ÖN İNCELEME: Sony Xperia XZ'yi denedik!

Sony'nin yeni üst seviye telefonu Sony Xperia XZ'yi elimize geçirdik ve denedik! İşte ilk izlenimimiz...

  • Zeynel A. Öztürk
ÖN İNCELEME: Sony Xperia XZ'yi denedik!

Yeni Xperia XZ'nin ortaya çıkmasıyla birlikte Sony Xperia X'in bir amiral gemisi olup olmadığı konusundaki tartışmalar sona erdi. Xperia XZ, Sony'nin giderek genişleyen X serisinin en yüksek özelliklere sahip telefonu ve şimdiye kadar gördüklerimizin birçoğunu yeni bir görünümde sunuyor.

Xperia Z serisinin keskin kenarları XZ'de ortadan kaybolurken, bizi daha yuvarlak hatlar karşılıyor. Bu ise telefonun elinize daha iyi oturması demek. Küçük bir değişiklik de olsa telefonu tutarken çok daha rahat hissediyorsunuz ve anlıyorsunuz ki Sony, bu sorunu çok daha önce çözmeliydi. Arka tarafta kullanılan, Sony'nin "ALKALEIDO" ismini verdiği madde ise telefona kaliteli bir görünüm kazandırdığı gibi, elinizden kayıp gitmesini engelliyor. Sony Xperia Z5'teki cama göre çok daha iyi olsa da parmak izlerini üzerine çekebiliyor.

Tasarımdaki bir başka değişiklik, Xperia XZ'nin üst ve alt kenarlarının tamamen düz olması. Bu sayede telefonu dik biçimde masaya koyabiliyorsunuz. Cihazın yan tarafındaki güç düğmesi, içerisinde bir parmak izi sensörü saklıyor. Düğmenin konumu, telefon elinizdeyken basmayı kolaylaştırıyor ancak masanın üzerindeyken basmak biraz zahmetli. Belki de en büyük değişiklik ise IP68 su geçirmezliğinin Xperia XZ'ye dahil edilmiş olması. Samsung Galaxy S7 ve Sony Xperia Z5'te de bulunan bu özelliğin X serisindeki eksikliği hissediliyordu.

Ekran ve kamera

Sony'nin en üst seviye telefonunda Full HD ekran kullanmış olması sizi biraz üzebilir, ancak yine de ekran harika görünüyor. 5,2 inç'lik ekran inç başına 424 piksel sunuyor; yani oldukça keskin görünüyor ancak Galaxy S7 Edge veya HTC 10'un biraz gerisinde.

Xperia XZ'nin arka kamerası kağıt üzerinde önceki sürümdekilere oldukça benziyor ancak küçük geliştirmelerle fotoğraf çekmek daha eğlenceli hale gelmiş. Xperia X'teki 23MP Sony sensörü kullanan kamera, artık lazerli odaklanma işlevine sahip. Tahmin etme özellikli otomatik odaklanma teknolojisiyle birlikte odak alma işi, eskisinden de kolay ancak bu özellik hakkındaki yorumumuzu detaylı incelememizin ardından yapacağız.

Telefonun ön yüzünde 13MP'lik bir sensör bulunuyor, bu sayede detaylı selfie'ler çekebiliyorsunuz.

Performans ve pil

Xperia XZ'nin içerisinde bulunan bileşenler, Xperia X Performance'takileri fazlasıyla andırıyor. XZ'nin işlem gücü Snapdragon 820'den gelirken bu gücü 3GB'lık RAM destekliyor. Denemelerimizde telefonun bir amiral gemisinden beklediğimiz düzeyde hızlı ve akıcı olduğunu gördük. Depolama alanı olarak ise 32GB ve 64GB seçeneklerinden birini tercih etmeniz gerekiyor.

Pile geldiğimizde, kablosuz şarja dair bir işaret görmüyoruz ancak Sony, bu alanda başka türlü geliştirmeler yapmış. 2.9000mAh'lik pil, kullanım alışkanlıklarınıza göre farklı hızlarda şarj oluyor. Telefonunuzu sıklıkla yatarken şarja bırakıyor ve sabah 7:00 civarı alıyorsanız, XZ ilk olarak yüzde 90'a kadar hızla şarj oluyor ve geri kalan bölümü siz uyanmadan şarj ediyor. Bu sayede pili şarjda bıraktığınızda pile gelebilecek hasar minimuma indiriliyor.

Telefon USB-C portuyla gediğinden, aksesuarlarınızdan bazılarını değiştirmeniz gerekir. Üzücü olan ise Xperia XZ'nin Android Nougat yerine Android 6 Marshmallow ile gelmesi. Ancak Sony, güncellemeyi en kısa sürede XZ'ye getirmek için yoğun biçimde çalıştıklarını söylüyor.

İlk kararımız

Sony Xperia XZ'nin özellikleri X Performance ve Z5 serisine oldukça benzediğinden telefon arada bir nevi kayboluyor. Bununla beraber tasarım değişiklikleri, Xperia XZ'nin görünümünü oldukça etkilemiş ve onu 2016'nın en iyi görünen telefonlarından biri haline getirmiş. Yeni kamera teknolojisiyle Sony, 23MP'lik sensörünü geliştirmeye çalıştığını gösterirken USB-C gibi yenilikler, yeni bir Sony telefon almayı haklı hale getirmeye yetmese de hoş değişiklikler.

Geçen sene aldığınız bir Sony telefonunuz varsa Xperia XZ'ye geçmek için önemli bir neden yok; ancak en üst seviye telefon arayışındaysanız ve XZ'nin elden geçmiş tasarımı hoşunuza gittiyse, XZ müthiş bir tercih olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Tavsiyeler: 1) Köşeler mutlaka yuvarlak olmalıdır. Bu düşmelerde önemli bir avantajdır. 2) Telefonun dik durabilmesi çok iyi, bu şekilde tripod kullanıyormuş gibi görüntü alınabilecektir. 3) Arka kamera ve flaşlar üstkenardan 3 cm'lik marjin ile üstortada bulunmalıdır. Bu nokta en az sarsıntı ve rahat tutuş için idealdir. 4) Şarj ederken telefonu rahatça kullanabilmek için şarj portu her zaman altkenarda ve ortada olmalıdır ki bu telefonda da öyle zaten. Şarj kablosu biraz uzun tutulmalıdır. >>>

5) Ergonomi için ses düğmeleri her zaman sağ kenarda ve yukarıda olmalıdır. 6) 3.5 mm jack girişinden benim vazgeçmem mümkün değildir. Çoğunlukla sağ el kullanıldığı ve kablonun ekranı kapatmaması için bu giriş üstkenarda sağ tarafta olmalıdır. 7) Deklanşör fiziksel ama dokunmatik olmalıdır. 8) Yazılımsal geri, home ve geçmiş düğmelerinin sağ yanında her zaman ayarlar düğmesi de olmalıdır. 9) Önkameranın mutlaka flaşı olmalıdır. >>>

10) 25dk üzeri sorunsuz kayıt için FHD 30Fps Mode'u olmalıdır. Bu işlemcinin kayıt kapasitesinin çok altında bir rakamdır, kayıt kalitesi ve boyutu konusunda da tatminkardır. 11) Snapdragon 620, 3GB RAM, 16GB Depolama Alanı bu telefon için idealdir. 12) Min MicroSD Kapasitesi 200GB olmalıdır. 13) IP68 standardına sahip bir telefon olması önemli bir avantajdır. 14) Bu telefon üstseviye telefon olarak lanse edilmemelidir...

@cleverman 32 GB altı depolama şaka gibi olur

Düzeltme: Şu anda 3.5 mm jack girişinin solda olmasının sağ elini kullananlar için taşıma, konuşma ve ekranı izleme yönünden daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. O giriş üstsolda kalmalı...

@cleverman Kamera zaten Sony'de (benimki Z5) Full HD 30 fps ve 60 fps diye seçilebiliyor. Micro SD kapasitesi bu cihazın 256 GB (Z5 inki 200 GB) 16 GB artık pek yeterli gelmeyebiliyor hatta bence gelmiyor. Yani toplam 4 büyük güncelleme ile 12-10 GB olan boş yer sana 8-9 GB oluveriyor. Biraz video birkaç oyun doluveriyor. Sony'nin üst seviyesi sonuçta ve kamera kalitesi işlemci gücü ortada. RAM ve ekran şu an bence çok farketmiyor . (3 GB veya 1080p olması)

Ben sony aldım ama hafıza konusunda ve camera konusunda iyi değil

@03 Eylül 2016 10:50 siz telefonu kilo işi aldınız sanırım 500 liralık Sony telefon ver gibisinden :D telefonun hafızasına bakmadınız mı alırken veya kamerasını hiç mi kontrol etmediniz. Amiral modeller ile orta seviye modelleri kıyaslamak yanlış

@03 Eylül 2016 10:50 şuanda dünyanın en iyi kamerası sonyde karanlıkta bile net fotoğraf çekiyorsun ama bu güne kadar en iyi kameralı telefon Nokia idi 41 mega pixel kamerası vardı şimdi en iyi kamera sonyde var 23 megapixel camerası var diğer telefon firmalarında 20 mega pixeli geçmiyor hafıza dersen dahili 16 ve 32 olanı var sende 32 olanını alırsın olur biter

@KUBIS5 hala kamera kalitesini pixel sayısının çokluğuna dayandıran insanlar kaldı mı derken senin yorumunu gördüm :) Lens, diyafram gibi terimleri araştırmanı tavsiye ederim ;) Cep telefonlarında 12 - 16 megapiksel aralığı en idealidir, iyi bir lens ve diyafram aralığıyla, içeri alınacak net ışıkla süper fotoğraflar çekilebilir. Galaxy s7&edge ve LG G5 modellerinin kameralarını incelemeni tavsiye ederim.

@03 Eylül 2016 10:50 daha iyisini sen yapda görelim

@06 Eylül 2016 11:21 megapixel lensden yada diyafram açıklığından daha önemli çünkü mp yüksek olduğında detay seviyesi çpk önemli butelefonda f2.0 lens var olsukça iyi değil ama 23 mp ye 2.0 lens yinede çok iyi bemcede samsung s7den sonra en iyi kamera bu

bu telefon çıktığında almayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz?

@03 Eylül 2016 12:37 sen alma......

Sony'nin üstseviye telefonlar üretmekten niye vazgeçtiğini tam olarak bilemiyorum ama satış rakamlarının pek iyi olmadığını tahmin ediyorum. Ben olsam, bu durumda marka gücümü de arkama alarak kaliteli ama makul fiyatlar ile çok satacak ürünlere odaklanırdım. Bu da alt, orta ve üst olmak üzere 3 seviyeli bir orta segmente odaklanacağım anlamına gelir. Yalnız üstseviye telefon üretmekten de vazgeçmezdim. Sony Ultra Collection adı altında dünyanın en iyi amiral gemilerini sınırlı sayıda üretirdim.

Diğer taraftan bu telefonda Sony şöyle bir hata yapmış: Telefonun özelliklerinin bir kısmı üstseviye özellikler, bir kısmı ise, ortaseviye özellikler. Bu noktada tüketicinin kafası karışır. "Ben gerçekten üstseviye bir telefon mu alıyorum, yoksa verdiğim para aslında ortaseviye bir telefona mı gidiyor?" Tüketicinin kafa karışıklığı yaşaması ve ürünün yüksek fiyatının da tüketiciyi tedirgin etmesi, tüketiciyi o üründen uzaklaştırır. Bu yüzden üstseviye telefonlar kesinlikle tatminkar olmalıdır...

fiyat nasıl olur ? tahmininiz var mı efendim ?

Fiyat tahminim 2600-2700 lira.ancak bun fiyatla samsung lg asus gibi markalara yem olurlar.o parayı bu telefona vereceğime gider 2100 liraya ithalatçı garantili s7 veya 1860 liraya xperia z5 alırım.z5 teknik olarak çok gerisinde değil bunun.sony yine pazarlama hatası yaptı bence

@13 Eylül 2016 21:18 aslında çok fark var bunun kamerası gerek lens olarak odaklama nesne takip özelliği gibi işlemci,hızı,batarya teknolojisi ve ısınma sorunu azaltılmış neresinde fark yok anlayamadım?

çok güzel olmuş z5 i değişip bunu alacagım çıkınca

Video istiyoruz detaylı inceleme...

Sony telefonları hala samsung yada diğer andoidlerle kıyaslayan arkadaşlar, ya Sony i kullanmadilar ya da diğer markaların kağıt üzerindeki değerlerine bakarak yorum yapmasinlar, mevcut durumda android telefonlar içersinde hiç bir marka Sony nin yanından dahi geçemez. Özellikle samsung un en üst seviye modelleri dahi 1 yıldan sonra kullanıcıyı bitiren hatalar donmalar ve dokunmatik zayıflıkları güncelleme problemleri ile boğuşuyor. Sony istikrar ve güncelleme konusunda açık ara önde.

Kamera konusunda sony nin en iyi oldunu hala bilmiyor sunuz ;) parlak çeken iyi zannediyor sunuz ama sony her zaman renk tonuna göre çeker

Samsung alın c4 niyetine kullanırsınız. Hahah

Ne derseniz deyin sony gayet iyi tlfnlar üretiyor. Lafa söze gerek yok. Lg g5 i gördük, s7 edge yi, htc 10 u ve daha birçoğunu gördük. XZ nin bunlardan geri kalan bir yönü yok.3 gb ram de sistem max 1,5 gb kullanıyor ve gerisi sizin. Bu ram değerinden fazla ram telefona yüktür. Diğer markalar fazla ram koyduk diye insanlardan para koparmanın peşinde. Diğer özellikler için de aynısı geçerli. Kulanışlılık için sony hızlı, pratik ve sadeliğin güzelliğini taşıyor.Tek cümle" Mükemmel sony demektir."

Bence Telefonları bi sol için bide sağ el için yapsınlar

Sen de yorum yaz