde mafyanın beğenisini kazandıkça, ailenin önem kazanan bir adamı olarak pis işlerini görüyoruz.

Bu pis işler kumarhane ve genelevlerin düşman mafya adamlarından temizlenmesi şeklinde gelişiyor. Oyunda bol bol çatışma ve haliyle bol bol kan var. Mafya aileleri birbirlerine hiç acımıyor ve katliamın çoğunu Vito, yani biz yapıyoruz.

Empire City atmosferi

Mafia 2 aynen GTA gibi açık bir şehir yapısına sahip. İstediğimiz gibi gezebiliyoruz ve 1940'ların Amerikan şehri gerçekten güzel bir manzara.

Empire City gökdelenlerle ve o zamanın modern, bugünün klasik Amerikan arabalarıyla dolu. Araçların rengini, plakasını ve tekerlerklerini değiştirmek, garajımızda üzerinde oynamak mümkün.

Gezip giysi almak gibi küçük detaylar da oyuna ayrı bir hava ve gerçekçilik katıyor. Heyecanlı görevler arasında rahatlama imkanı sunuyor. Ayrıca 40'ların müziklerini dinlemek de cabası.

Oyunun dengeli bir yapısı var, grafikleri etkileyici bir 40'lar manzarası ve iyi karakter animasyonları ile oldukça iyi. Müzikler ve sesler de başarılı; ayrıca fizik efektleri de gerçekçi. Üstelik çok güçlü bir PC'Ye de gerek yok. Oyun zaten Xbox 360 ve PlayStation 3'de de çalışacak şekilde hazırlanıyor. Demo sürümü bile tamamlanmış duruyor.

Nvidia ortaklığının getirdikleri

Mafia 2'nin geliştiricisi olan 2K CzechTourism, ağırlıklı olarak Nvidia ile birlikte çalıştı. Oyuna PhysX fizik motorunun entegrasyonu, daha gelişmiş bir gerçekçilik katıyor.

İlk fizik kartlarının başarısızlığının ardından Ageia'yı satın alan Nvidia, PhysX'i ayrı bir kart olarak satmadı ve CUDA'ya entegre etti. CUDA yeteneği olan kartlar böylece daha da değer kazanıyor. Özellikle SLI sistemlerde güçlü ekran kartı ana grafik işlemleri yaparken, zayıf olan fizik hesaplamalar ile uğraşıyor.

Bu da PC sahiplerini konsol sahiplerinin önüne geçiriyor. Scalable Dynamics Framwork teknolojisi sayesinde de (Nvidia APEX) Mafia 2'de PhysX efektleri daha büyük rol oynuyor. ATI'de olmayan özel silah efektleri ve materyal etkileşimi söz konusu. Çarpışmalar, parçalanmalar ve dahası... Özellikle de giysiler konusunda büyük ilerleme kaydedilmiş. Patlamaların giysilere etkisi bile var!

Nvidia olmadan nasıl?

PhysX olmasa bile muhteşem görünen bu oyunda DirectX 9 ve 10 desteği var ancak DX 11 ve Teselletion yok. Bu özellikler olmamasına karşın grafikler kaliteli ve oyun yüksek performans ile oynanabiliyor.

3D objeler, karakterler ve genel grafik kalitesi olarak GTA serisinin son oyunlarından çok daha optimize olduğu söylenebilir. Oyuncuların canını sıkan performans sorunları pek mümkün görünmüyor.

GeForce GTX 260 ya da Radeon HD 4850 ekran kartı sahipleri bu oyunun güzel grafiklerinin tadını uç noktada olmasa bile yüksek ayarlarla çıkartabilirler.

Peki bu oyunu oynamak istiyorsanız ve yakın zamanda sisteminize parça alacaksanız en uygun tercihler neler? İşte cevaplar...

Nvidia ve ATI ekran kartı tavsiyeleri

PC'deki grafik farkı görmek için iyi bir ekran kartına ihtiyacınız olacak. Nvidia ya da AMD-ATI arasında tercih sizin, biz fiyatı birbirine yakın iki alternatif ile işinizi kolaylaştırmak istedik.

Palit GeForce GTX 460

GTX 480, GTX 470 ve GTX 465 dururken neden GTX 460? Sebebi basit, bu ekran kartı Fermi ve fiyatı diğerlerine göre çok daha uygun bir fiyat-performans ekran kartı.

Palit modeli 768MB GDDR5 bellek, 336 Stream işlemcisi, 675MHz GPU, 1.350MHz shader, 900MHz bellek hızına sahip. 1024MB bellekli modeli biraz daha pahalı ama farka değmez.

Oyun performansı kesinlikle müthiş, PhysX destei var. Ancak daha da önemlisi güç tüketimi abilerine göre düşük, çalışması daha sessiz ve serin.

AMD-ATI fiyat performans modeli

Nvidia'nın modeli markaya göre değişmekle birlikte fiyat performansta bu modele göre daha avantajlı

HIS Radeon HD 5830 iCooler V

AMD'nin ATI Radeon HD 5830 modeli HD5850'den daha yavaş olmasına karşın fiyatta çok büyük bir avantaja sahip. Yani yine fiyat-performans ama üst düzey bir ekran kartı.

DirectX 11 destekli bu kart 256 bit bellek veriyolu, 1024 MB GDDR5 bellek, 224 shader ünitesi, 16 Raster işlemci ünitesine sahip.
GPU hızı 800 MHz, VRAM hızı ise 2000 MHz.

AMD-ATI tercih edecekseniz çok iyi bir alternatif. Daha az güç tüketiyor ama Nvidia rakibine göre biraz daha az güçlü. Yine de bütün oyunları canavar gibi çalıştıracak kadar güçlü.

Mafia 2 söz konusu olduğunda Nvidia öne çıksa da her iki ekran kartını da gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Sallar öyle bi sallarki GTA'nın tahtını ama sadece sallayabilir indiremez diye düşünüyorum.. Ama helal olsun Rockstar'a rakibi olmamasına rağmen(True Crime hariç) gayet güzel geliştiriyordu oyununu... Merakla beklediğim oyunlar arasında MAFIA II

Steam de per-purchase olarak satılıyyor, 49.99$. alana birinci oyunu da hediye ediyolar anında indirebiliyorsunuz. ilk oyunu oynayan arkadaşlardan varsa, çok kararsızım, gerçekten değer mi ?

Kesinlikle GTX460 inanılmaz bir kart, OC yaparsan gtx470i geçiyor ayrıca hd5830'dan çok daha ucuz, bir de üzerine phsyx ve Nvidia'nın sürücü desteğini düşünün. Şu anda ATI almak çok mantıksız görünüyor.

Her ne olursa olsun bu tür rekabetler biz oyunseverlere çok yarıyor. Bundan sonra Rockstar' dan GTA 4'ün optimize edilmiş grafikleriyle, Vice City'nin senaryo kalitesi, San Andreas'ın görev dışı aktiviteleri ve haritasının büyüklüğünde ve GTA 3'ün devrimciliğinde bir GTA çıkarmasını diliyorum.

Her ne olursa olsun bu tür rekabetler biz oyunseverlere çok yarıyor. Bundan sonra Rockstar' dan GTA 4'ün optimize edilmiş grafikleriyle, Vice City'nin senaryo kalitesi, San Andreas'ın görev dışı aktiviteleri ve haritasının büyüklüğünde ve GTA 3'ün devrimciliğinde bir GTA çıkarmasını diliyorum.

MAFIA 1 de mafia yaşamına büyük bir eleştiri vardı. gta gibi gayriâhlaki bir özenti sunmuyordu. Bakalım MAFIA 2 nasıl olacak, merakla bekliyoruz?

@ 08:34 Chip Online Ziyaretçisi

Kesinlikle değer, Mafia'nın hikaye kurgusu pek az oyunda olan türdendi, filmden farkı yoktu, ayrıca ilk oyun 2003 tarihli olmasına rağmen görüntüler o zamanın ilerisinde. Ağustosta çıkacak 2. oyun sanırım ilkinden çok daha iyi olacak. Sana gönül rahatlığıyla almanı tavsiye ederim.

benim sistemimde kasmadan oynıyabilirmiyim nvidia geforce gts 250 256 bit 1gb işlemci:intel core duo tm e7500 2.93 ghz ram 3gb 500 wat
anakart foxconn kasma olurmu

kartım hd4650 rahat oynarım heralde

GTA'nın yapımı her zaman baştan savma olmuştur. Eski grafik motorunun geliştirilip üzerine yeni ve yine baştan savma görevlerin oturtulmasından ibarettir. GTA'nın 3D'e geçmesiyle başlayan cartoon tarzı grafik ve fizik motorunun ısıtılıp ısıtılıp önümüze gelmediğini kimse iddia edemez. Modelleme tarzı aynı, atmosfer aynı, görevler dışında herşey aynı. 100 tane görev olduğundan olsa gerek görevler 5-6 farklı tipte ufak değişiklerden ibaret oluyor. Bu açıdan Mafia ile GTA farklı kulvarların ve farklı beklentiye sahip oyuncu kitlelerine hitap eden oyunlar bence.

İlk oyunda olduğu gibi ikinci oyunda da Mafia üzerinde çok çalışılmış ve sıfırdan yapılmış bir oyun. Hatta ikinci oyun mükemmelleşene kadar ertelenen bir yapım oldu. Şehirdeki tüm mekanlar çok ince ayrıntılarla hazırlanmış. Bence yine film gibi merak uyandırıcı bir hikayeye sahip ve keyifli bir oyun olacak.

Yapma chip mafia mı gta 4 ile yarışacak.Sadece grafik motorunun üstünlüğü olabilir ama şimdiye kadar hiçbir firma rockstar games kadar şehir modelleme ve şehre hayatı katan canlılıgı veremedi.(crysis 2 beklemede ve tarzları aynı değil) Şu bir gerçek rockstar games oyunu ps3'den pc'ye port ettiğine binbir pişman oldu.Optimizasyon eksikliği sistemleri pert ediyor.Patchler ile bir nevi performans attı ama konsollar malesef oyun camiasını temelini sarsmaya dewam ediyor.

hd4650 ile oynarsın ama çok üst kalitede oynamayı bekleme ama orta kalitede rahat oynarsın oyunu

Bence Oyun Cok Güzel Gözüküyor
Arabaların Üstüne Gelen Işık,Evlerin Eski Bakımsız Gibi Duruşları,İnsanların Giyimleri Tamamen 1940'Lardaymış Hissini Yaratıyor
Gta Kadar Satamaz Belki Ama
Gta'Yi Yapan Ekibten
1000 Kat Daha İyi Ve Kaliteli Özen Gösteren Bi Ekip Olduguna Bahse Varım

mafia nin ilki bile gta4 den iyidir (: konsolu bilmem ben pc kullaniyorum (:

bosa sallamayin millet yenisi olsun eskisi olsun gta yi zor gecer..

İlk oyunu çok güzeldi.İkincisinin de ekran görüntüleri çok güzel.Umarım hikayesi de birincisi gibi olur.Merakla bekliyorum(:

Oyunun resimlerine videolarına baktığımda çok güzel görünüyor ama bide sistem özelliklerine baktığımda hiçte güzel görünmüyor :D artık çıkınca bakcaz yüklerim çalışmassa silerim dünyanın sonu değil ya :)

yazık ben oynayamayacağım heralde

mafia II nin wallpaper ları bile gta yı geçer :D

oyun güzel ama gta mafia dan çok daha iyi kıyaslamak bile yanlış rockstar games'e sevgiler

bakın ikiside güzel daha oyun çıkmadan yorum yapmayn wall peaperlar ve demolar var gta 4ü geçebilir ihtimali var

arkadaşlar bide soruyolar gtanın tahtını sallayabilecek mi diye bence salladı bile ben gtanın tüm serilerini oynadım gta 4 de dahil mafia 2 yide oynadım ama hiçbirisinde mafıa 2 deki gerçekciliği eğlenceyi vs bulamadım gta yı kötülemiyorum ama bence MAFIA 2

bence mafia 2 kadar gercekcı oyun gormedım gta 4 bıle yanın da duramaz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play